Connect with us

Kulturë

Shpëtim Selmani fiton çmim prestigjioz në Festivalin Ndërkombëtar Letrar Vilenica në Slloveni

Published

on

Në kuadër të edicionit të 38-të të Festivalit Ndërkombëtar Letrar Vilenica, njëri nga festivalet më të njohura të Evropës Qendrore, aktori, poeti dhe shkrimtari Shpëtim Selmani u nderua me çmimin “Kristali Vilenica” për vitin 2023, nga Shoqata e Shkrimtarëve të Sllovenisë.

Fituesi i Kristalit të Vilenicës 2023, është përzgjedhur nga juria në përbërje nga Alesh Muster, Gregor Podlogar dhe Julija Potrç Shavli, të cilët thanë fjalë të ngrohta për fituesin, duke theksuar në vlerësimin e tyre se bëhet fjalë për një poezi që, pavarësisht referencave dalluese, lundron nëpër peizazhet e poezisë moderne dhe që pas leximit lë mbresa dhe kujtohet gjatë.

Në vitin 2020, vepra tjetër e Selmanit ” Libërthi i dashurisë”, ishte fituese e Çmimit të Bashkimit Europian për Letërsi dhe është botuar në gjermanisht dhe frëngjisht.

Kosovë

Kaloi në përjetësi shkrimtari dhe intelektuali i shquar, Fadil L. Curri

Published

on

Në varrezat e Butelit në Shkup, nga kjo e diele (7 prill 2024) prehet shkrimtari, gazetari, mësimdhënësi dhe intelektuali i shquar shqiptar, Fadil L. Curri.

Fadil Curri lindi në fshatin Dërmjak të Hanit të Elezit, më 25 shtator 1959. Arsimin fillor, të mesëm dhe të lartë i kreu në Shkup. Pas përfundimit të studimeve punoi si kryeredaktor i gazetës “Sharri” në Han të Elezit, redaktor përgjegjës në RTV Toska në Shkup,  drejtor për kulturë, rini dhe sport në Kaçanik, kurse vitet e fundit punoi si mësimdhënës i gjuhës shqipe e letërsisë në Han të Elezit.

Curri ishte edhe botues i revistës “E vërteta” në Shkup e Tetovë, Kaçanik e Han të Elezit kurse shkrimet e para i botoi në revistat e njohura letrare të asaj kohe, “Gëzimi” e “Fatosi”.

Në fushën letrare, Fadil Curri është redaktor, recensent dhe lektor i qindra librave letrarë e shkencorë si dhe autor i mbi dhjetë librave të botuar, si: duzine

•  A(h) fati(h) në peshojë” (Përmbledhje tekstesh, biseda e shënime me të burgosur politik dhe shënime për krimin në Bllacë të Shkupit nga çetnikët e komunistët),

• “Kohë qorre – A blind time ” (përmbledhje me poezi në shqip e anglisht),

• “Kronikë për dashuri ” (roman me dy botime),

• “Muzat e Hanpencit” (panoramë letrare shkollore e Hanit të Elezit),

• “Tregime për fëmijë ” (përmbledhje tregimesh për fëmijë),

• “Rinjoja pas vdekjes në… Kosovë” (roman, vazhdim tematik i “Kronikë për një dashuri”),

• “Kështu mendonte, fliste e shkruante Adem Kastrati ” (biografi dhe shkrime të tjera),

“Aty ku u kalitën kampionët ” (monografi e historisë së mundjes në Han të Elezit),

• “Arka e thesareve” (dramë e inskenuar dhe e shpërblyer në Festivalin Dramatik të shkollave të Kosovës në Skenderaj, pastaj e botuar si libër),

• “Hani i Elezit leksikor me frazeologji ” (fjalë të shënuara nga kjo anë).

• “Pallë kritike mbi qepallën agonike ”, SHB “Shkupi”, Shkup 2015.

• “Shtegtime letrare”, 2023.

I ndjeri Fadil L. Curri, pas vetes la bashkëshorten dhe katër fëmijë.

Continue Reading

Kulturë

Posta e Kosovës nderon akademiken Edi Shukriu

Published

on

Posta e Kosovës lëshoi në qarkullim postar emisionin e jashtëzakonshëm të pullës postare dedikuar akademikes, Edi Shukriu.

Edi Shukriu ishte akademike dhe njëra nga arkeologet dhe historianet e para, por edhe emër i njohur dhe i çmuar në lëmin e letërsisë, të angazhimeve politike, institucionale dhe kulturore në Kosovë dhe në mbarë hapësirën shqiptare.

Ajo u lind në Prizren në vitin 1950. Shkollimin fillor e të mesëm i kreu në vendlindje, ndërsa studimet për arkeologji në Universitetin e Beogradit 1972, ku po ashtu i përfundoi edhe studimet master në vitin 1979. Doktoroi në Universitetin e Prishtinës 1990.

Në Muzeun e Kosovës, Shukriu ka punuar nga viti 1974 deri në vitin 1979 kurse më pas vazhdoi me angazhimin në Universitetin e Prishtinës, në cilësinë e profesoreshës në Degën e Historisë për arkeologjinë dhe historinë e lashtë.

Në vitin 2012 u zgjodh anëtare korrespondente e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, ndërsa në vitin 2020 anëtare e rregullt e saj. Nga viti 2014, u emërua anëtare e Akademisë Evropiane të Shkencave dhe të Arteve në Salzburg.

Më 17 janar 2023, Shukriu ndërroi jetë në Prishtinë, duke lënë në trashëgimi vepra të shumta nga arkeologjia, historia dhe letërsia.

Për kontributin e jashtëzakonshëm në fushën e trashëgimisë kulturore, u dekorua me çmimin “Dea Dardanica” nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (2017), si dhe me çmime të shumta për krijimtari letrare.

Continue Reading

Art & Showbiz

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Published

on

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij, të cilët nëpërmjet një njoftimi bëjnë me dije se Kabashi ka mbyllur sytë mesnatën e sotme, transmeton A2CNN.

“Të nderuar Miq, Kolegë dhe Dashamirës, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se MIRUSH KABASHI ndërroj jetë të Martën, në datë 5 Dhjetor pas mesnate. Për sa i përket detajeve të ditës, orës së varrimit dhe homazheve do ju komunikojmë në orët në vazhdim” thuhet në njoftim.

Mirush Kabashi lindi më 17 prill 1948 në Shkodër dhe është rritur në Durrës. Origjina e tij është nga Gjakova. Ai është aktor i rreth 100 roleve, në teatër dhe filma. Shpesh ka qenë edhe prezantues i aktiviteteve të shumta artistike.

Gjithashtu, Kabashi është cilësuar si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri. Ai ka dhënë një kontribut të madh në kinematografinë shqiptare.

Një pjesë të jetës së tij, Kabashi ia ka kushtuar edhe teatrit me rolet e tij të larmishme, ku ndër to më i veçanti ka mbetur ai i Sokratit tek “Apollogjia e fundit e Sokratit”.

Që prej vitit 2014 mbante titullin e lartë “Nderi i Kombit”, kurse më parë kishte edhe titujt “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”.

Rolet kinematografike:

 • Kronikë provinciale (2009)
 • Ne dhe Lenini (2008)
 • Nata (1998)
 • Edhe ashtu edhe kështu (1989)…. Babai i Almës
 • Binarët (film) (1987)
 • Telefoni i një mëngjesi (1987)….Kujtimi
 • Zëvendësi i grave (1987)……… Lisimak Voci
 • Nxënësit e klasës sime (1984)..Mësues Nardi
 • Kohë e largët (1983) ………Asketi Lithan
 • Dora e ngrohtë (1983) ………Brahushi
 • Shoqja nga fshati (1980) ………Nasi (dajua i Tirkes)
 • Një ndodhi në port (1980) ……….Calamani
 • Gëzhoja e Vjetër (1980) ………Bake
 • Radiostacioni (1979) ……Një nga tekniket e Radios
 • Koncert në vitin 1936 (1978)… Toger Shazivari
 • Zani partizani (1976) (TV)….Partizan-vëlla i Zanit
 • Emblema e dikurshme (1976) ……..Veniamin Papa

Continue Reading

Trending