Connect with us

Kosovë

“Epopeja e UÇK-së” – agjenda e shënimit të 26 vjetorit

Published

on

Në 26-vjetorin e rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari, familjes së tij dhe të gjithë të rënëve për liri, Qeveria e Kosovës më 5, 6 dhe 7 mars organizon manifestimin “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

Në 5 marsin e sotëm, bëhen 26 vjet nga sulmi i tretë i forcave serbe ndaj familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt. Luftimet zgjatën tri ditë, nga 5 deri më 7 mars 1998. Në betejë ranë dëshmorë 22 anëtarë të familjes së Adem Jasharit dhe 33 dëshmorë të lagjes , miq dhe shokë të familjes Jashari.

Programin shtetëror për shënimin e 26-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës fillon më    5 mars me seancën solemne të Kuvendit të Kosovës dhe kuvendeve komunale në ora 10:00.

Në ora 12:00, do të zhvillohet rreshtimi i FSK-së në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë.

Më 6 mars, të gjitha shkollat orën e parë do t’ia kushtojnë kësaj ngjarjeje të Epopesë së UÇK-së kurse në ora 10:00, do të bëhen homazhe në Memorialin “Adem Jashari në Prekaz”.

Akademia përkujtimore do të mbahet në ora 17:00.

Më 7 mars, në ora 18:00 do të jetë “Nata e zjarreve” dhe ndezja e flakadanëve në shtatë rajone të Kosovës kurse në ora 19:00 fillon  programi artistik në sheshin “Adem Jashari” në Skenderaj.

Kosovë

Presidentja Osmani e shpallë të mërkurën ditë zie shtetërore

Published

on

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend,n ë kujtim të të gjitha grave dhe vajzave të vrara në Kosovë si rezultat i dhunës në baza gjinore.

“Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në Kosovë, por shoqëria jonë do të jetë në zi çdo ditë përderisa të ketë vrasje të grave dhe vajzave tona!” shkroi Osmani në rrjetin social Facebook.

Mëngjesin e sotëm në Pejë u vra  Gjyljeta Ukella nga i dyshuari bashkëshorti i saj Edmond Lajqi, kurse katër ditë më parë, më 12 prill, në Ferizaj u vra Erona Cokli nga ish-bashkëshorti i saj, Valon Aliu.

Continue Reading

Kosovë

Policia shpall në kërkim xhudistin kosovar Akil Gjakova

Published

on

Policia e Kosovës më autorizimin e Prokurorisë Themelore në Pejë, ka shpallur në kërkim Akil (Luan) Gjakovën, i lindur më 04.01.1996 në Pejë,  i pandehur për veprën penale “Dhunë në familje.”

Përndryshe, Akil Gjakova është xhudist i mirënjohur dhe njëkohësisht pjesëtar i përfaqësueses së Kosovës në këtë sport.

Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Republikës së Kosovës që kushdo që ka informacion për vendndodhjen e personit të dyshuar në foton e bashkangjitur, të lajmërojë Policinë e Kosovës apo të lajmërohet në stacionin më të afërt policor.

Njoftimi i policisë:

Continue Reading

Kosovë

Gruaja e vrarë sot në Pejë, punonte si asistente stomatologjike

Published

on

Një grua dyshohet se është vrarë me armë zjarri nga bashkëshorti i saj në banesën e tyre në Pejë.

Rasti ka ndodhur mëngjesin e sotëm, rreth orës 8:15 në rrugën Bill Clinton në Pejë.

 I dyshuari, Edmond Lajqi, që është  bashkëshorti i viktimës, është arrestuar dhe i është sekuestruar arma.

Raportohet se viktima, Gjyljeta Ukella punonte si asistente e stomatologut në Poliklinikën Stomatologjike në Pejë, ka njoftuar Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies sociale në këtë qytet.  

Kjo është vrasja e dytë brenda pak ditëve në Kosovë ku dorasit dyshohen të jenë bashkëshortët e grave të vrara, pasi të premten, më  12 prill në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, është vrarë me armë zjarri 21 vjeçarja Erona Cokli.  

Continue Reading

Trending