Connect with us

Ferizaj

LVV shënon 15 vjetorin e themelimit

Published

on

Sot, në Ditën e Çlirimit të Kosovës, edhe subjekti politik Lëvizja Vetëvendosje feston ditëlindjen e 15.
Sipas udhëheqësve të kësaj partie në këtë qytet dhe anëtarëve të saj, UÇK-ja lindi për ta çliruar vendin nga okupimi, ndërsa Vetëvendosje për ta çliruar Kosovën nga krimi e korrupsioni.\


“Në të njëjtën ditë ne si LVV festojmë përvjetorin tonë dhe fryma që e ka lëvizja është populli dhe veprimet që kemi pasur si opozitë i kemi pasur edhe në qeverisje që është një qeverisje e paparë që ka qenë ndonjëherë dhe sigurisht që do të kthehet shpejt me zgjedhjet që do të mbahen”, tha Valon Ramadani, kryetar i LVV-së në Ferizaj.


“Për ne është festë e dyfishtë, festohet çlirimi i Kosovës dhe festohet 15 vjetori i themelimit të LVV-së, një atribut sigurisht i jepet dëshmorëve që ne me jetu lirshëm duke mos harruar edhe faktorin ndërkombëtar që ka ndihmuar, mirëpo unë mendoj se ky ka qenë çlirimi i parë nga okupatori serb, kurse çlirimi i dytë që është koncepti i LVV-së për të luftuar krimin dhe korrupsionin që ka qenë i instaluar në sistemin serbo-sllav që ëshët vazhduar edhe më tutje nga partitë politike”, tha Dimal Basha, LVV.


“Për mua kjo datë i ndërlidh dy momente interesante, edhe data e themelimit të Vetëvendosjes edhe data e çlirimit të Kosovës, datë e rëndësishme ku shumë gjenerata kanë dhënë kontributin më të çmueshëm, jetën e tyre. Qytetarët kanë arsye të shumta që mos të jenë të kënaqur me arritjet e shtetit tonë pasi me plot të drejtë nuk janë të kënaqur pasi kemi pritur shumë më shumë në formimin e shtetit dhe në njëfarë forme shpresa e vetme e qytetarëve është tek Lëvizja Vetëvendosje”, tha Enver Haliti nga LVV.


Përvjetorin e 15 të themelimit, Lëvizja Vetëvendosje e ka festuar me një tubim të organizuar në sheshin “Skënderbeu”,në Prishtinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Ferizaj

Një person humb jetën si pasojë e rrokullisjes së kamionit në Jezerc

Published

on

Një person humbi jetën si pasojë e aksidentit të trafikut me kamion, që ndodhi pasditen e sotme  në fshatin Jezerc të Ferizajt.

Sipas policisë, dyshohet se kamioni, i cili ishte në lëvizje nga Ferizaj në drejtim të fshatit Jezerc në vendin e quajtur “Lumi i vogël”, në rrethana ende të panjohura, humb kontrollin dhe rrokulliset disa metra poshtë rrugës.

Në aksident humbi jetën shoferi i kamionit, mashkull kosovar i moshës madhore.

Vdekja e tij është konstatuar në vendngjarje nga mjekët e Emergjencës së Ferizajt.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Continue Reading

Trending