Connect with us

Ferizaj

KF Dinamo do të garojë në grupin B të Ligës së Parë të Kosovës

Published

on

Këshilli për Arbitrazh Sportiv (KAS)  ka vendosur që KF Dinamo nga Ferizaj të garojë në Ligën e Parë – grupi B, duke anuluar kështu vendimin e mëparshëm të Federatës së Futbollit të Kosovës sipas të cilit Dinamo ishte caktuar të zhvillonte garën në grupin A.

Dinamo fillimisht ishte ankuar në FFK dhe më pas  dërguan çështjen në KAS, me pretendimet se duhet të garojnë në grupin B, aty ku do t’i zhvillojë ndeshjet edhe rivali lokal, KF Ferizaj.

Ankesën e tyre, KAS-i e ka marrë si plotësisht të bazuar andaj ka obliguar FFK-në që menjëherë ta dërgojë Dinamon në grupin B, pasi me këtë vendim FFK ka bërë shkelje të kriterit territorial.

Ndryshe, sipas nenit 3 të Propozicionit të Garave në Ligën e parë të Kosovës në futboll garojnë ekipet e ndara në dy grupe:

– Grupi A me 10 ekipe nga rajoni i Mitrovicës, Pejës, Gjakovës dhe Prizrenit

– Grupi B me 10 ekipe nga rajoni i Prishtinës, Ferizajt dhe Gjilanit.

Vendimin e Këshillit për Arbitrazh Sportiv e konfirmoi edhe KF Dinamo përmes një postimi në llogarinë e tyre në rrjetin social Facebook.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Ferizaj

Një person humb jetën si pasojë e rrokullisjes së kamionit në Jezerc

Published

on

Një person humbi jetën si pasojë e aksidentit të trafikut me kamion, që ndodhi pasditen e sotme  në fshatin Jezerc të Ferizajt.

Sipas policisë, dyshohet se kamioni, i cili ishte në lëvizje nga Ferizaj në drejtim të fshatit Jezerc në vendin e quajtur “Lumi i vogël”, në rrethana ende të panjohura, humb kontrollin dhe rrokulliset disa metra poshtë rrugës.

Në aksident humbi jetën shoferi i kamionit, mashkull kosovar i moshës madhore.

Vdekja e tij është konstatuar në vendngjarje nga mjekët e Emergjencës së Ferizajt.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet një person në Kaçanik për sulm ndaj policit në detyrë

Published

on

Një person është arrestuar mëngjesin e djeshëm në Kaçanik pas refuzimit për shoqërim në stacion policor dhe rezistimit gjatë arrestimit. Me këtë rast  një zyrtar policor ka pësuar lëndime dhe ka pranuar trajtim mjekësor, bëhet e ditur në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës.

Rasti po trajtohet me dyshimin për veprën penale “Sulm ndaj personit zyrtar”.  

Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Continue Reading

Trending