DUA LIPA – GRAMMY ARTISTJA E RE E VITIT

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova,  Dua Lipa, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze Grammy, që jepen nga asociacioni i botuesve muzikorë të SHBA-ve ,  mbrëmë në Los Angeles të Kalifornisë (sot sipas kohës lokale të Kosovës) u nderua me çmimin  “The Best New Artist” (Artisti më mi mirë i ri), ndërsa Grammy-n e dytë e fitoi në kategorinë e inçizimit më të mirë për vallëzim (Best Dance Recording)  me këngën “Electricity”, një bashkëpunim i saj me me Silk City dhe Mark Ronson.   Në fjalimin e saj gjatë pranimit të çmimit Grammy, Dua Lipa u dha kurajo të gjithë artistëve, pa marrë parasysh se prej nga vijnë, që të mos ndalen, por që të synojnë kulmin e arritjeve në jetë:    

“ Jam shumë e nderuar që isha e nominuar këtë vit së bashku me aq shumë artiste pabesueshëm të mira. Mendoj se këtë vit vërtetë dolëm përpara. Dua tua dërgoj në falenderim të madh fansave të mi, të cilët më kanë mundësuar që unë ta nxjerr verzionin më të mirë të vehtes time, ju dua shumë… Dua ta falenderoj ekipin tim, që ishin pranë meje, dua ta falenderoj Benin, Xhulesin, Oskarin, Uendin, Hanan, Kathin, Kirdesin dhe Grejsin, që kanë punuar pandarë, që ishin pranë meje. Dua ta falenderoj familjen time e cila është sonte këtu me mua.. Zoti im.. Jam shumë e shqetësuar , e ngazëllyer dhe aq mirënjohëse. Një gjë të cilë dua ta them është se të gjithë ata që akoma nuk e kanë kuptuar se të veçantë mund të jenë me tregimin më ndryshe që e kanë, me prejardhje tjetër, një emër që i  nderon rrënjët e veta, sepse pa marrë parasysh prej nga vini, ose në çka besoni, mos lejoni asgjë të ju pengojë juve dhe ëndrrës suaj, sepse ju e meritoni! ”    

Photo by Chelsea Lauren/REX/Shutterstock (10095021ah) Dua Lipa – Best New Artist, Best Dance Recording – “Electricity” 61st Annual Grammy Awards, Press Room, Los Angeles, USA – 10 Feb 2019

    Në ceremoninë Grammy, me çmime për veprimtari muzikore gjatë vitit 2018 ndër të tjerë u nderuan:

Albumi i vitit:  Kacey Musgraves – Golden Hour

Inçizimi i  vitit: Childish Gambino – This Is America      

Artisti i ri më i mirë: Dua Lipa

Kënga më e mirë: Childish Gambino – This Is America

Albumi më i mirë Pop Vokal: Ariana Grande – Sweetener

Albumi më i mirë RAP:  Cardi B – Invasion of Privacy

Kënga më e mirë RAP: Drake – God’s Plan  

Dueti më i mirë: Lady Gaga dhe Bradley Cooper – Shallow

Producenti më i mirë: Pharrell Williams

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.