Connect with us

Kosovë

Kualifikueset e Euro 2024: Kosova e fillon ndaj Izraelit

Published

on

Kosova ka mësuar kundërshtarët e grupit për kualifikueset e Kampionatit Evropian 2024.

“Dardanët” do të jenë në Grupin I, së bashku me Zvicrën, Izraelin dhe Rumaninë, Bjellorusinë dhe Andorën, shkruan GazetaBlic Sport.

Kosova e fillon këtë aventurë me një transfertë me 25 mars në Izrael, por më pas do të ketë dy ndeshje në “Fadil Vokrri”, fillimisht me 28 mars ndaj Andorës, kurse më pas luan me 16 qershor ndaj Rumanisë.

Kjo do të jetë një mundësi e mirë që ‘Dardanët’ të arkëtojnë 6 pikë të plota dhe më pas të udhëtojnë në Minsk, për t’u përballuar me Bjellorusinë.

Ky është orari i plotë:

🇮🇱Izrael vs Kosovë🇽🇰 25 mars

🇽🇰Kosovë vs Andorrë 🇦🇩28 mars

🇽🇰Kosovë vs Rumani 🇷🇴16 qershor

🇧🇾Bjellorusi vs Kosovë 🇽🇰19 qershor

🇽🇰Kosovë vs Zvicër🇨🇭 09 shtator

🇷🇴Rumani vs Kosovë 🇽🇰12 shtator

🇦🇩Andorrë vs Kosovë 🇽🇰12 tetor

🇽🇰Kosovë vs Izrael 🇮🇱15 tetor

🇨🇭Zvicër vs Kosovë 🇽🇰18 nëntor

🇽🇰Kosovë vs Bjellorusi 🇧🇾21 nëntor

Kosovë

Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prishtinës, Pëllumb Bajçinovci (LDK)

Published

on

Kuvendi Komunal i Prishtinës në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur të martën ka shkarkuar kryesuesin Pëllumb Bajçinovci, i cili vjen nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

Votimi për shkarkimin e tij erdhi pas prishjes së koalicionit ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës në kryeqytet.

Nga 33 asamblistë që morën pjesë në votimin e fshehtë, të gjitha votat ishin pro shkarkimit të Bajqinovcit.

Në votim morën pjesë asamblistët e Lëvizjes Vetëvendosje, PDK-së, AAK-së dhe AKR-së, derisa ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës bashkë me Bajqinovcin dhe kryetarin e Komunës, Përparim Rama e kanë lëshuar sallën para se të niste votimi.

Para votimit, kryetari Përparim Rama, akuzoi asamblistët për “tentim të rrëmbim të pushtetit dhe bllokim të kryeqytetit”.

Continue Reading

Kosovë

Edhe 2 muaj paraburgim të dyshuarve për vrasjen e Liridona Ademajt

Published

on

Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj masën e paraburgimit Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për vrasjen e Liridona Ademajt.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 29 nëntor 2023, ku Naim Murseli, dyshohet se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij Liridona Ademaj.

Në këtë rast të dyshuar për rastin e vrasjes së Liridonës janë bashkëshorti i saj Naim Murseli si organizator i vrasjes, Granit Plava si doras, Kushtrim Kokalla si bashkëpjesëmarrës, si dhe T.D i akuzuar për shitjen e armës me të cilën dyshohet se është përdorur në kryerjen e vrasjes.

Continue Reading

Kosovë

Ndalohet për 48 orë shoferja e veturës së përshirë në aksidentin me fatalitet

Published

on

Është ndaluar për 48 orë, shoferja e veturës së përfshirë në aksidentin e trafikut që ndodhi sot në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, në të cilin humbi jetën një këmbësor i moshës 26 vjeç.

Rasti i këtij aksidenti është duke u hetuar nën dyshimin për veprën penale “Rrezikim i trafikut publik” .

Continue Reading

Trending