Connect with us

Kosovë

Kurti: Sulmin terrorist në Banjskë e ka organizuar Klani i Novi Sadit

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se sulmin terrorist në Banjskë e ka organizuar Klani i Novi Sadit, një grup i organizuar kriminal me lidhje të forta me pushtetin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, pasi  në krye të këtij grupi ndodhet Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq.

Përmes një postimi, Kurti ka kërkuar që BE-ja dhe ShBA-të ta formojnë një Gjykatë Speciale për Klanin e Novi Sadit.

Postimi i plotë:

Sulmin paramilitar e terrorist në Banjskë të Zveçanit e ka organizuar Klani i Novi Sadit. Në krye të tij ndodhet Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq. Ai është kryetari i partisë-shtet SNS, tri herë i zgjedhur kryebashkiak i Novi Sadit me ndihmën e Zvonko Veselinoviqit, dhe miku më i afërt i vëllaut të Presidentit të Serbisë, Andrej Vuçiq.

Rreth 40 pelegrinë ortodoksë në Manastir të Banjskës me 24 shtator ishin nga Novi Sadi. Ndoshta e rastësishme, hetimet duhet ta tregojnë. Grupi terrorist në arrati i udhëhequr nga Millan Radoiçiq po qëndron në Rashkë. Atyre MUP-i famëkeq serb iu ka ndarë vetura të tipit Shkoda Oktavia me ngjyrë të bardhë dhe të zezë e me tabela regjistrimi BG dhe… NS.

Para dy dekadave në Serbi sundonte Klani i Zemunit, kurse tash vendin atij ia ka zënë Klani i Novi Sadit. Kriminelë në luftë, kriminelë në paqe; kriminelë në Serbi, kriminelë në Kosovë. Presidenti i shtetit, Aleksandar Vuçiq, porsi një capo-di-tutti-capi, ndodhet aty për të dëshmuar që ndonëse krimi e dikton shtetin, në fakt, është shteti që e dikton krimin.

Në katër komunat veriore të Kosovës po merr fund terrori, kriminaliteti dhe kultura e dhunës e paramilitarëve të Delije (tifozët e Cërvena Zvezdës) që shprehet me nofkat e ekstremistëve si: Mami, Llune, Daco, Rusi, Nemac, Gile, Drago, Aco, Comi, Belli, Micko, Prki, Mrki etj.

Mirëpo, Kosova nuk ka jurisdiksion në Serbi. A nuk do të duhej që BE-ja dhe ShBA-të ta formojnë një Gjykatë Speciale për Klanin e Novi Sadit? Mafia ballkanike do të përjetonte goditje fatale, ndërkaq rajoni i Ballkanit do të hapej i tëri për demokraci evropiane, drejtësi ligjore, paqe të qëndrueshme dhe zhvillim të përshpejtuar.

Kosovë

Ekrem Bajroviq dënohet me 12 vjet burgim për krime lufte në Istog

Published

on

Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar Ekrem Bajroviqin me 12 vjet burgim për krime lufte, të kryera në periudhën gjatë viteve 1998-1999, në Komunën e Istogut.

Në  aktakuzën e ngritur më 15 shtator 2023,  Bajroviq u akuzua se si pjesëtar i forcave policore dhe ushtarake serbe, individualisht dhe në bashkëkryerje me persona të tjerë, mes tjerash ka marrë pjesë në zbatimin e masave represive të vrasjes, maltretimit, trajtimit çnjerëzor, dëbimit të popullsisë civile, plaçkitjes, djegies dhe shkatërrimit të shtëpive të popullsisë civile të nacionalitetit shqiptar, transmeton “Betimi për Drejtësi”.

Me vendimin e Gjykatës, të dënuarit Ekrem Bajroviq i vazhdohet masa e paraburgimit deri në plotfuqishmëri të aktgjykimit, por jo më shumë se dënimi i shqiptuar.

Continue Reading

Kosovë

Gjykata në Shkup ia cakton 30 ditë paraburgim Blerim Ramadanit

Published

on

Ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Blerim Ramadani, i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh me vendim të Gjykatës Themelore në Shkup.

Kjo u bë e ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës informon opinionin se shtetasit të Republikës së Kosovës, Blerim Ramadani, i është caktuar masa 30-ditore e paraburgimit me vendim të Gjykatës Themelore në Shkup.

Blerim Ramadani është ndaluar më 17 korrik 2024 në pikë kalimin kufitar Jazhincë, bazuar në një fletë arresti të lëshuar nga Gjykata e Beogradit, përmes INTERPOL Serbia, me pretendimin për krime lufte në verën e vitit 1999 në rajonin e Nerodimës.

Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup është angazhuar me ekip të ekspertëve juridik për lirimin sa më të shpejtë të z. Ramadani dhe kthimin e tij në familje. MPJD dhe institucionet e Kosovës do të përdorin të gjitha kanalet diplomatike për të siguruar lirimin e shtetasit tonë”, thuhet në njoftim.

Së fundmi, policia në Serbi ka arrestuar edhe katër shtetas të Kosovës, të cilët Beogradi i ka akuzuar për krime lufte.

Qeveria e Kosovës i ka cilësuar si arbitrare dhe të padrejta arrestimet e qytetarëve kosovarë në Serbi për këto akuza dhe ka kërkuar ndihmën e faktorit ndërkombëtar për lirimin e tyre.

Continue Reading

Kosovë

PDK-ja dërgon në Kushtetuese dy ligje dhe statutin e Universitetit të Prishtinës

Published

on

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka dërguar për interpretim në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për Komisionin e Pavarur për Media (KPM), atë për Këshillin Prokurorial të Kosovës (KPK) dhe vendimin për statutin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se sipas vlerësimit të tyre, këto dy ligje por dhe statuti i UP-së janë në kundërshtim të plotë me Kushtetutën e Kosovës dhe frymën kushtetuese.

Sipas Tahirit, miratimi i ligjit për KPM-në cenon lirinë dhe pavarësinë e mediave.

“Madje, këtu ka shkuar aq larg sa që përmes këtij ligji tentohet që të kontrollohen edhe personat fizikë të cilët prodhojnë përmbajtjen e tyre, të cilat mund t’i shpërndajnë qoftë përmes mediave, qoftë përmes rrjeteve sociale”, tha Tahiri.

Ndryshe, për dy ligjet e miratuara nga Kuvendi i Kosovës më 11 korrik pati reagime nga faktori ndërkombëtar dhe nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës.

Continue Reading

Trending