Familja Wagner nga Zvicra i dhuron Ferizajt një piano

Julie Wagner dhe djali i saj Brus Wagner nga Zvicra, po vazhdojnë ta ndihmojnë Ferizajn me instrumente muzikore. Pas disa donacioneve që familja Wagner i dhuroi shkollës së muzikës ‘’Çesk Zadeja’’, sot qytetit të Ferizajt Julie dhe Brus i dhuruan një piano që u vendos në teatrin “Adriana”.

Klarinetisti i Filarmonisë së Kosovës Astrit Mustafa, tha se kjo piano i ka munguar shumë Ferizajt, madje në mungesë të saj janë anuluar shumë koncerte.

“Mungesa e kësaj piano ka bërë që shumë aktivitetet koncertuale me u anulu në qytetin tonë, pikërisht për arsye të mungesës së pianos, mund ta shihini se piano po vendoset në skenën e teatrit, pasi kemi menduar se në të ardhmen do të mendojmë të zhvillojmë aktivitete të ndryshme, pasi unë po mendoj me fillu një festival të muzikës klasike, ku mund të vijnë pianistë me renome ndërkombëtare, të cilët nuk kemi mundur me i ftu në Ferizaj pikërisht për mungesë të pianos”, tha Mustafa.

Mustafa, tha se për këtë piano me Julie Wagner kanë biseduar para shumë viteve.

“Është një dhuratë dhe një befasi shumë e këndshme që më bënë mua të jem shumë i emocionuar, pasi e kemi pritur kaherë, na u është premtuar nga një mike e jona, mike e gjithë Ferizajt, e cila vazhdimisht ka ndihmuar shkollën e muzikës me instrumente të ndryshme, por qëllimi kryesor ka qenë me pas një piano Ferizaj, ajo është pianiste e kolege e jona, ajo ka pyetur pse në Ferizaj nuk mund të ketë aktivitete sikur në Prishtinë, në momentin që i kam thënë se në Ferizaj nuk e kemi mundësi për shkak të mungesës së pianos, ajo e ka marrë mbase detyrim dhe më ka premtu se do të përpiqet të siguroj një piano, ky muhabet ka ndodhur para 6-7 viteve dhe po shihet që ajo ka arrit me sjellë këtë piano për ne”, tha ai.

Mustafa falënderoi edhe pronarin e kompanisë “Eliot Trans”, falë së cilit nga familja Wagner këto donacione po vijnë në Ferizaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

728X90
728X90