Kurti për kryeministër, Osmani për presidente

Në ambientet e Kuvendit të Kosovës sot u zyrtarizua garimi përbashkët i Vetëvendosjes me Listën e Vjosa Osmanit, me ç’rast ish-kryeministri Albin Kurti dhe presidentja në detyrë, Vjosa Osmani, firmosën marrëveshjen siç u tha për “referendumin” e 14 Shkurtit.

Prishtinë, 14 Janar 2021 – Albin Kurti dhe Vjosa Osmani nënshkruajnë “Marrëveshjen e parimeve dhe synimeve” për zgjedhjet e 14 Shkurtit

       Pas nënshkrimit, gazetarëve fillimisht iu drejtua kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili me këtë rast tha se kjo marrëveshje e”Synimeve dhe Parimeve” ka për qëllim ndërtimin e shtetit “të drejtë e pa korrupsion”, ndërsa më 14 Shkurt do të “legjitimohet kryeministri i ri dhe presidentja e re”, duke bërë të ditur se se Vjosa Osmani është njëkohësisht edhe kandidate për Presidente të vendit.   

Kurti: 14 shkurti është referendum i popullit

Ndërkaq presidentja në detyrë, Vjosa Osmani, në adresimin e saj tha se marrëveshja e arritur paraqet vullnetin e qytetarëve të Kosovës, dhe se ky bashkim shkon përtej numrave, me qëllim të ndërtimit të një të ardhme më të mirë për qytetarët e Kosovës.

Osmani: Bashkë në luftimin e kapjes të shtetit, të padrejtësisë e pabarazisë

Në këtë konferencë poashtu u bë e ditur se lista e përbashkët e kandidatëve për deputetë do të finalizohet dhe do bëhet publike të shtunën, më 16 Janar,  kur është edhe afati i fundit ligjor për dorëzimin e listave në KQZ.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

300X220