Connect with us

Arbëri

Dy shfaqje Ferizajase në dy Festivale ndërkombëtare

Published

on

Teatri i qytetit “Adriana Abdullahu”, do të merr pjesë me dy shfaqje, në dy Festivale jashtë vendit. Trupa ferizajase do ta përfaqësojë Kosovën në Festivalin e komedisë “Koko Fest”, në Korçë si dhe në atë “Programi Jubilar”, në Teatrin Shqiptar në Dibër, i cili këtë vit shënon 20 vjetorin e tij.

Drejtori Fatmir Hyseni, ndjehet shumë mirë me këtë pjesëmarrje të Teatrit “Adriana”, në dy festivalet.

“Po teatri i Ferizajt i ka dy ftesa, është Festivali “Koko Fest” i Korçës, ku do të marrim pjesë. Të dielën niset trupa e Ferizajt, kurse të hënën e kemi shfaqjen që e prezantojmë në festival. Shfaqja me të cilën marrim pjesë në këtë festival është “Gratë në Pralamentë” e Arsitofanit me regji të Elmaze Nurës”.

Fatmir Hyseni – Drejtor i Teatrit “Adriana Abdullahu”
Fatmir Hyseni – Drejtor i Teatrit “Adriana Abdullahu”

Ndërsa shfaqja tjetër ferizajase do të ipet në Festivalin “Programi Jubilar”, në Dibër të Maqedonisë Veriore.

“Pastaj e kemi shfaqje tjetër, “Vizita e Zonjës Plakë”, me regji të Sulejman Rushitit, që do të prezantohet në Festivalin e Dibrës “Programi Jubilar” në Maqedoninë Veriore më 4 shtator. Unë besoj që me këto dy shfaqje do ta prezantojmë teatrin tonë në të dy Festivalet shumë të rëndësishme, mirëpo në Festivalin e Korçës jemi vetëm ne nga Kosova, do ta përfaqësojmë edhe Kosovën atje sa më denjësisht.”

Fatmir Hyseni – Drejtor i Teatrit “Adriana Abdullahu”

Gjithashtu Hyseni tregoi edhe për përgatitjet që po bëhen për Festivalin e Teatrove të Kosovës që do të mbahet, sivjet në muajin shtator.

“Përpos pjesëmarrjeve nëpër Festivale e kemi edhe “Festivalin e Teatrove”, domethënë përgatitjen e Festivalit në Ferizaj. Teatri i Ferizaj tash fillon edhe sezonin vjeshtor, ku mendojmë që t’i kemi 2 shfaqje premiera në këtë vit, por të gjitha këto prapë se prapë varen nga situata pandemike se si do të rrjedhë dhe sa do të na lejojnë kushtet pandemike që t’i zhvillojmë aktivitetet, përpos kësaj do të kemi normalisht edhe reportarin e rregullt të teatrit deri në fund të vitit.”

Fatmir Hyseni – Drejtor i Teatrit “Adriana Abdullahu”

Këto dy Festivale janë konkurrues, ku do të ketë përzgjedhje të shfaqjeve edhe nga juria profesionale. Ndërsa Hyseni gjithashtu shtoi se për  Festivalin e Teatrove, do të bëhet një zgjidhje për mënyrën se si do të mbahet ai, nëse është e nevojshme edhe në mënyrën online.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arbëri

Vdes një alpinist bullgar në Majën e Jezercës

Published

on

Një bjeshkatar nga Bullgaria, humbi jetën në afërsi të “Majës së Jezercës” në Shqipëri.

Viktima u gjet pa shenja jete nga ekipi i kërkim-shpëtimit të policisë së Shqipërisë, një ditë pas raportimit se ai dhe një bashkëkombës i tij, kishin mbetur të bllokuar për shkak të terrenit të vështirë.

Dyshohet se gjatë ecjes bjeshkatare, 32 vjeçari kishte rrëshqitur nga një lartësi dhe si pasojë e ka humbur jetën.

“Nga ekipi i kërkim-shpëtimit është bërë e mundur nxjerrja e trupit të pajetë, i cili do të transportohet me helikopter, drejt morgut. Turisti tjetër është larguar drejt Malit të Zi, në gjendje të mirë shëndetësore”, thuhet në njoftimin e policisë së Shqipërisë.

Ky është rasti i dytë i vdekjes tragjike në këtë shteg brenda pak muajve, pasi më 30 mars, këtu humbi jetën edhe një bjeshkatare 43 vjeçare nga Kroacia.

Ndryshe, “Maja e Jezercës” është maja më e lartë e Bjeshkëve të Nemuna, e dyta më e larta në Shqipëri, me lartësi 2,694 metra mbi nivelin e detit. Nga bjeshkatarët alpinistë, shtegu drejt kësaj maje konsiderohet me rrezikshmëri të lartë, sidomos gjatë sezonit të dimrit.

Continue Reading

Arbëri

Ardita Sinani shpall fitoren në Preshevë e Arbër Pajaziti në Bujanoc   

Published

on

Në zgjedhjet lokale që u mbajtën këtë të diele në Luginën e Preshevës, Ardita Sinani nga Partia për Veprim Demokratik, shpalli fitoren në Preshevë, ndërkaq Arbër Pajaziti nga Fronti për Ndryshim, ka shpallur fitoren në Bujanoc.

Në postimin e parë pas zgjedhjeve, Ardita  Sinani shkroi se “Kjo fitore përpos që është rritje për subjektin tonë politik, krahasim me numrin në rënie të votuesve, për neve është shumëfish më e madh e ne kemi dominuar në të gjitha bastionet e jemi dominues në bastionet e APN-së”.

Edhe Arbër Pajaziti në një postim në facebook theksoi rëndësinë e këtyre zgjedhjeve për qytetarët e Buajnocit.

“Bashkëkombës të dashur, me këtë fitore na obliguat që të krijojmë një shumicë të re qeverisëse në Bujanoc. Atë edhe do ta bëjmë. Shumë shpejt. S’kemi kohë për të humbur, sepse na presin shumë punë. Vota e juaj është një amanet për të bërë një Bujanoc ndryshe. Gjithmonë në shërbimin tuaj!”, ka shkruar Pajaziti.

Continue Reading

Arbëri

Nga incidenti me armë zjarri mbetet i vrarë këngëtari Amar Ismani

Published

on

Në një përleshje me armë zjarri që ndodhi mbrëmë në Shkup, në lokacionin e njohur si Rruga e Plastikave mbeti i vrarë këngëtari shqiptar, Amar Ismani.

Në incident janë përfshirë disa persona ndërsa janë plagosur edhe tre të tjerë.

Lajmin për vdekjen e artistit e bëri të ditur edhe vëllai i tij, Edin Ismani në rrejtin social Facebook.

Continue Reading

Trending