Të plagosurit Ndrecaj i caktohet paraburgimi njëmujor, familja e mohon vrasjen

Erdhi në pushime për të renovuar shtëpinë, por sot ai gjendet në paraburgim, i cili do t’i zgjasë të paktën një muaj.  Për mërgimtarin Nuhi Ndrecaj nga Komuna e Shtimes, mëngjesi i djeshëm do të mbetet i paharruar, meqenëse grabitës të armatosur e plagosën në këmbë, familjes së tij ia plaçkitën mbi 20 mijë Franga, e njëri nga të dyshuarit për grabitje mbeti jashtë oborrit pa shenja jete. Sipas familjes Ndrecaj, grabitësi ishte lënduar në ikje e sipër, kur kishte kërcyer nga ballkoni i shtëpisë 5 katëshe, me ç’rast pak metra më larg kishte ndërruar jetë, duke mohuar se  vëllezërit Ndrecaj e kishin rrahur të dyshuarin për vdekje. 

Sipas hetuesisë dhe gjithëve këtu që kanë qenë, luftë e madhe është zhvilluar në dhomën e tij, ku dhe ai ka qenë fjetur, por Nuhi Ndrecaj ka arritur të ikë nga dhoma dhe ka kërcyer nga ballkoni, ndërsa aty poshtë i ka dalur në pritë një hajn tjetër dhe e plagos në këmbë. Më pas, hajnat i vihen mas dhe kërcejnë, të gjithë përndjekësit kanë arritë  të ikin, ndërsa njëri nga ta ka mbetë i lënduar, ndërsa Nuhiu  fshihet në një pjesë dhe kërkon ndihmë, deri sa vie dhe vëllau tjetër. Kjo le të kuptohet se grabitësi ka vdekur nga përplasja e ballkonit,  pasi njëri nga miqtë e mi është hallëligsht dhe tjetri ishte i plaguar”, tha Bedri Salihaj, dhëndërr i Ndrecajve.

 Hasan Ndrecaj, babai i vëllezërve që dyshohen se e kanë vrarë personin F.G nga Prishtina,  shprehet i revoltuar sepse  përveç asaj që njëri djalë i ka mbetur i plagosur me armë zjarri nga vjedhja e armatosur,  djemtë e tij po mbahen në polici të dyshuar si vrasës.

Djali ka ardhur, e ka pas lanë punën në gjysmë ka ardhur me vazhdu , ka punu deri 11 të natës, ka shku ka ra në dhomë të vet dhe i kanë hi hajnat mbrenda, është kacafytë me ta pastaj e ka thirrë vëllaun e dytë. Avnia ka shku atje se cka ka ndodhë nuk e di, në dhomë djali një plumb e ka në këmb  dy plumba i kanë gjetë aty. Nuk është e drejtë me i marrë, e kanë mbrojtë vendin e vet”, tha Ndrecaj.

Në mbrojtje të vëllezërve Ndrecaj sot kanë dalë edhe disa qytetarë të Shtimes, të cilët ishin mbledhur në oborrin e Komunës së Shtimes, duke kërkuar lirimin e Ndrecajve, të cilët ishin edhe cak i grabitjes së armatosur. Policia e Kosovës është vënë  në ndjekje të tre grabitësve të tjerë, të cilët kanë ikur nga vendi i ngjarjes, duke marrë me veti edhe paratë e vjedhura.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

728X90
728X90