Connect with us

Kosovë

Kurti: Ushtria e Kosovës e ka origjinën nga UÇK-ja

Published

on

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës, përpara ushtarëve dhe policëve tha se parakalimi i tyre sot, në sheshet qendrore të Prishtinës, i mbush me krenari dhe u jep ndenja sigurie.

Ai tha se Ushtria e Kosovës nuk ka qenë kurrë më e madhe dhe më e mirë armatosur, më e stërvitur dhe e shkolluar nëpër akademitë ushtarake më prestigjioze të ushtrive mike, por edhe kurrë më e fuqishme për ta mbrojtur territorin dhe sovranitetin e shtetit.

“Kjo nuk mund të ishte ndryshe, sepse Ushtria e Kosovës e ka origjinën nga UÇK-ja, që në krye dhe si prijës e kishte si shembull Adem Jasharin. Ajo UCK që po kështu me pak armë personale e filloi luftën për çlirim, por me vullnet të pathyeshëm e arriti atë 25 vite më parë, bashkë me aleatët tanë”.

Tutje, Kurti tha se liria e Kosovës rrjedh nga angazhimi i vazhdueshëm dhe i pandërprerë i të gjitha gjeneratave të cilat sipas tij, e ruajtën ëndrrën për lirinë dhe punuan e sakrifikuan për jetësimin e saj.

“Liria e Kosovës, erdhi përmes gjakut të dëshmorëve të lirisë dhe martirëve të rënë për të. Liria e Kosovës u arrit mes vuajtjesh të mijëra të burgosurve politikë, që kaluan qindra shekuj kohë nëpër burgje, në krye me Adem Demaçin. Liria e Kosovës dhe dita e çlirimit të saj erdhi nga lufta e drejt e UÇK-së, përfaqësues politik i të cilës ishte pikërisht baca Adem.  Liria e Kosovës erdhi nga ndihma e shteteve aleate të NATO-s që pasi e bombarduan për 78 ditë Jugosllavinë e Serbisë dhe Serbinë e Millosheviqit, hynë në Kosovë më 12 qershor 1999. Atë ditë NATO hyri në Kosovë, kurse për ditë ne jemi më afër hyrjes në NATO” , tha kryeministri Kurti duke uruar 25 vjetorin e çlirimit.

Kosovë

Nga e diela kufizohet qarkullimi i mjeteve të rënda të transportit në Kosovë

Published

on

Në periudhën nga 14 korriku deri më 31 korrik në orarin prej orës 11:00 deri në ora 17:00 do të ndalohet qarkullimi i automjeteve me peshë mbi 7.5 tonë në autostrada, rrugë nacionale dhe rajonale .

Ky vendim i qeverisë është bazuar në rekomandimet e Departamentit për Menaxhimin e Rrugëve dhe Policisë së Kosovës, me qëllim të ruajtjes së rrugëve nga dëmtimet si rezultat i temperaturave të larta.

“Ndalohet qarkullimi në autoudhë, rrugë nacionale dhe rajonale për të gjitha automjetet e transportit të mallrave me peshë më të madhe se 7.5T. Ky vendim vlenë nga data 14 korrik 2024 deri më 31 korrik 2024 për periudhën nga ora 11:00 deri në ora 17:00”, ka njoftuar përmes Facebookut zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Continue Reading

Kosovë

Shkaku i temperaturave të larta kufizohet orari i punës për disa kategori

Published

on

Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që si pasojë e temperaturave të larta në periudhën nga 13.07.2024  deri më 20.07.2024 të kufizojë orarin e punës në disa kategori.

Sipas vendimit, të cilin Ministria ka thënë se e ka marrë në bazë të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, deri më 20 korrik nga puna duhet të lirohen gratë shtatzëna.

Nëse kjo është e pamundur atëherë gratë shtatzëna duhet të punojnë nga shtëpitë.

Gjatë kësaj periudhe personat me sëmundje kronike duhet të punojnë orar të shkurtuar dhe atë deri në 4 orë në ditë.

Gjithashtu, deri më 20 korrik do të ndalohet edhe puna në ambiente të hapura në sektorin e ndërtimtarisë gjatë orarit 11:00-17:00.

Vendimi thotë se varësisht prej temperaturave që mbizotërojnë gjatë korrikut dhe gushtit, do të merren masa të tjera.

Continue Reading

Kosovë

Rrënohen skelet e ndërtimit në Llozanë – Dyshohet për viktima

Published

on

Në një nga sheshet e Llozanës, në Zvicër, është shembur skela e kullës prej druri ‘Malley Phare’. Dyshohet se ka viktima në njerëz. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9:25 e mëngjesit e sotëm, transmeton RTK.

Në vendngjarje kanë arritur një numër i madh i policëve dhe të ambulancave, ku me shpejtësi u vendos një perimetër sigurie dhe filluan kërkimet për viktimat e mundshme.

Ekipet e shpëtimit po bëjnë të pamundurën për të ndihmuar me operacionet e ndihmës.

Continue Reading

Trending