Connect with us

Art & Showbiz

Me ndarjen e çmimeve përfundoi Festivali i Filmit “FerFilm”

Published

on

Mbrëmë përfundoi, Festivali i Filmit “FerFilm”. Në natën e fundit të këtij Festivali, u ndanë çmimet për katër kategoritë e filmave nga juria e këtij Festivali. Për këto çmime na flet vetë anëtari i jurisë Arben Marevci, dramaturg.

“Kanë marrë pjesë filma nga e gjithë bota. Në këtë Festival ndahen katër çmime, çmimi për filmin Dokumentar, filmin Eksperimental, filmin e Shkurtë të Luajtur dhe Animacion. Unë e kam përzgjedhur filmin Dokumentar si filmi më i mirë dhe filmin Eksperimental, te këta filma ka qenë e veçanta, diçka që nuk është pa më herët në këta filma, tek filmat Eksperimental e kemi edhe të tashmen por mbase edhe të ardhmen, ndërsa në këtë rast fitues si film Dokumentar doli të jetë filmi “Mbijetesa dhe Shkolla”.

Arben Marevci – Anëtar i jurisë së Festivalit “FerFilm”
Arben Marevci – Anëtar i jurisë së Festivalit “FerFilm”

Regjinë e këtij filmi e ka bërë Ilir Kabashi, kurse skenarin e ka shkruar Producenti i filmit Nuhi Bytyçi, i cili foli për idenë e filmit.

“Po natyrisht se është një vlerësim shumë i rëndësishëm i jurisë profesionale dhe i organizatorit të Festivalit, por pas disa bisedave vumë re që dokumentari ju ka pëlqye shumë, se vërtetë ka qenë një dokumentar i mirëfilltë që ka pasqyruar sakrificën e popullit tonë në rrugëtimit tonë për lirinë dhe pavarësinë. Është një vlerësim, është një çmim jo vetëm për ekipin e këtij filmi, por edhe për ata fëmijë ata arsimtarë ata luftëtarë të lirisë, të cilët kanë punuar edhe në rrethanat e luftës për të funksionuar shkollat Shqipe, kështu që nuk ka qenë lufta vetëm për liri por edhe për dije dhe populli ynë ka qenë optimist se do ta fitoj luftën. Ky film pasqyron vërtet sakrificën e mbarë popullit shqiptar të Kosovës për liri dhe pavarësi.”

Nuhi Bytyçi – Skenarist dhe Producent i Dokumentarit “Mbijetesa dhe Shkolla”
Nuhi Bytyçi – Skenarist dhe Producent i Dokumentarit “Mbijetesa dhe Shkolla”

Gjithashtu në këtë Festival u ndanë edhe mirënjohje për të gjithë pjesëmarrësit, ndërkaq nga filmat e vendeve të huaja u shpërblyen: Filmi më i mirë “The Other” nga Irani , filmi më i mirë eksperimental ”The Atom of Reality” nga Kanada, filmi më i mirë Animacion ”Migrant” nga Franca dhe çmimi Special për “Paris The Mecca of Parkour” nga Spania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Art & Showbiz

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Published

on

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi.

Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij, të cilët nëpërmjet një njoftimi bëjnë me dije se Kabashi ka mbyllur sytë mesnatën e sotme, transmeton A2CNN.

“Të nderuar Miq, Kolegë dhe Dashamirës, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se MIRUSH KABASHI ndërroj jetë të Martën, në datë 5 Dhjetor pas mesnate. Për sa i përket detajeve të ditës, orës së varrimit dhe homazheve do ju komunikojmë në orët në vazhdim” thuhet në njoftim.

Mirush Kabashi lindi më 17 prill 1948 në Shkodër dhe është rritur në Durrës. Origjina e tij është nga Gjakova. Ai është aktor i rreth 100 roleve, në teatër dhe filma. Shpesh ka qenë edhe prezantues i aktiviteteve të shumta artistike.

Gjithashtu, Kabashi është cilësuar si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri. Ai ka dhënë një kontribut të madh në kinematografinë shqiptare.

Një pjesë të jetës së tij, Kabashi ia ka kushtuar edhe teatrit me rolet e tij të larmishme, ku ndër to më i veçanti ka mbetur ai i Sokratit tek “Apollogjia e fundit e Sokratit”.

Që prej vitit 2014 mbante titullin e lartë “Nderi i Kombit”, kurse më parë kishte edhe titujt “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”.

Rolet kinematografike:

 • Kronikë provinciale (2009)
 • Ne dhe Lenini (2008)
 • Nata (1998)
 • Edhe ashtu edhe kështu (1989)…. Babai i Almës
 • Binarët (film) (1987)
 • Telefoni i një mëngjesi (1987)….Kujtimi
 • Zëvendësi i grave (1987)……… Lisimak Voci
 • Nxënësit e klasës sime (1984)..Mësues Nardi
 • Kohë e largët (1983) ………Asketi Lithan
 • Dora e ngrohtë (1983) ………Brahushi
 • Shoqja nga fshati (1980) ………Nasi (dajua i Tirkes)
 • Një ndodhi në port (1980) ……….Calamani
 • Gëzhoja e Vjetër (1980) ………Bake
 • Radiostacioni (1979) ……Një nga tekniket e Radios
 • Koncert në vitin 1936 (1978)… Toger Shazivari
 • Zani partizani (1976) (TV)….Partizan-vëlla i Zanit
 • Emblema e dikurshme (1976) ……..Veniamin Papa

Continue Reading

Art & Showbiz

Kryevepra e Pikasos që portretizon dashnoren e tij mund të shitet mbi 120 milionë dollarë

Published

on

Një kryevepër e Pikasos , e titulluar “Femme à la montre” (Gruaja me orë), pritet të shitet mbi 120 milionë dollarë kur të dalë në ankand më vonë gjatë vitit.

Piktura në vaj e vitit 1932, do të jetë në qendër të vëmendjes në ankandin dy-ditorë në Sotheby’s në Nju Jork në nëntor, kur edhe do të dalë në shitje koleksioni i Emily Fisher Landau.

Piktura me përmasa 130 x 96,5 centimetra, shfaq të dashurën dhe “muzën e artë” të Pikasos,

Marie-Thérèse Walter, e cila u portretizua në disa nga pikturat e tij.

Deri tani, disa nga veprat e Pikasos u shitën me shuma mbi 100 milionë dollarë, derisa në maj të vitit 2015, kryevepra e tij “Les femmes d’Alger” (Versioni “O”)  u shit nga shtëpia e ankandeve Christie’s në Nju Jork për 179.4 milionë dollarë.

Continue Reading

Art & Showbiz

Sonte përfundon Festivali Teatrove – Agjenda për sot

Published

on

Sot në mbrëmje përfundon Festivali Teatrove që ka filluar më 1 tetor në Ferizaj.

Me fillim nga ora 17:00 do të jetë retroteatri me perfomancën “Premartyris” i regjistorit Kushtrim Mehmeti që shfaqet në kishën katolike.

Kjo ditë vazhdon me shfaqjen “Koleksionisti i syve” me autor Ag Apolloni e regjisor Ben Apolloni që shfaqet në teatrin “Adriana” me fillim nga ora 18:00.

Në ora 19:30 bëhet ndarje e shpërblimeve kurse festivali përfundon me ndejën në oborrin e teatrit ku me fillim nga ora 21:00 performon Edona Reshitaj.

Continue Reading

Trending