Connect with us

Ferizaj

VV: Fatbardha Zogaj, koordinatore për Ferizaj

Published

on

Në kuadër to procesit të zgjedhjeve të brendshme, kryesia e  Lëvizjës Vetëvendosje ka emëruar korrdinatorët e qendrave nëpër komuna, të cilët do të kenë për detyrë organizimin dhe mbarëvajtjen e këtyre zgjedhjeve që do të mbahen gjatë këtij fillimviti. Sipas komunikatës së sotme të kësaj partie politike të postuar në Facebook, koordinatore  për qendrën e Ferizajt, është emëruar Fatbardha Zogaj.   

 Fatbardha Zogaj me profesion është mësimdhënëse në nivelin e mesëm, dhe  ishte kandidate për këshilltare komunale në zgjedhjet lokale të 17 tetorit 2021.

Në vazhdim po e publikojmë komunikatën e plotë të Lëvizjes Vetëvendosje:

“Në kuadër to procesit të zgjedhjeve të brendshme, kryesia e  Lëvizjës Vetëvendosje ka emëruar korrdinatorët e qendrave nëpër komuna, të cilët do të kenë për detyrë organizimin dhe mbarëvajtjen e këtyre zgjedhjeve. Sipas komunikatës së sotme të kësaj partie politike tëpostuar në Facebook, koordinatore  për qendrën e Ferizajt, është emëruar Fatbardha Zogaj.   

 Fatbardha Zogaj me profesion është mësimdhënëse në nivelin e mesëm, dhe  ishte kandidate për këshilltare komunale në zgjedhjet lokale të 17 tetorit 2021.

Ne foto: Koordinatorja Fatbardha Zogaj dhe deputeti Enver Haliti (LVV, zgjedhjet tetor 2021)

Në vazhdim po e publikojmë komunikatën e plotë të Lëvizjes Vetëvendosje:

 Në përputhje me vendimin e Këshillit të Përgjithshëm për rinisjen e procesit të brendshëm zgjedhor, dje dhe pardje, Kryesia e Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka mbjatur mbledhje ku ka shqyrtuar propozimet nga qendrat (degët) me ç’rast ka emëruar koordinatorët e rinj për 33 nga 43 qendrat tona, ndërkohë pjesa e mbetur pritet të emërohet ditëve në vijim.

Ky vit do të jetë i zgjedhjeve të brendshme e koordinatorët e përzgjedhur do të kenë përgjegjësinë që së bashku me grupet punuese të udhëheqin dhe sigurojnë proces të drejtë zgjedhor dhe me gjithëpërfshirje prej nga do të zgjedhen organet e reja të Lëvizjes VETËVENDOSJE! ashtu siç parashihet me statutin tonë.

Më poshtë janë të listuar emrat e koordinatorëve të rinj sipas qendrave (degëve) tona:

· Qendra në Artanë: Abdyl Gashi

· Qendra në Dardanë: Donjeta Ismajli

· Qendra në Deçan: Faton Selmanaj

· Qendra në Drenas: Egzona Tërdevci

· Qendra Ferizaj: Fatbardha Zogaj

· Qendra në Fushë Kosovë: Shpend Bardiqi

· Qendra në Gjakovë: Arbërie Nagavci

· Qendra në Gjilan: Alban Hyseni

· Qendra në Han të Elezit: Mirsad Shkreta

· Qendra Istog: Fjoralba Raci

· Qendra në Junik: Lavdim Gaxherri

· Qendra në Kaçanik: Jeton Raka

· Qendra në Kastriot: Halil Thaqi

· Qendra Lipjan: Adnan Rrustemi

· Qendra në Mitrovicë: Armend Muja

· Qendra Malishevë: Jetmire Vrenezi

· Qendra në Pejë: Taulant Kelmendi

· Qendra në Prishtinë: Arben Vitia

· Qendra Prizren: Artan Abrashi

· Qendra në Rahovec: Visar Korenica

· Qendra në Skënderaj: Hysni Mehani

· Qendra në Sharr: Erzen Krasniqi

· Qendra në Shtërpcë: Shpejtim Arifi

· Qendra Shtime: Qemajl Aliu

· Qendra në Therandë: Salih Zyba

· Qendra në Viti: Arsim Ademi

 Qendrat në mërgatë:

· Angli: Vlora Pireva

· Australi: Sali Rexhepi

· Danimarke: Bernarda Begu Radoncic

· Finlandë: Bujar Hajdini

· Benelux: Ilir Morina

· Itali: Erald Korra

· SHBA: Mimoza Hoti Prestreshi. “

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Published

on

Policia e Ferizajt  ka arrestuar personin e kërkuar L.Q ( M/K) i moshës 25 vjeç.  

Ai u arrestua, të hënën,  më 15.04.2024 rreth orës 15:00, në një qendër tregtare në afërsi të stacionit policor në Ferizaj, pasi ishte shpallur në kërkim me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprat penale ‘‘Rrezikim i trafikut publik” dhe “Kalim i paautorizuar i vend kalimeve kufitare ” , për të cilat është dënuar me 72 ditë burgim.

Pas kompletimit të dokumentacionit i arrestuari është dërguar në vuajtje të dënimit.

Continue Reading

Ferizaj

I dyshuari për vrasjen dhe plagosjen në Ferizaj dërgohet në mbajtje për 48 orë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka bërë të ditur se është dërguar në mbajtje për 48 orë i arrestuari V.A., i dyshuar për vrasjen e ish gruas (21 vjeçe) dhe plagosjen e vëllait të mitur (15 vjeç) të viktimës.

Sipas prokurorisë, dorasi dyshohet për veprën penale “vrasja”, ndërsa brenda afatit ligjor ndaj të dyshuarit do të parashtrohet edhe kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit.

“I dyshuari në këtë rast, me iniciale V.A., me vendim të Prokurorit të Shtetit, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vrasja” sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme, rreth orës 14:40, në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, kurse i dyshuari është arrestuar rreth orës 15:15.

Si pasojë e të shtënave, viktima 21 vjeçare ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kurse i plagosuri, vëllai i viktimës, i moshës së mitur është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Mjeku kujdestar, Sefedin Fazliu tha se i plagosuri është pranuar me plagë shpuese nga arma e zjarrit në parakrahun e djathtë dhe pas intervenimit kirurgjik i është hequr plumbi .

Më pas, pacienti është transferuar për trajtim në repartin e ortopedisë në spitalin e Ferizajt, tha Fazliu.

Continue Reading

Ferizaj

Vrasja në Ferizaj – I arrestuari është ish-bashkëshorti i viktimës

Published

on

Prokuroria themelore në Ferizaj ka konfirmuar se i dyshuar për vrasjen e një gruaje (21 vjeç) dhe plagosjen e një të riu, pasditen e sotme në Ferizaj është ish-bashkëshorti i viktimës.

Sipas prokurorisë në Ferizaj, dyshoohet që motivi është te një mosmarrëveshje mes ish-bashkëshortëve. Ata janë takuar afër Qendrës për Punë Sociale dhe aty ka ndodhur rasti.

Siç mësohet, dy ish-bashkëshortët  ishin në proces të ndarjes dhe kanë pasur mosmarrëveshje për çështjen e kujdestarisë së fëmijëve, kurse i plagosuri është vëllai i viktimës.

 I dyshuari ka kërcënuar edhe një punëtore sociale në këtë qendër, derisa pas të shtënave ai ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes kur edhe u arrestua nga Policia.

Njoftimi i Policisë:

“ Me datën 12.04.2024 në ora 14:40 kemi pranuar një informatë se në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj ka të shtëna me armë zjarri . Për pasojë,  nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femërore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestarë, ndërsa është plagosur një person mashkull , i cili është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

I dyshuari pasi ka shtënë me armë zjarri është larguar nē drejtim të panjohur.

Ekipe të policisë menjëherë kanë rrethuar zonën dhe në ora 15:15 kanë arritur që tê arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje.

Ekipe të hetuesve dhe krimteknikët  janë në vendin e  ngjarjes të cilët janë duke e ekzaminuar vendin e ngjarjes,  ndërsa për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Trending