Connect with us

Ferizaj

Përkujtohen të pagjeturit përmes një aksioni simbolik në Ferizaj

Published

on

Në sheshin ”Adem Jashari” në Ferizaj të rinjtë e këtij qyteti vendosën këpucë si  simbolikë për 1650 personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovës, për të cilët ende nuk dihet asgjë.

Agon Zhinipitoku nga Drejtoria e Kulturës, e Rinisë dhe e Sportit, tha se përmes kësaj mënyrë kanë dashur t’i kujtojnë personat që figurojnë si të zhdukur.

“Kjo është simbolikë e personave të zhdukur dhe janë këtu këpucë që simbolizojnë që ata persona ne i presim të gjallë, kjo është një plagë që ende është e hapur për ne dhe përmes këtij aktiviteti kemi dashur të sjellim në kujtesë pikërisht në këtë muaj të çlirimit të Kosovës”, tha Zhinipotoku.

Kurse, të rinjtë thanë se edhe pse nuk e kanë përjetuar luftën, dëshirojnë të përçojnë mesazhe se edhe gjeneratat e reja kanë njohuri për atë se çfarë ka ndodhur para 21 viteve dhe se nuk do ta harrojnë kurrë atë pjesë të historisë së vendit.

“E kemi bërë këtë aktivitet për personat e pagjetur, secila palë e këpucëve e simbolizon një të pagjetur. Ne jemi të lindur pas lufte dhe nuk e kemi përjetuar luftën, por me këtë mundemi me u siguru që nuk mundemi me harru atë çka ka ndodhur gjatë luftës dhe duam ta dimë historinë tonë”, tha Jon Fazliu.

Këto këpucë qëndruan gjatë tërë ditës në sheshin përballë objektit të komunës së Ferizajt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Ferizaj

Një person humb jetën si pasojë e rrokullisjes së kamionit në Jezerc

Published

on

Një person humbi jetën si pasojë e aksidentit të trafikut me kamion, që ndodhi pasditen e sotme  në fshatin Jezerc të Ferizajt.

Sipas policisë, dyshohet se kamioni, i cili ishte në lëvizje nga Ferizaj në drejtim të fshatit Jezerc në vendin e quajtur “Lumi i vogël”, në rrethana ende të panjohura, humb kontrollin dhe rrokulliset disa metra poshtë rrugës.

Në aksident humbi jetën shoferi i kamionit, mashkull kosovar i moshës madhore.

Vdekja e tij është konstatuar në vendngjarje nga mjekët e Emergjencës së Ferizajt.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Continue Reading

Trending