Connect with us

Kosovë

Arrestohet me 11 kilogramë kanabis –  lëndon policin gjatë tentimit të ikjes

Published

on

Të martën, më 30 janar 2024,  Policia e Kosovës ka ndaluar një person në fshatin Llovcë të Gjilanit,

të cilit i janë gjetur në veturë 11 kilogramë kanabis.

Në raportin e Policisë thuhet se “Vetura me të vërejtur zyrtarët policorë ka tentuar të shmanget, ku gjatë largimit ka goditur njërin prej zyrtarëve policor, duke i shkaktuar lëndime trupore.

Nga zyrtarët e njësisë kufitare është arritur të ndalohet vetura, të cilën e ngiste i dyshuari E.A.,

mashkull / kosovar, viti i lindjes 2001.

Gjatë kontrollit në veturë janë gjetur dhe sekuestruar substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë me peshë të përgjithshme rreth 11 kg.

Nga Njësiti i Trafikimit me Narkotikë, në konsultim me prokurorin e shtetit janë ndërmarrë veprime hetimore duke kryer kontroll në dy shtëpi të banimit, ku nuk është gjetur asgjë e dyshuar.

Me vendim të prokurorit kujdestar, i dyshuari është ndaluar për 48 orë, kurse është identifikuar edhe një person tjetër i dyshuar i cili gjendet në kërkim policor.”

Kosovë

Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prishtinës, Pëllumb Bajçinovci (LDK)

Published

on

Kuvendi Komunal i Prishtinës në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur të martën ka shkarkuar kryesuesin Pëllumb Bajçinovci, i cili vjen nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

Votimi për shkarkimin e tij erdhi pas prishjes së koalicionit ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës në kryeqytet.

Nga 33 asamblistë që morën pjesë në votimin e fshehtë, të gjitha votat ishin pro shkarkimit të Bajqinovcit.

Në votim morën pjesë asamblistët e Lëvizjes Vetëvendosje, PDK-së, AAK-së dhe AKR-së, derisa ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës bashkë me Bajqinovcin dhe kryetarin e Komunës, Përparim Rama e kanë lëshuar sallën para se të niste votimi.

Para votimit, kryetari Përparim Rama, akuzoi asamblistët për “tentim të rrëmbim të pushtetit dhe bllokim të kryeqytetit”.

Continue Reading

Kosovë

Edhe 2 muaj paraburgim të dyshuarve për vrasjen e Liridona Ademajt

Published

on

Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj masën e paraburgimit Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për vrasjen e Liridona Ademajt.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 29 nëntor 2023, ku Naim Murseli, dyshohet se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij Liridona Ademaj.

Në këtë rast të dyshuar për rastin e vrasjes së Liridonës janë bashkëshorti i saj Naim Murseli si organizator i vrasjes, Granit Plava si doras, Kushtrim Kokalla si bashkëpjesëmarrës, si dhe T.D i akuzuar për shitjen e armës me të cilën dyshohet se është përdorur në kryerjen e vrasjes.

Continue Reading

Kosovë

Ndalohet për 48 orë shoferja e veturës së përshirë në aksidentin me fatalitet

Published

on

Është ndaluar për 48 orë, shoferja e veturës së përfshirë në aksidentin e trafikut që ndodhi sot në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, në të cilin humbi jetën një këmbësor i moshës 26 vjeç.

Rasti i këtij aksidenti është duke u hetuar nën dyshimin për veprën penale “Rrezikim i trafikut publik” .

Continue Reading

Trending