Connect with us

Kosovë

Superliga e Kosovës fillon më 13 gusht – Orari i fazës së parë

Published

on

Komisioni i Garave e ka përpiluar orarin e plotë të ndeshjeve të BKT Superligës për fazën e parë.

Edicioni i ri i garave nis më 13 gusht, me tri ndeshje, teksa dy ndeshje tjera zhvillohen më 14 gusht.

Për shkak se sivjet prej 21 nëntor deri më 18 dhjetor do të mbahet Kupa e Botës “Katari 2022”, KG ka planifikuar që garat e stinorit vjeshtor të mbyllen para fillimit të këtij eventi, prandaj disa javë do të zhvillohen në mesjavë.

BKT SUPERLIGA 2022/23

Faza e parë

JAVA 1 (13 – 14 GUSHT 2022)

E SHTUNË, 13.08.2022

17:00 Trepça ’89 – Drita

17:00 Gjilani – Ferizaj

17:00 Dukagjini – Prishtina

E DIEL, 14.08.2022

17:00 Malisheva – Ballkani

17:00 Drenica – Llapi

JAVA 2 (20 – 21 GUSHT 2022)

E SHTUNË, 20.08.2022

17:00 Ballkani – Drenica

17:00 Llapi – Trepça ’89

E DIEL, 21.08.2022

17:00 Ferizaj – Prishtina

17:00 Drita – Dukagjini

17:00 Gjilani – Malisheva

JAVA 3 (24 – 25 GUSHT)

E MËRKURE, 24.08.2022

17:00 Trepça ’89 – Ballkani

17:00 Malisheva – Ferizaj

17:00 Drenica- Gjilani

E ENJTE, 25.08.2022

17:00 Prishtina – Drita

17:00 Dukagjini- Llapi

JAVA 4 (27 – 28 GUSHT)

E SHTUNË, 27.08.2022

17:00 Gjilani – Trepça ’89

17:00 Malisheva – Drenica

E DIEL, 24.04.2022

17:00 Llapi- Prishtina

17:00 Ferizaj – Drita

17:00 Ballkani- Dukagjini

JAVA 5 (3 – 4 SHTATOR)

E SHTUNË, 03.09.2022

17:00 Drita – Llapi

17:00 Trepça ’89 – Malisheva

E DIEL, 04.09.2022

17:00 Prishtina – Ballkani

17:00 Dukagjini – Gjilani

17:00 Drenica – Ferizaj

JAVA 6 (10 – 11 SHTATOR)

E SHTUNË, 10.09.2022

15:00 Malisheva – Dukagjini

15:00 Drenica – Trepça ’89

E DIEL, 11.09.2022

15:00 Ballkani – Drita

15:00 Gjilani – Prishtina

15:00 Ferizaj – Llapi

JAVA 7 (14 – 15 SHTATOR)

E MËRKURE, 14.09.2022

15:00 Drita – Gjilani

15:00 Llapi – Ballkani

15:00 Prishtina – Malisheva

E ENJTE, 15.09.2022

15:00 Trepça’89 – Ferizaj

15:00 Dukagjini- Drenica

JAVA 8 (17 – 18 SHTATOR)

E SHTUNË, 17.09.2022

15:00 Gjilani – Llapi

15:00 Malisheva – Drita

E DIEL, 18.09.2022

15:00 Ferizaj – Ballkani

15:00 Drenica – Prishtina

15:00 Trepça ’89 – Dukagjini

PUSHIMI PËR SHKAK TË NDESHJEVE TË KOMBËTAREVE 19 SHTATOR – 1 TETOR

JAVA 9 (1 – 2 TETOR)

E SHTUNË, 01.10.2022

13:00 Ballkani – Gjilani

13:00 Drita – Drenica

13:00 Llapi – Malisheva

E DIEL, 02.10.2022

13:00 Prishtina – Trepça ’89

13:00 Dukagjini – Ferizaj/GazetaBlic Sport

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosovë

Nga e diela kufizohet qarkullimi i mjeteve të rënda të transportit në Kosovë

Published

on

Në periudhën nga 14 korriku deri më 31 korrik në orarin prej orës 11:00 deri në ora 17:00 do të ndalohet qarkullimi i automjeteve me peshë mbi 7.5 tonë në autostrada, rrugë nacionale dhe rajonale .

Ky vendim i qeverisë është bazuar në rekomandimet e Departamentit për Menaxhimin e Rrugëve dhe Policisë së Kosovës, me qëllim të ruajtjes së rrugëve nga dëmtimet si rezultat i temperaturave të larta.

“Ndalohet qarkullimi në autoudhë, rrugë nacionale dhe rajonale për të gjitha automjetet e transportit të mallrave me peshë më të madhe se 7.5T. Ky vendim vlenë nga data 14 korrik 2024 deri më 31 korrik 2024 për periudhën nga ora 11:00 deri në ora 17:00”, ka njoftuar përmes Facebookut zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Continue Reading

Kosovë

Shkaku i temperaturave të larta kufizohet orari i punës për disa kategori

Published

on

Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që si pasojë e temperaturave të larta në periudhën nga 13.07.2024  deri më 20.07.2024 të kufizojë orarin e punës në disa kategori.

Sipas vendimit, të cilin Ministria ka thënë se e ka marrë në bazë të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, deri më 20 korrik nga puna duhet të lirohen gratë shtatzëna.

Nëse kjo është e pamundur atëherë gratë shtatzëna duhet të punojnë nga shtëpitë.

Gjatë kësaj periudhe personat me sëmundje kronike duhet të punojnë orar të shkurtuar dhe atë deri në 4 orë në ditë.

Gjithashtu, deri më 20 korrik do të ndalohet edhe puna në ambiente të hapura në sektorin e ndërtimtarisë gjatë orarit 11:00-17:00.

Vendimi thotë se varësisht prej temperaturave që mbizotërojnë gjatë korrikut dhe gushtit, do të merren masa të tjera.

Continue Reading

Kosovë

Rrënohen skelet e ndërtimit në Llozanë – Dyshohet për viktima

Published

on

Në një nga sheshet e Llozanës, në Zvicër, është shembur skela e kullës prej druri ‘Malley Phare’. Dyshohet se ka viktima në njerëz. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9:25 e mëngjesit e sotëm, transmeton RTK.

Në vendngjarje kanë arritur një numër i madh i policëve dhe të ambulancave, ku me shpejtësi u vendos një perimetër sigurie dhe filluan kërkimet për viktimat e mundshme.

Ekipet e shpëtimit po bëjnë të pamundurën për të ndihmuar me operacionet e ndihmës.

Continue Reading

Trending