Connect with us

Ferizaj

10 të lënduar nga shpërthimi i zjarrit në ndërtesën kolektive në Ferizaj

Published

on

Të paktën dhjetë persona, përfshirë një zjarrfikës, kanë pësuar lëndime trupore apo asfiksim nga një incident zjarri i cili ndodhi natën e së dielës në një ndërtesë kolektive në Ferizaj.

Policia e Kosovës ka njoftuar se Njësia e Hetimeve  në koordinim me prokurorin kujdestar ka filluar hetimet për shkaqet e këtij incidenti.

Njoftimi i policisë:

Me datë 11.02.2024 rreth orës 22:28 kemi pranuar një informatë se në rrugën “Dëshmorët e Kombit” në Ferizaj tek një objekt banesor është një incident zjarri.

Ekipe të policisë, zjarrfikësit dhe ekipe të emergjencave kanë dalë në vendin e ngjarjes.

Për pasojë e këtij incidenti të zjarrit, ndihmë mjekësore në Qendrën Emergjente kanë kërkuar 10 persona, ndërsa 5 prej tyre janë dërguar për tretman të mëtutjeshëm në QKUK në Prishtinë.

Policia i ka marrë të gjitha masat e nevojshme, duke i evakuuar banorët për shkak të tymit të krijuar.

Zjarri dyshohet se ka filluar tek njehsorët elektrik të kësaj ndërtese, ndërsa janë njoftuar edhe ekipe të KEDS të cilët kanë dalë gjithashtu në vendin e ngjarjes.

Njësia e Hetimeve  në koordinim me prokurorin kujdestar ka filluar hetimet për shkaqet e këtij incidenti. 

Ferizaj

Ferizajasi pa patentë shofer tejkaloi në vijë të plotë

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt njoftoi se më 26.02.2024 në orën 23:59 në rrugën “Rexhep Bislimi” një person ka bërë tejkalim në vijë të plotë duke drejtuar veturën e tipit Saimler Benz me targa vendore.

Personi me inicialet A.M, 22 vjeç, u ftua në stacionin e Policisë dhe ndaj tij u nis fletëparaqitje për gjykatë, pasi përpos kundërvajtjes ai nuk e kishte të fituar të drejtën për patentë shofer.

Continue Reading

Ferizaj

Pas rrahjes mes vete, arrestohen dy ferizajas

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar dy persona, të cilët sulmuan fizikisht njëri-tjetrin pas një mosmarrëveshjeje.

Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se rrahja mes tyre ndodhi të hënën mbrëma, rreth orës 20:00, në rrugën “Riza Goga” në Ferizaj.

Të arrestuarit pas intervistimit, me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

“Rr. Riza Goga, Ferizaj  26.02.2024 – 20:00. Dy të dyshuar meshkuj kosovarë janë arrestuar për arsye se pas një mosmarrëveshje kanë sulmuar fizikisht njëri-tjetrin. Të dyshuarit pas intervistimit me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje.”

Continue Reading

Ferizaj

Drejtori i Policisë Rajonale në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti në takim Drejtoren e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin, Yolanda Edwards

Published

on

Drejtori i  Drejtorisë Rajonale të Policisë në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti sot në takim pune, Yolanda Edwards,  Drejtore e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin.

Në komunikatën për media thuhet se në takim, nënkoloneli Pllana njoftoi drejtoren Edwards dhe stafin e saj për situatën e sigurisë në rajon, të cilën e vlerësoi të jetë e qetë, si dhe për disa aktivitete që policia rajonale i ka ndërmarrë me komunitetin.

Të dyja palët u pajtuan për avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve ndërmjet policisë dhe të KFOR-it amerikan, me qëllim të ruajtjes së sigurisë së përgjithshme në rajon, ka njoftuar zëdhënësi i Policisë Rajonale të Ferizajt, Kanun Veseli.

Continue Reading

Trending