Connect with us

Ferizaj

Telegram ngushëllimi nga Klubi i Gazetarëve “Haki Braha”

Published

on

Pusho në paqe axha Musë

Lajmi i kobshëm se sot na paska lënë kolegu ynë Musli Berisha na ka tronditur tej mase mëngjesin e sotëm.

Axha Musë, të thërrisnim kështu ne gazetarët e rinjë dhe kolegët e tu sepse të kemi pasur të afërt e njeri të zemrës. Të kemi konsideruar mësues , koleg e familjar për faktin se ishe i veçantë dhe do të të kujtojmë përherë vetëm për të mirë.

Themelet e gazetarisë para dhe pasluftës në Ferizaj janë shumë të lidhura me emrin e Musli Berishës ,prandaj opinioni i gjerë do ta kujtojë përgjithmonë figurën e tij.

Ndërkaq edhe veprat e shkrimet e viteve të fundit do t’u mungojnë artdashësve e lexuesve të shumtë në gjithë Kosovën. Në raste të tilla nuk mund të gjenden fjalët më të duhura pë ta përshkruar dhembjen që ndjejmë, por do të jemi ndjekës të rrugës të cilën ti e dëshiroje. Ne kolegët gazetarë shprehim ngushëllimet e sinqerta për familjen e ngushtë të Musli Berishës dhe të gjithë atyre që e njohën axhën Musë.

Nuk mund të kalojë kjo humbje për ne dhe të gjithë opinionin pa një akademi përkujtimore, por rrethanat e rënda nuk na lejojnë këto ditë. Ndërsa pas pak kohësh do të kujdesemi për një gjë të tillë.

Pusho në paqe axha Musë, e ne do të jetojmë me krijimtarinë tënde, mësimet dhe jehonën e zërit tënd të rrallë e ikonik në Ferizaj.

Zoti të shpërbleftë për mirësitë e shumta që i dhe kësaj bote.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli

Published

on

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli.

Lajmi për vdekjen e Dr.Kolollit u bë i ditur nga familjarët dhe shokët e tij në rrjetet sociale.

Dr. Bashkim Kololli kreu studimet pranë Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë dhe në Zagreb të Kroacisë. Ai ishte ndër mjekët nga plejada e parë e mjekëve ferizajas.

Si specialist i neuropsikiatrisë, i ndjeri punoi në spitalin e psikiatrisë në Neuchatel, në spitalin e kantonit të Valaisit dhe së fundmi në spitalin psikiatrik të Marsensit.  

Në nderim të jetës dhe veprës të të ndjerit Dr. Bashkim Kololli, sot më 16 Korrik 2024, në ora 11:30, në Teatrin “Adriana” do të mbahet mbledhje komemorative.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Trending