Connect with us

Ferizaj

Shkollat e Ferizajt “vlojnë” nga Omikroni, komuna hesht

Published

on

Përhapja e Covid-19 nëpër shkollat e Ferizajt po merr përmasa shqetësuese, sepse  44 nxënës, 8 mësimdhënës dhe 2 punëtorë teknik tashmë janë diagnostifikuar me koronavirus në 4 shkollat më të mëdha fillore të këtij qyteti.    Mirëpo, përkundër këtij shpërthimi të rasteve tek fëmijët, autoritetet komunale e kanë vazhduar procesin mësimor me prani fizike të nxënësve në këto shkolla.

Sociologia e shkollës “Jeronim De Rada” Hatixhe Qazimi Misini tha se numri i nxënësve të infektuar në këtë shkollë ka shkuar në 30, kurse  nga stafi rezultojnë 3 mësimdhënës pozitiv: 

“Në fakt në shkollën tonë gjysmëvjetorin e dytë e nisëm me shpresë që të gjithë nxënësit dhe arsimtarët të jenë në procesin mësimor, por dolën që 3 prej tyre nga mësimdhënësit kanë rezultuar pozitiv dhe për momentin nuk janë në proces mësimor, janë të izoluar në shtëpitë e tyre, ndërkaq me paraqitjen e rastit të parë në një klasë nga një nxënës, kemi ftuar institutin në shkollë dhe ka bërë testime për klasën që kemi dyshuar që do jenë prekur edhe ata nga nxënësi, dhe kanë rezultuar diku sot ku po raportoj janë diku rreth 30 nxënës pozitiv që kanë rezultuar, megjithatë mësimi është duke vazhduar pa ndonjë skenar të Ministrisë së Arsimit që ka të bëjë me pandeminë.” 

Nazmi Heda, drejtor i shkollës “Gjon Serreçi” të Ferizajt, tha se në institucionin që ai e drejton me koronavirus kanë rezultuar pozitiv 10 nxënës, 3 mësimdhënës dhe 1 punëtor teknik:

“Si kudo në Kosovë edhe kohëve të fundit, ditëve të fundit ka vërshuar vala të infektuarve me Covid-19, dhe kjo po ndodhë edhe në shkollën tonë në shkollë “Gjon Serreçi” ku deri tani brenda kësaj jave, pra kanë rezultuar pozitiv 10 nxënës dhe në proces e sipër janë në testim për ta verifikuar gjendjen e tyre shëndetësore. Natyrisht që në këtë pikëpamje kemi edhe nga stafi i mësimdhënësve, ku deri tani 2 janë pozitiv, dhe 1 mësimdhënës për shkak raporteve familjare që ka edhe ai duhet të jetë i izoluar, kështu që praktikisht në procesin mësimor na mungojnë 3 mësimdhënës dhe njëkohësisht ka rezultuar edhe 1 punonjës  teknik ku fatmirësisht është në përfundim e sipër.”

Të prekur nga koronavirusi ka edhe ndër nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollave fillore “Ahmet Hoxha” e “Tefik Çanga” të Ferizajt: 

“E kemi momentalisht 1 mësimdhënës të prekur nga Covid-19 mirëpo është rast i izoluar sepse mësimdhënësi ka lajmëruar me kohë që bashkëshortja e tij është me Covid-19  dhe është vetëizoluar pasi që pas 3 dite ka rezultuar pozitiv dhe momentalisht është në pushim deri sa të kthehet. Ndërsa prej nxënësve kemi pasur 2 raste të izoluara poashtu, sepse prindërit na kanë lajmëruar që kanë Covid-19 në shtëpitë e tyre domethënë janë pozitiv dhe nxënësit nuk i kanë lejuar që të vijnë në shkollë edhe këto raste janë të izoluara deri më sot. Sot i kemi edhe 2 raste të tjera të nxënësve ku sot janë izoluar, për shkak që në familjet e tyre i kanë prindërit, apo familjarët të prekur me Covid-19, dhe kanë rezultuar pozitiv. “ tha Ganimete Konjufca, drejtoreshë në SHFMU “Ahmet Hoxha”

Shifra të ngjashme me raste të COVID-19 raportoi edhe drejtoria e shkollës filllore “Tefik Çanga”:

Aktualisht kemi 1 arsimtare të edukatës fizike që dje ka rezultuar pozitiv dhe 1 punëtor teknik që një anëtar i familjes i ka rezultuar pozitiv me Covid-19, dhe i kam rekomanduar që të shkojë edhe ai në vetë izolim apo në karantinë siç po i thuhet. Për momentin në gjysmëvjetorin e parë kanë qenë 2 raste që janë vetëizoluar, pra na kanë njoftuar dhe tash para 2-3 dite, 2 nxënësve iu kanë rezultuar familjarët, nuk kanë simptome po ne i kemi sugjeruar që të rrinë në shtëpi.” – u shpreh drejtori Basri Hasani.

Sipas raportit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 2708 raste të reja me COVID-19, prej tyre 111 në komunën e Ferizajt, ku 31 të infektuar janë fëmijë apo adoleshentë.    

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Published

on

Policia e Ferizajt  ka arrestuar personin e kërkuar L.Q ( M/K) i moshës 25 vjeç.  

Ai u arrestua, të hënën,  më 15.04.2024 rreth orës 15:00, në një qendër tregtare në afërsi të stacionit policor në Ferizaj, pasi ishte shpallur në kërkim me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprat penale ‘‘Rrezikim i trafikut publik” dhe “Kalim i paautorizuar i vend kalimeve kufitare ” , për të cilat është dënuar me 72 ditë burgim.

Pas kompletimit të dokumentacionit i arrestuari është dërguar në vuajtje të dënimit.

Continue Reading

Ferizaj

I dyshuari për vrasjen dhe plagosjen në Ferizaj dërgohet në mbajtje për 48 orë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka bërë të ditur se është dërguar në mbajtje për 48 orë i arrestuari V.A., i dyshuar për vrasjen e ish gruas (21 vjeçe) dhe plagosjen e vëllait të mitur (15 vjeç) të viktimës.

Sipas prokurorisë, dorasi dyshohet për veprën penale “vrasja”, ndërsa brenda afatit ligjor ndaj të dyshuarit do të parashtrohet edhe kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit.

“I dyshuari në këtë rast, me iniciale V.A., me vendim të Prokurorit të Shtetit, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vrasja” sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme, rreth orës 14:40, në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, kurse i dyshuari është arrestuar rreth orës 15:15.

Si pasojë e të shtënave, viktima 21 vjeçare ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kurse i plagosuri, vëllai i viktimës, i moshës së mitur është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Mjeku kujdestar, Sefedin Fazliu tha se i plagosuri është pranuar me plagë shpuese nga arma e zjarrit në parakrahun e djathtë dhe pas intervenimit kirurgjik i është hequr plumbi .

Më pas, pacienti është transferuar për trajtim në repartin e ortopedisë në spitalin e Ferizajt, tha Fazliu.

Continue Reading

Ferizaj

Vrasja në Ferizaj – I arrestuari është ish-bashkëshorti i viktimës

Published

on

Prokuroria themelore në Ferizaj ka konfirmuar se i dyshuar për vrasjen e një gruaje (21 vjeç) dhe plagosjen e një të riu, pasditen e sotme në Ferizaj është ish-bashkëshorti i viktimës.

Sipas prokurorisë në Ferizaj, dyshoohet që motivi është te një mosmarrëveshje mes ish-bashkëshortëve. Ata janë takuar afër Qendrës për Punë Sociale dhe aty ka ndodhur rasti.

Siç mësohet, dy ish-bashkëshortët  ishin në proces të ndarjes dhe kanë pasur mosmarrëveshje për çështjen e kujdestarisë së fëmijëve, kurse i plagosuri është vëllai i viktimës.

 I dyshuari ka kërcënuar edhe një punëtore sociale në këtë qendër, derisa pas të shtënave ai ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes kur edhe u arrestua nga Policia.

Njoftimi i Policisë:

“ Me datën 12.04.2024 në ora 14:40 kemi pranuar një informatë se në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj ka të shtëna me armë zjarri . Për pasojë,  nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femërore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestarë, ndërsa është plagosur një person mashkull , i cili është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

I dyshuari pasi ka shtënë me armë zjarri është larguar nē drejtim të panjohur.

Ekipe të policisë menjëherë kanë rrethuar zonën dhe në ora 15:15 kanë arritur që tê arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje.

Ekipe të hetuesve dhe krimteknikët  janë në vendin e  ngjarjes të cilët janë duke e ekzaminuar vendin e ngjarjes,  ndërsa për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Trending