Connect with us

Ferizaj

Sejdiu: Aktakuza ndaj Thaçit e pritshme, por jo në kohën e duhur

Published

on

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka reaguar ndaj aktakuzës së ngritur ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe liderit të PDK-së Kadri Veseli nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Kryetari Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Ferizaj, Rafiz Sejdiu, thotë se kjo aktakuzë ka qenë e pritshme, por jo edhe në këtë moment kur ishin planifikuar takimet mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.

 “Ajo që ndodhi dje natyrisht që nuk ka qenë e papritur pasi që në këtë drejtim janë zhvilluar shumë procese, por  neve na shqetëson mënyra se si është shpallur kjo aktakuzë pa kaluar fare nëpërmjet gjykatës, por drejtpërdrejtë dhe në kohën kur është bërë gjatë rrugëtimi për procesin e bisedimeve, pra kjo e ka dëmtuar shumë procesin e bisedimeve, padyshim që bisedimet më nuk kanë kuptim të vazhdohen pa të”, tha Sejdiu.

Sejdiu tha se veteranët e luftës do të vazhdojnë t’i mbrojnë vlerat e luftës pavarësisht gjithçkaje.

“Ne veteranët e luftës kemi bërë maksimumin për çlirimin e Kosovës, ne edhe sot jemi në gjendje të bëjmë për mbrojtjen e pavarësisë së Kosovës. Ne do të mbledhemi dhe do të shikojmë se si do të veprojmë. Puna e presidentit ishte e mirë ku dialogun e barti nga Brukseli në Shtëpinë e Bardhë, por për dikënd kjo shtëpi ishte herë e kuqe, herë e verdhë, por për neve mbetet gjithmonë e bardhë, kjo është shkaktari kryesorë”, tha Sejdiu.

Zyra e Prokurorit të Specializuar, me seli në Hagë, e njoftoi publikun të mërkurën se më 24 prill ka paraqitur në Dhomat e Specializuara një aktakuzë për shqyrtim, e cila e ngarkon presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryetarin e Kuvendit dhe deputetin aktual të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, dhe persona të tjerë me krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje me forcë, persekutim dhe torturë.

Në aktakuzë thuhet se Thaçi, Veseli dhe të dyshuarit e tjerë, emrat e të cilëve nuk janë bërë publik,  kanë përgjegjësi penale për afro 100 vrasje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli

Published

on

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli.

Lajmi për vdekjen e Dr.Kolollit u bë i ditur nga familjarët dhe shokët e tij në rrjetet sociale.

Dr. Bashkim Kololli kreu studimet pranë Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë dhe në Zagreb të Kroacisë. Ai ishte ndër mjekët nga plejada e parë e mjekëve ferizajas.

Si specialist i neuropsikiatrisë, i ndjeri punoi në spitalin e psikiatrisë në Neuchatel, në spitalin e kantonit të Valaisit dhe së fundmi në spitalin psikiatrik të Marsensit.  

Në nderim të jetës dhe veprës të të ndjerit Dr. Bashkim Kololli, sot më 16 Korrik 2024, në ora 11:30, në Teatrin “Adriana” do të mbahet mbledhje komemorative.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Trending