Connect with us

Ferizaj

Mbi 2700 punëkërkues në Ferizaj, shumë më pak se një vit më parë

Published

on

2744 punëkërkues të regjistruar në komunën e Ferizajt ishin në qershor të këtij viti sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, transmeton TV TEMA.

Nga këta 1251 janë femra dhe 1493 janë meshkuj.

Krahasuar me qershorin e vitit të kaluar kur në Ferizaj ishin 5608 punëkërkues, sivjet ka 2864 punëkërkues më pak.

Se a ka ndodhur ky zvogëlim i numrit të punëkërkuesve për shkak të punësimit të tyre, për shkak të largimit të tyre nga Kosova apo për shkak se këta persona nuk po kërkojnë punë më, kjo nuk mund të dihet me saktësi.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ofron të dhënat e punëkërkuesve në secilën Komunë, çdo tre muaj.

Të dhënat e përdorura në këtë artikull janë marrë nga Buletini Tremujor TM2, Korrik 2022 i Agjencisë së Statistikave të Kosovës.

Lexo edhe:

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending