Connect with us

Ferizaj

”Caritas Kosova” me projekte kundër trafikimit me qenie njerëzore

Published

on

Në Ditën e Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore, drejtori i organizatës Caritas Kosova, e cila me projekte të ndryshme angazhohet kundër kësaj dukurie, tha se trafikimi me qenie njerëzore është shqetësues për Kosovën marrë parasysh rritjen e kësaj dukurie në vend.

“Në projektin për mbrojtjen e dinjitetit njerëzor antitrafikimi i personave, ne bashkëpunojmë me strukturat përgjegjëse siç është njësia policore apo shkollat, por mbështetje për të realizuar një projekt nuk kemi, përpos bashkëpunimit që bëjmë. Sa i përket efikasitetit të organeve të rendit, unë mendoj se në rajon jemi shoqëria më pozitive në ecjen e realizmit të ligjeve apo kritereve që bashkësia ndërkombëtare i ka vendosur si kriter, pasi nuk është aspak më mirë edhe në shtetet e rajonit, por prapë ka shumë mangësi, por edhe shumëçka varet nga faktori ndërkombëtar që jemi të varur, por mjafton që ne të kemi një dëshirë të mirë dhe të përdorim kapacitetet tona, siç është rinia jonë që me i mbështet”, tha Viktor Sopi.

Sopi, tregoi për projektet që janë duke realizuar me qëllim të sensibilizimit të shoqërisë për këtë dukuri negative.

“Caritas Kosova mundohet të jap kontributin e vet në parandalimin e kësaj dukurie, kështu që ne e kemi përkthyer një film  “Edhe drunjtë flasin” bashkë me Televizionin Tema, film ky ku flet për një dukuri negative e cila rrezikon ecjen e njeriut e sidomos të rinjve nga trafikimi, këto ditë presim të realizojmë edhe filimin me metrazhë të shkurtër, gjeneza e projektit është që të sensibilizohen strukturat, përgjegjësit adekuat, qofshin edhe njësia policore, arsimi, ligjëruesit, arsimtarët që ky fenomen i cili rrezikon njeriun, të riun, të jetë në një mënyrë i parandaluar që mos të merr përmasa të mëdha kjo dukuri në shoqërinë tonë”, tha Sopi.

Sopi, tha se rol kryesor në parandalimin e kësaj dukurie shqetësuese duhet të luaj shteti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending