Connect with us

Sport

UEFA dhe FIFA padrejtësisht bllokuan krijimin e Superligës Europiane

Published

on

Gjykata Evropiane e Drejtësisë në Luksemburg i hapi sot rrugë krijimit të Superligës Evropiane (ESL) në futboll, pasi vendosi se dy institucionet më të larta të futbollit, FIFA dhe UEFA kanë vepruar në mënyrë të paligjshme në bllokimin e krijimit të kësaj lige në vitin 2021.

Në vendimin që u cilësua si jashtëzakonisht i madh dhe i paprecedentë, Gjykata ka thënë se të dy organet, FIFA dhe UEFA po abuzonin me pozitën e tyre dominuese në sport pasi ato vepruan kundër ligjit të konkurrencës duke bllokuar formimin e Superligës Evropiane. Me këtë vendim, ka treguar se shtëpitë e futbollit nuk mund t’i ndalojnë klubet të luajnë në organizime tjera të futbollit.

Liga e propozuar nga klubet nismëtare Barcelona, Real Madrid dhe Juventus që përfshin 12 nga klubet më të mëdha të Evropës, duke përfshirë gjashtë skuadra angleze, u rrëzua menjëherë pasi u shpall në prill 2021, duke shkaktuar reagim të gjerë.

Liverpool,  Manchester United, Manchester City Arsenal, Chelsea dhe Tottenham, u detyruan të tërhiqen nga kjo ide pas reagimeve nga shumta nga bota e sportit dhe politikanët.

Asokohe, këto 6 klubet angleze, bashkë me Atletico Madridin, Inter Milan and AC Milan u ndëshkuan nga UEFA, kurse ndëshkimi ndaj Barcelonas, Real Madridit dhe Juventusit u pezullua pas dërgimit të rastit në gjykatë.

A22 Sports Management, si kompani themeluese e Superligës, sfidoi të drejtën e FIFA-s dhe UEFA-s për të bllokuar formimin e ESL-së.

Para gjyqtarëve, kompania dëshmoi se organet ndërkombëtare dhe evropiane të futbollit kanë monopol të padrejtë dhe dominim tregu në drejtimin e garave të klubeve.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë, në si gjykata supreme e BE-së, vendosi se rregullat e FIFA-s dhe UEFA-s për miratimin paraprak të garave të klubeve janë në kundërshtim me ligjin e konkurrencës të BE-së. “Ne kemi fituar të drejtën për të konkurruar. Monopoli i UEFA-s ka mbaruar. Futbolli është falas. Klubet tani janë të lira nga kërcënimi i sanksioneve dhe të lira të përcaktojnë të ardhmen e tyre”, ka shkruar në “X” drejtori ekzekutiv i A22, Bernd Reichart.

Arbëri

Vdes një alpinist bullgar në Majën e Jezercës

Published

on

Një bjeshkatar nga Bullgaria, humbi jetën në afërsi të “Majës së Jezercës” në Shqipëri.

Viktima u gjet pa shenja jete nga ekipi i kërkim-shpëtimit të policisë së Shqipërisë, një ditë pas raportimit se ai dhe një bashkëkombës i tij, kishin mbetur të bllokuar për shkak të terrenit të vështirë.

Dyshohet se gjatë ecjes bjeshkatare, 32 vjeçari kishte rrëshqitur nga një lartësi dhe si pasojë e ka humbur jetën.

“Nga ekipi i kërkim-shpëtimit është bërë e mundur nxjerrja e trupit të pajetë, i cili do të transportohet me helikopter, drejt morgut. Turisti tjetër është larguar drejt Malit të Zi, në gjendje të mirë shëndetësore”, thuhet në njoftimin e policisë së Shqipërisë.

Ky është rasti i dytë i vdekjes tragjike në këtë shteg brenda pak muajve, pasi më 30 mars, këtu humbi jetën edhe një bjeshkatare 43 vjeçare nga Kroacia.

Ndryshe, “Maja e Jezercës” është maja më e lartë e Bjeshkëve të Nemuna, e dyta më e larta në Shqipëri, me lartësi 2,694 metra mbi nivelin e detit. Nga bjeshkatarët alpinistë, shtegu drejt kësaj maje konsiderohet me rrezikshmëri të lartë, sidomos gjatë sezonit të dimrit.

Continue Reading

Sport

Hansi Flick merr drejtimin e Barcelonës

Published

on

Hansi Flick është konfirmuar trajner i ri i Barcelonës. Ai ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2026, duke zëvendësuar kështu trajnerin e shkarkuar Xavi Hernandez.

Gjatë karrierës si trajner, Flick 59 vjeç, ka drejtuar skuadrën e Bayern Munich, me të cilën fitoi dy herë titullin e kampionit të Gjermanisë, kupën dhe ligën e kampionëve në sezonin 2019/20.

Për një kohë ishte edhe trajner i përfaqësueses gjermane, por u shkarkua pas eliminimit të “Pancerëve” në fazën e grupeve të Kampionatit  Botëror të vitit 2022 në Katar.

Continue Reading

Kosovë

Tifozët “Kuqezi” kundërshtojnë organizimin e Evropianit Shqipëri-Serbi

Published

on

Kandidatura e përbashkët e Federatës Shqiptare dhe asaj Serbe të futbollit për organizimin e Euro 2027 për futbollistët deri në 21 vjet, ka nxitur reagimin kundërshtues të tifozëve të Kombëtares së Shqipërisë “Kuqezi”.

Pas një deklarate kundër kësaj nisme, të publikuar më 9 maj në rrjetin social facebook, Tifozët Kuqezi, kundërshtimin e tyre sot e shprehën edhe përmes një aksioni simbolik duke hedhur ngjyrë të kuqe në portën hyrëse të FSHF-së, derisa në rrethoja kanë vendosur fotografi të krimeve të Serbisë në Kosovë.

Ky aksion i Tifozëve Kuqezi u përcoll edhe me një deklaratë kundërshtuese të këtij organizimi të përbashkët mes Shqipërisë dhe Serbisë.

“Kundërshtojmë çdo nismë që mundohet t’ia rregullojë imazhin një populli barbar e gjenocidal.

Kundërshtojmë çdo bashkëpunim me vrasësit, me ata që shkaktuan me qindra masakra ndaj shqiptarëve dhe që depërtuan me miliona nga shtëpitë e tyre gjatë gjithë historisë”, shkruan në postimin e Tifozëve Kuqezi.

Continue Reading

Trending