Connect with us

Sport

Mundo Deportivo: Rumania mund ta humb ndeshjen me Kosovën me rezultat zyrtar

Published

on

Mediat e huaja i kanë dhënë jehonë të madhe ndeshjes së mbrëmshme me incidente, Rumani – Kosovë.

Ato i kanë dhënë theks të veçantë mbi të gjitha skandalit që ndodhi në fillim të lojës, ku tifozët rumunë e shfaqën parullën “Kosova është Serbi” dhe bënë thirrje “Serbia, Serbia”, pas së cilit u ndërpre loja për afro 50 minuta, për të vazhduar më pas kur u pastrua ajo pjesë e tribunës.

E sot, mediumi spanjoll “Mundo Deportivo” raporton se rumunët mund ta humbin ndeshjen me Kosovën me rezultat zyrtar, 0:2, ndonëse ajo më pas vazhdoi dhe u krye 2:0 për vendësit.

“Nëse jo këtë të mërkurë, atëherë në ditët në vijim UEFA do ta hapë një hetim të jashtëzakonshëm për incidentet që ndodhën mbrëmë në ndeshjen Rumani-Kosovë në Bukuresht”, shkruan mediumi spanjoll, duke paralajmëruar dënime të ashpra për Rumaninë pas incidentit që e shkaktuan huliganët e grupit rumun “Uniti sub tricolor”.

“Mundo Deportivo” u thirr në nenin 11 të Kodit Disiplinor të UEFA-s, i cili thotë se “Federatat Kombëtare janë përgjegjëse për ndërprerjen dhe për braktisjen e fushës”, që nënkupton se në këtë rast mund ta pësojë Federata Rumune e Futbollit.

Neni 16 për rendin e sigurisë së UEFA-s, e bën përgjegjëse Federatën organizatore për sjelljen e tifozëve të saj.

Sport

Hansi Flick merr drejtimin e Barcelonës

Published

on

Hansi Flick është konfirmuar trajner i ri i Barcelonës. Ai ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2026, duke zëvendësuar kështu trajnerin e shkarkuar Xavi Hernandez.

Gjatë karrierës si trajner, Flick 59 vjeç, ka drejtuar skuadrën e Bayern Munich, me të cilën fitoi dy herë titullin e kampionit të Gjermanisë, kupën dhe ligën e kampionëve në sezonin 2019/20.

Për një kohë ishte edhe trajner i përfaqësueses gjermane, por u shkarkua pas eliminimit të “Pancerëve” në fazën e grupeve të Kampionatit  Botëror të vitit 2022 në Katar.

Continue Reading

Kosovë

Tifozët “Kuqezi” kundërshtojnë organizimin e Evropianit Shqipëri-Serbi

Published

on

Kandidatura e përbashkët e Federatës Shqiptare dhe asaj Serbe të futbollit për organizimin e Euro 2027 për futbollistët deri në 21 vjet, ka nxitur reagimin kundërshtues të tifozëve të Kombëtares së Shqipërisë “Kuqezi”.

Pas një deklarate kundër kësaj nisme, të publikuar më 9 maj në rrjetin social facebook, Tifozët Kuqezi, kundërshtimin e tyre sot e shprehën edhe përmes një aksioni simbolik duke hedhur ngjyrë të kuqe në portën hyrëse të FSHF-së, derisa në rrethoja kanë vendosur fotografi të krimeve të Serbisë në Kosovë.

Ky aksion i Tifozëve Kuqezi u përcoll edhe me një deklaratë kundërshtuese të këtij organizimi të përbashkët mes Shqipërisë dhe Serbisë.

“Kundërshtojmë çdo nismë që mundohet t’ia rregullojë imazhin një populli barbar e gjenocidal.

Kundërshtojmë çdo bashkëpunim me vrasësit, me ata që shkaktuan me qindra masakra ndaj shqiptarëve dhe që depërtuan me miliona nga shtëpitë e tyre gjatë gjithë historisë”, shkruan në postimin e Tifozëve Kuqezi.

Continue Reading

Kosovë

Kosova mbetet e 102-ta në ranglistën e re të FIFA-s

Published

on

Në ranglistën e re të FIFA-s, të publikuar sot, përfaqësuesja e Kosovës në futboll mbetet në pozitën e 102-të, me 1205 pikë.

Kjo pasi në dy ndeshjet miqësore të muajit mars “Dardanët” fituan me rezultat 1:0 kundër Armenisë në Jerevan, ndërsa pësuan humbje nga Hungaria me rezultat 2:0 në Budapest.

Bazuar në rezultatet e fundit, përfaqësuesja e Shqipërisë ka rënë për dy pozita dhe aktualisht gjendet në pozitën e 66-të me 1375 pikë.

Ranglistës së FIFA-s edhe më tej i prinë Argjentina, pasuar nga Franca në pozitën e dytë kurse në vendin e tretë është ngritur përfaqësuesja e Belgjikës.

Continue Reading

Trending