Connect with us

Ferizaj

“Kosovarja Këndon” e “Ferfilm” mbesin pa mbështetje nga Ministria e Kulturës

Published

on

Festivali i Filmit “Ferfim” dhe Festivali “Kosovarja Këndon” kanë mbetur pa mbështetja financiare nga Ministria e Kulturës.

Faqja në facebook “Kultura Ferizaj”, thotë se edhe Shoqata e Artistëve Figurativ “Zef Kolombi” dhe Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Kastriotët” po ashtu nuk janë financuar, përcjell TV TEMA.

Sipas kësaj faqe që administrohet nga zyrtarë të Drejtorisë së Kulturës në Ferizaj, këto manifestime do të mbahen pavarësisht mungesës së mbështetjes nga MKRS.

Njoftimi i plotë i “Kultura Ferizaj”:

Mbase nëse jo si reagim, por të paktën sa për të njoftuar opinonin e gjërë kulturor;

Sivjet kultura në Ferizaj shënon dy jublile shumë të rëndësishëm kulturor

Festivali Ndërkombëtar i Filmit “Ferfilm”– Edicioni i 10-të

Festivali “Kosovarja Këndon” – Edicioni i 50-të

Asnjëra as tjetra nuk u gjetën në listën e përfituesëve nga fondet që ndau Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Mos të flasim për Shaf Zef Kolombi Ferizaj “Zef Kolombi”, AKV “Kastriotët”, e shumë grupe të tjera kulturore që me dekata zhvillojnë aktivitete.

Natyrisht se që të dyja këto manifestime, sikur të tjerat do të mbahen në mënyren më të dinjitetshme, por e pranojmë se vështirësitë do të jenë të pa evitueshme.

Shëndet e me të mira!

Galeria E Arteve Ferizaj.

Kultura Ferizaj

Teatri Adriana – Ferizaj

Muzeu i Qytetit – Ferizaj

Komuna E Ferizajt

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 1 mijë e 300 gjoba brenda një jave

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt, javën e kaluar ka shqiptuar 1 mijë e 351 gjoba për kundërvajtje në trafik, ndërsa ka hequr 12 patentë-shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda.  

Në komunikatën për media thuhet se gjatë kësaj periudhe janë raportuar 14 aksidente me gjithsej 24 persona të lënduar dhe 17 aksidente me dëme materiale.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 6 mijë gjoba për një muaj

Published

on

Gjatë muajit maj, policia rajonale e Ferizajt ka shqiptuar 6313 gjoba për kundërvajtje, ndërsa ka hequr 98 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion, për të cilat parashihet masa mbrojtëse heqje e patentë shoferit.

Për tejkalim të shpejtësisë janë shqiptuar 1 mijë e 842 gjoba, për përdorim të telefonit gjatë ngasjes 293 gjoba, për drejtim të mjetit pa patentë shofer 137 gjoba, për mos vendosjen e rripit të sigurisë janë shqiptuar 134 gjoba derisa për ngasje të automjetit me afat të skaduar të regjistrimit janë shqiptuar edhe 81 gjoba.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Policia Rajonale e Ferizajt apelon tek shoferët që të bëjnë kujdes në trafik derisa ka bërë ftesë për bashkëpunim me synim parandalimin e aksidenteve në trafik.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Trending