Connect with us

Art & Showbiz

Guitarist Says Seeing Vegas Shooting Changed His Mind On Gun Control

Published

on

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus dignissim purus facilisis libero suscipit vulputate. Proin facilisis justo odio, eget porta nisi porta a. Vestibulum eu porta augue. Pellentesque at suscipit justo. Cras tempus in tortor malesuada euismod. Vivamus sit amet augue et leo pellentesque euismod. (Curabitur luctus pulvinar mauris, rhoncus tincidunt purus aliquet non) .Nullam aliquam feugiat sapien, a ornare lectus aliquet pulvinar. Fusce iaculis ex sit amet diam semper mollis. Praesent rhoncus, arcu eget semper dapibus, neque lorem mattis quam, ut pretium arcu risus eu erat. Curabitur vitae turpis eleifend metus mollis viverra.

Honcus imperdiet nisi vel pulvinar fermentum

Proin orci dui, euismod et dignissim et, euismod eget ex. Nulla in nisi turpis. Vivamus ut lectus eu nunc imperdiet interdum sed sit amet massa. Cras nibh orci, molestie non orci et, porta blandit velit. Aenean auctor scelerisque erat, at viverra ex. Suspendisse potenti. Praesent sed purus a nibh rutrum ornare et interdum nunc.

Integer eu faucibus dolor. Ut venenatis tincidunt diam elementum imperdiet. Etiam accumsan semper nisl eu congue. Sed aliquam magna erat, ac eleifend lacus rhoncus in. Sed vestibulum velit sed justo suscipit eleifend. Donec id tincidunt nisi. Aliquam at lorem ac ligula dignissim euismod. Nullam odio sem, suscipit vitae lectus eu, gravida luctus dolor.

Vestibulum rutrum velit in mauris ullamcorper, id posuere nisi ornare. Fusce quis purus sit amet nisi aliquet sodales. Sed quis vestibulum dolor. Morbi non sagittis ipsum. Fusce tortor metus, interdum et bibendum nec, fermentum at nisl. Aenean bibendum, risus in fringilla ultrices, sem dui ultricies elit, id ornare neque massa eget enim.

Vitae aliquet purus commodo vitae. Morbi venenatis magna erat, eget facilisis tortor ullamcorper vel.

Aenean convallis purus non rhoncus sodales. Sed viverra erat mi, vitae aliquet purus commodo vitae. Morbi venenatis magna erat, eget facilisis tortor ullamcorper vel. Pellentesque id tincidunt tortor, non consequat sapien. Donec rhoncus lorem eget orci porttitor iaculis. Curabitur sit amet leo finibus, scelerisque nisi nec, sodales justo.

Suspendisse cursus diam at dolor varius

 1. Id eleifend odio malesuada.
 2. Suspendisse et fermentum elit.
 3. Phasellus eget tristique ligula

Quisque vitae volutpat eros, eu vestibulum dui. Vivamus ac lectus arcu. Mauris aliquet, sem non mattis dictum, augue ligula fringilla lacus, a feugiat augue erat nec est. Donec id faucibus mi. Proin vitae libero eros. Etiam quis nulla eget neque facilisis condimentum vel sit amet dui. In hac habitasse platea dictumst.

Donec convallis vel est in hendrerit.

In eget interdum velit, ac imperdiet ligula. Vestibulum luctus, urna sit amet commodo gravida, orci orci semper orci, sit amet molestie ante tellus nec mi. Maecenas at commodo eros, nec semper nunc. Pellentesque eget risus condimentum, fringilla velit a, vulputate diam. Nunc finibus est et lacinia laoreet. Pellentesque facilisis vitae enim sit amet ullamcorper. Sed condimentum neque at urna sodales finibus non sit amet erat. Praesent commodo elit lorem, vitae tempor ante sodales at. Vestibulum porttitor elementum auctor. Proin tincidunt auctor elementum. Nullam iaculis consectetur est, eget congue tellus luctus vel. Curabitur lacinia malesuada varius. Aenean tortor velit, hendrerit ac tellus sit amet, ultrices dictum magna. Donec dolor augue, vehicula sed ullamcorper quis, vehicula quis augue.

Sed viverra erat mivitae aliquet purus commodo vitae:
 • Praesent eget felis ornare semper ex a.
 • dignissim quam.
 • Nulla cursus eu augue eget ultricies.
 • Morbi eu augue ut lorem iaculis pulvinar in ut lorem.

Cras tempor, ante sit amet ultricies aliquam, lorem purus pretium turpis, at ultricies velit tortor sed nunc. Etiam porta malesuada turpis, at volutpat lorem tincidunt sit amet. Quisque interdum varius dolor, in luctus tortor lacinia vitae. Donec vel tincidunt neque. Mauris congue accumsan nisl, eu sagittis urna.

Duis ligula purus, porttitor non metus finibus, fermentum commodo ipsum. Aliquam porttitor enim non molestie porttitor. Praesent facilisis aliquam risus tristique consequat. Fusce dui velit, malesuada ut ultricies aliquam, viverra sit amet ipsum. Integer semper volutpat interdum. Suspendisse enim ligula, venenatis eget sem ut, tempor fringilla purus. Praesent vitae sodales lectus, id cursus ex. Aliquam erat volutpat.

Vestibulum rutrum velit in mauris ullamcorper, id posuere nisi ornare. Fusce quis purus sit amet nisi aliquet sodales. Sed quis vestibulum dolor. Morbi non sagittis ipsum. Fusce tortor metus, interdum et bibendum nec, fermentum at nisl. Aenean bibendum, risus in fringilla ultrices, sem dui ultricies elit, id ornare neque massa eget enim.

Thank you so much, Alexis! Your style is awesome.

P.S. More outfits we’d love to copy including a color enthusiast and a chic tomboy.

(Photos by Christine Han for Cup of Jo. Interview by Megan Cahn.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Art & Showbiz

Për Imamin, fotografia e mirë “gatuhet” para shkrepjes

Published

on

Fotografimi nuk është thjesht shkrepje. Për Rromir Imamin është vetëm kurorëzimi i një përpjekjeje të gjatë, që në vete përfshin tri procese të ndryshme. Harmonizimi i tyre paraqitet në portrete, që janë specialiteti artistik i fotografit shkupjan, por që jeton e punon në Zvicër.

“Portreti është bashkëpunim, vallëzim ose dyluftim. Domethënë ma merr mendja që në fotografi, sikur se edhe në zhanret e tjera, i kanë sfidat e veta, por fotografimi i personave ngërthen në vete shumë më tepër sesa vetëm njohuri teknike për fotografinë”, thekson Imami, teksa u referohet fjalëve përmbledhëse të fotografit britanik të portretit dhe dokumentaritetit, Platon. Pjesë të shprehjeve të tij, Imami ua ka transmetuar në fundjavë edhe një grupi të vogël të rinjsh që kanë marrë pjesë në punëtorinë e mbajtur në sallën e Galerisë së Arteve në kuadër të edicionit të dymbëdhjetë të festivalit ndërkombëtar të filmave të shkurtër, Ferfilm Fest, që ka nisur më 2 maj dhe përfundon sonte me ceremoninë e ndarjes së çmimeve në orën tetë në sallën e teatrit “Adriana” në Ferizaj.

“Domethënë edhe gatishmëria që të krijosh njëfarë ndërlidhjeje me personin me të cilin e fotografon, jo detyrimisht me subjektin, sepse disi e distancon kur i thua subjekt personit që e fotografon”, thekson Imami. “Në të shumtën e rasteve, kur vijnë personat para aparatit, është sfiduese. Edhe unë e kam të vështirë para aparatit. Dalja para tij i ka ato sfidat e veta”.

Rromir Imami ne Ferfilm

“Dyluftim”

Gjatë punëtorisë, Imami, me prejardhje nga Struga, u ka lëshuar pjesëmarrësve copëza dokumentarësh për punën e fotografëve më të njohur të botës, duke përfshirë edhe intervista të tyre para, gjatë e pas procesit të punës. Janë alamet fotografësh që përdorin teknika të ndryshme për t’i përgatitur subjektet para “ngrirjes” së çasteve, që nuk reflektojnë vetëm pamjen e jashtme, por spikasin edhe gjendjen e tyre të brendshme emocionale.

Ka aso që preferojnë të jenë, sikurse thonë fotografët, pjesëmarrës në fotografi, duke bashkëpunuar me personat para aparatit, dhe të tjerë që konsiderohen vrojtues e të cilët i shkrepin aparatet pa u vërejtur nga të fotografuarit.

Imami, i cili ka goxha përvojë me shkrepjen e portretizimin fotografik të personave të zgjedhur nga fondacione të ndryshme derisa ndihmohen të ndërrojnë vende pune, ose të riintegrohen në shoqëri për shkak të përvojave të ndryshme që i kishin shkëputur më parë nga puna.

“Kjo ka qenë një prej përvojave më të jashtëzakonshme, për shkak se në të shumtën e rasteve është dyluftim në kuptimin që personat që vijnë aty, e kanë barrën e vetë të fatkeqësisë që iu ka ndodhur dhe ideja e atij portreti është një vazhdimësi e një procesi ku ata duhet të paraqiten para tregut të punës me një portret, me një prezencë, nuk them më të bukur, por them më të dinjitetshme”, thotë Imami.

Në të vërtetë gjatë gjithë intervistës, Imami ka theksuar kujdesin e tij të vazhdueshëm gjatë procesit të fotografimit për ta ruajtur dinjitetin e të fotografuarve.

“Shumicës nuk u pëlqen vetja në fotografi”

Dhe Imami thotë se në shumicën dërmuese të rasteve, personave të fotografuar nuk u pëlqen fotografia me pretendimin se nuk janë fotogjenikë. “Ose thonë se ‘e urrej aparatin’. Biles shkojnë deri në atë masë që thonë se ‘e urrej edhe vetveten'”, tregon Imami fjalët e të fotografuarve në projektet për riintegrimin e tyre në shoqëri.

Pavarësisht rezistencës së vazhdueshme të tyre, Imami luan me dritën për t’i paraqitur, sikur thotë, “në një dritë më të mirë”.

Imami bashkë me ta e bën përzgjedhjen e fotografisë më reprezentative. “Dhe është interesant se kur e shohin veten në fotografi, u rritet vetëbesimi, e shohin veten në një dritë tjetër dhe “ej, nuk dukem edhe aq keq'”.

Përtej shpagimit material për punën dhe përkushtimin profesional, ky ndryshim humori në mesin e të fotografuarve, e përmbush profesionalisht e emocionalisht Imamin. “Dhe kjo më bën edhe më tepër ta dashuroj fotografinë”, thekson ai, “sepse kur ata dalin prej studios, dalin me një përqindje, një ose dy për qind vetëbesim më të madh për vete, që për mua shkon përtej fotografisë teknike”.

Elemente të ngjashme spikaten edhe gjatë pjesëve të dokumentarëve të transmetuar me projektor, ku fotografët flasin gjerë e gjatë me figura të njohura botërore, si burrështetas superfuqish e fitues çmimesh Oscar, të cilët relaksohen me biseda për pasionet e qejfet e tyre, duke fuqizuar lidhjen me fotografin para se gjithçka të kurorëzohet me çastin e shkrepjes.

Rexhep Maloku

/TEMA/

Continue Reading

Art & Showbiz

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Published

on

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij, të cilët nëpërmjet një njoftimi bëjnë me dije se Kabashi ka mbyllur sytë mesnatën e sotme, transmeton A2CNN.

“Të nderuar Miq, Kolegë dhe Dashamirës, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se MIRUSH KABASHI ndërroj jetë të Martën, në datë 5 Dhjetor pas mesnate. Për sa i përket detajeve të ditës, orës së varrimit dhe homazheve do ju komunikojmë në orët në vazhdim” thuhet në njoftim.

Mirush Kabashi lindi më 17 prill 1948 në Shkodër dhe është rritur në Durrës. Origjina e tij është nga Gjakova. Ai është aktor i rreth 100 roleve, në teatër dhe filma. Shpesh ka qenë edhe prezantues i aktiviteteve të shumta artistike.

Gjithashtu, Kabashi është cilësuar si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri. Ai ka dhënë një kontribut të madh në kinematografinë shqiptare.

Një pjesë të jetës së tij, Kabashi ia ka kushtuar edhe teatrit me rolet e tij të larmishme, ku ndër to më i veçanti ka mbetur ai i Sokratit tek “Apollogjia e fundit e Sokratit”.

Që prej vitit 2014 mbante titullin e lartë “Nderi i Kombit”, kurse më parë kishte edhe titujt “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”.

Rolet kinematografike:

 • Kronikë provinciale (2009)
 • Ne dhe Lenini (2008)
 • Nata (1998)
 • Edhe ashtu edhe kështu (1989)…. Babai i Almës
 • Binarët (film) (1987)
 • Telefoni i një mëngjesi (1987)….Kujtimi
 • Zëvendësi i grave (1987)……… Lisimak Voci
 • Nxënësit e klasës sime (1984)..Mësues Nardi
 • Kohë e largët (1983) ………Asketi Lithan
 • Dora e ngrohtë (1983) ………Brahushi
 • Shoqja nga fshati (1980) ………Nasi (dajua i Tirkes)
 • Një ndodhi në port (1980) ……….Calamani
 • Gëzhoja e Vjetër (1980) ………Bake
 • Radiostacioni (1979) ……Një nga tekniket e Radios
 • Koncert në vitin 1936 (1978)… Toger Shazivari
 • Zani partizani (1976) (TV)….Partizan-vëlla i Zanit
 • Emblema e dikurshme (1976) ……..Veniamin Papa

Continue Reading

Art & Showbiz

Kryevepra e Pikasos që portretizon dashnoren e tij mund të shitet mbi 120 milionë dollarë

Published

on

Një kryevepër e Pikasos , e titulluar “Femme à la montre” (Gruaja me orë), pritet të shitet mbi 120 milionë dollarë kur të dalë në ankand më vonë gjatë vitit.

Piktura në vaj e vitit 1932, do të jetë në qendër të vëmendjes në ankandin dy-ditorë në Sotheby’s në Nju Jork në nëntor, kur edhe do të dalë në shitje koleksioni i Emily Fisher Landau.

Piktura me përmasa 130 x 96,5 centimetra, shfaq të dashurën dhe “muzën e artë” të Pikasos,

Marie-Thérèse Walter, e cila u portretizua në disa nga pikturat e tij.

Deri tani, disa nga veprat e Pikasos u shitën me shuma mbi 100 milionë dollarë, derisa në maj të vitit 2015, kryevepra e tij “Les femmes d’Alger” (Versioni “O”)  u shit nga shtëpia e ankandeve Christie’s në Nju Jork për 179.4 milionë dollarë.

Continue Reading

Trending