Connect with us

Kosovë

Prokuroria kërkon dënim maksimal për të akuzuarit në rastin “53 milionëshi”

Published

on

Në seancën gjyqësore  për rastin e njohur si “53 milionëshi” prokuroria dhe mbrojtja e të akuzuarve Pal Lekaj, Eset Berisha, Nebih Shatri dhe Besim Tahiri dhanë fjalët e tyre përfundimtare, “Betimi për Drejtësi”.

Fillimisht kryetares së  trupit gjykues, gjykatëses Violeta Namani iu drejtua Prokurori special, Valdet Gashi, i cili në fjalën e tij përfundimtare kërkoi dënimin maksimal për të akuzuarit.

“Kërkojmë nga Gjykata që të pandehurit të shpallen fajtorë për veprën penale që aktakuza i ngarkon, t’i dënojë me dënim maksimal të paraparë për veprën penale në fjalë”, tha prokurori Gashi  pasi siç u shpreh ,  nga provat materiale, por edhe dëgjimi i dëshmitareve, pa mëdyshje është vërtetuar se katër të akuzuarit kanë kryer veprën penale me të cilën ngarkohen.

 Gashi tha se edhe përkundër opinionit të kompanisë “Hill International”  si mbikëqyrëse e projektit të ndërtimit të autostradës “Arbën Xhaferi” , është procedura me pagesën e 53 milionëve dhe se është

vërtetuar që midis katër të akuzuarve ekziston elementi i bashkëkryerjes.

Kurse, mbrojtja e të akuzuarve kërkoi lirimin e të akuzuarve nga akuza.

Mbrojtësii i Pal Lekajt,  avokati Musa Damati gjatë fjalës përfundimtare tha se autoriteti përfundimtar për realizmin e pagesës së 53 milionëve ka qenë Qeveria e Republikës së Kosovës andaj ky vendim ishte kolegjial dhe jo individual.

Damati i propozoi trupit gjykues të nxjerrë një vendimi lirues ndaj Lekajt.

Avokati Florent Latifaj i ka propozuar gjykatës të shpallë aktgjykim lirues ndaj Nebih Shatri pasi  i mbrojturi i tij nuk është përgjegjës për asnjë veprim të tij apo pikë të aktakuzës, duke shtuar se i njëjti ka vepruar sipas ligjit dhe me aktin nënshkrimit nga Shatri është arritur të përfundohet autostrada.

Edhe mbrojtësi i Esat Berishës, avokati Afrim Salihu tha se klienti i tij ka punuar në  cilësinë e këshilltarit politik pa të drejta ekzekutive  dhe bazuar në provat shfajësuese të propozuara,  i mbrojturi i tij duhet të dalë i pafajshëm.

I akuzuari Esat Berisha tha se pagesa e shumës  prej 53 milionëve është bërë për shkak të neglizhencës së qeverive të kaluara pasi nuk kanë ndarë mjete të mjaftueshme buxhetore për ndërtimin e kësaj autostrade.

Mbrojtësi i të akuzuarit Besim Tahirit, avokati Urim Vokshi, tha se klienti i tij është i pafajshëm pasi që akuza e Prokurorisë e ngarkon Tahirin se ka vepruar në kundërshtim me  statutin dhe  kodin e mirësjelljes së Komitetit ndërministror, dokumente të cilat sipas avokatit, nuk dihet nëse kanë qenë në fuqi.  

Sipas aktakuzës së ngritur më 4 shkurt 2022, Pal Lekaj, në cilësinë e ministrit të Ministrisë së Infrastrukturës, Eset Berisha, këshilltar i lartë politik i Lekajt, Nebih Shatri, si sekretar  i Përgjithshëm në këtë ministri, në bashkëveprim dhe me dashje edhe me të pandehurin Besim Tahiri,  drejtor i Prokurimit Publik në ministrinë e infrastrukturës,  akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare me rastin e pagesës së shumës prej 53 milionë eurove për konsorciumin “Bechtel &Enka”, për ndërtimin e autostradës Prishtinë – Hani i Elezit.

Kosovë

Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prishtinës, Pëllumb Bajçinovci (LDK)

Published

on

Kuvendi Komunal i Prishtinës në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur të martën ka shkarkuar kryesuesin Pëllumb Bajçinovci, i cili vjen nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

Votimi për shkarkimin e tij erdhi pas prishjes së koalicionit ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës në kryeqytet.

Nga 33 asamblistë që morën pjesë në votimin e fshehtë, të gjitha votat ishin pro shkarkimit të Bajqinovcit.

Në votim morën pjesë asamblistët e Lëvizjes Vetëvendosje, PDK-së, AAK-së dhe AKR-së, derisa ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës bashkë me Bajqinovcin dhe kryetarin e Komunës, Përparim Rama e kanë lëshuar sallën para se të niste votimi.

Para votimit, kryetari Përparim Rama, akuzoi asamblistët për “tentim të rrëmbim të pushtetit dhe bllokim të kryeqytetit”.

Continue Reading

Kosovë

Edhe 2 muaj paraburgim të dyshuarve për vrasjen e Liridona Ademajt

Published

on

Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj masën e paraburgimit Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për vrasjen e Liridona Ademajt.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 29 nëntor 2023, ku Naim Murseli, dyshohet se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij Liridona Ademaj.

Në këtë rast të dyshuar për rastin e vrasjes së Liridonës janë bashkëshorti i saj Naim Murseli si organizator i vrasjes, Granit Plava si doras, Kushtrim Kokalla si bashkëpjesëmarrës, si dhe T.D i akuzuar për shitjen e armës me të cilën dyshohet se është përdorur në kryerjen e vrasjes.

Continue Reading

Kosovë

Ndalohet për 48 orë shoferja e veturës së përshirë në aksidentin me fatalitet

Published

on

Është ndaluar për 48 orë, shoferja e veturës së përfshirë në aksidentin e trafikut që ndodhi sot në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, në të cilin humbi jetën një këmbësor i moshës 26 vjeç.

Rasti i këtij aksidenti është duke u hetuar nën dyshimin për veprën penale “Rrezikim i trafikut publik” .

Continue Reading

Trending