Connect with us

Ferizaj

Çfarë diploma kanë asamblistët e Ferizajt?

Published

on

Çfarë diploma, çfarë shkollimi kanë të kryer, çka punojnë, çka kanë punuar më parë dhe kush janë asamblistët e Ferizajt?

Për të gjitha këto pyetje nuk ka përgjigje të shkruar për shumicën prej tyre.

Web-faqja kk.rks-gov.net/ferizaj/ është vendi ku ferizajasit gjejnë të dhënat për institucionin e Komunës së qytetit.

Mundësi në këtë faqe ka edhe për të parë se kush janë përfaqësuesit e ferizajasve në Kuvendin Komunal.

Por, në opsionin Kuvendi e pastaj në opsionin Asamblistët/Këshilltarët pos emrit e mbiemrit, fotografisë, grupit parlamentar dhe email të përfaqësuesve të ferizajasve, tjetër informatë nuk ka, me përjashtim të Kryesuesit të Kuvendit.

Ferizajasit nuk kanë mundësi që përmes kësaj web-faqeje të njohin personat që i votojnë dhe i përfaqësojnë ata.

Për asamblistët që në Kuvendin Komunal përfaqësojnë mbi 100 mijë banorët e Komunës së Ferizajt nuk mund të gjendet një biografi e tyre, kjo shpreh mungesë të transparencës nga institucioni i Kuvendit Komunal.

Në web-faqe për kuvendarët nuk mund të dihet se i sati mandat është që ata janë pjesë e Kuvendit Komunal, çfarë shkollimi kanë të kryer, kur janë lindur, ku jetojnë apo edhe një numër telefoni që të mund të kontaktojnë personat që vet i kanë votuar.

Kjo më së miri mund të shihet nga mungesa e të dhënave për shefat e grupeve parlamentare të tri partive më të mëdha në Ferizaj:

Asamblistët e Ferizajt

Me gjithë atë në Komunën e Prishtinës nuk është i njejti avaz si në Ferizaj.

Në web-faqen e kësaj Komune secili asamblist ka të vendosur biografinë, numrin e telefonit, email por edhe dihet se i sati mandat është që po përfaqësojnë banorët e kryeqytetit.

Asamblistët e Prishtinës

Ngjashëm si Prishtina, Prizreni ofron mundësi për prizenasit që të njohin më detajisht se kush po i përfaqëson.

Në web-faqen e Prizrenit mund të gjenden detaje për shumicën e asamblistëve.

Aty gjendet një biografi e shkurtër, mandati të cilin e kanë, email dhe numri i telefonit.

Asamblistët e Prizrenit

Në Ferizaj, përjashtim nga asamblistët tjerë bënë vetëm Kryesuesi i Kuvendit Komunal, Xhavit Zariqi.

Nëse klikoni mbi fotografinë e Zariqit aty mund të gjeni një biografi të tij, aktivitetin e tij ndër vite dhe të dhënat e kontaktit me udhëheqësin e asamblistëve.

Kryesues i Kuvendit Komunal të Ferizajt

Për krahasim me Ferizajn janë zgjedhur Komuna e Prishtinës dhe Prizrenit si dy nga Komunat më të mëdha në Kosovë dhe që janë më të krahasueshme me Ferizajn për sa i përket banorëve, gjegjësisht votuesve.

Asamblistët nga Prishtina dhe Prizreni janë përzgjedhur në bazë të votave që kanë marrë në zgjedhjet lokale.

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 1 mijë e 300 gjoba brenda një jave

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt, javën e kaluar ka shqiptuar 1 mijë e 351 gjoba për kundërvajtje në trafik, ndërsa ka hequr 12 patentë-shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda.  

Në komunikatën për media thuhet se gjatë kësaj periudhe janë raportuar 14 aksidente me gjithsej 24 persona të lënduar dhe 17 aksidente me dëme materiale.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 6 mijë gjoba për një muaj

Published

on

Gjatë muajit maj, policia rajonale e Ferizajt ka shqiptuar 6313 gjoba për kundërvajtje, ndërsa ka hequr 98 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion, për të cilat parashihet masa mbrojtëse heqje e patentë shoferit.

Për tejkalim të shpejtësisë janë shqiptuar 1 mijë e 842 gjoba, për përdorim të telefonit gjatë ngasjes 293 gjoba, për drejtim të mjetit pa patentë shofer 137 gjoba, për mos vendosjen e rripit të sigurisë janë shqiptuar 134 gjoba derisa për ngasje të automjetit me afat të skaduar të regjistrimit janë shqiptuar edhe 81 gjoba.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Policia Rajonale e Ferizajt apelon tek shoferët që të bëjnë kujdes në trafik derisa ka bërë ftesë për bashkëpunim me synim parandalimin e aksidenteve në trafik.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Trending