Connect with us

Arbëri

Nxënësit në Luginë u detyruan të fillojnë vitin shkollor me intonimin e himnit serb

Published

on

Nxënësit kosovar, ndonëse në liri, ende nuk kanë nisur zyrtarisht mësimin, si shkak i grevave nga mësimdhënësit.

Por, bashkëkombasit e tyre në Luginë të Preshevës, mësimin e nisën më 1 shtator, ndonëse me një veçori tejet diskriminuese.

Sipas nënkryetarit të Bujanocit, Shqiprim Musliu, nxënësit shqiptar, në të gjitha shkollat shqiptare, u detyruan ta nisin orën e parë mësimore me 1 shtator, duke intonuar himnin e Serbisë.

Musliu, bëri me dije, se që nga viti i kaluar, Serbia ka aprovuar një ligj, që ua detyron të gjitha shkollave në Serbi, pavarësisht se a i takojnë etnive tjera, të intonojnë himnin serb në orët e para të fillim vitit të ri shkollor.

Numri dy i Bujanocit tha, se më e rënda e kësaj qëndron në faktin, se Stacioni policor në Komunat shqiptare në Luginë, u kërkojnë informata drejtorive të shkollave fillore e të mesme, se a është zbatuar ky rregull. Në rast se nuk zbatohet, sipas nënkryetarit të Bujanocit, gjobat për shkollën e drejtoratin sillen nga 800 në 8 mijë euro.

Veç për këtë çështje, Musliu në emisionin “Sytë 7” foli edhe për regjistrimin e popullsisë, i cili do të mbahet në muajin tetor në Serbi. Ai bëri thirrje që shqiptarët të marrin pjesë në këtë regjistrim. Madje, kërkoi që edhe luginasit, që jetojnë në Kosovë, të marrin pjesë në këtë regjistrim./KK

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arbëri

Nga incidenti me armë zjarri mbetet i vrarë këngëtari Amar Ismani

Published

on

Në një përleshje me armë zjarri që ndodhi mbrëmë në Shkup, në lokacionin e njohur si Rruga e Plastikave mbeti i vrarë këngëtari shqiptar, Amar Ismani.

Në incident janë përfshirë disa persona ndërsa janë plagosur edhe tre të tjerë.

Lajmin për vdekjen e artistit e bëri të ditur edhe vëllai i tij, Edin Ismani në rrejtin social Facebook.

Continue Reading

Arbëri

Në Tiranë arrestohen 4 kosovarë për trafikim armësh

Published

on

Policia e Tiranës ka arrestuar në flagrancë 4 shtetas të Kosovës të dyshuar për trafikim të armëve dhe municioneve. Në këtë aksion u  sekuestruan 10 armë zjarri.

Gjatë operacionit, në vend parkimin e një terminali autobusësh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

Sipas policisë, transporti i armëve u realizua me një autobus që drejtohej nga i dyshuari E.Th. dhe nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar për shitje në Tiranë me çmim prej 1500-3000 euro.

Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë edhe në disa raste të tjera.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë.

Continue Reading

Arbëri

Nga mesnata ka filluar heshtja zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Nga mesnata, në Maqedoni të Veriut, filloi heshtja zgjedhore në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare që përfundon me mbylljen e vendvotimeve më 8 maj në orën 19.

Më 8 maj, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale qytetarët do të mund të zgjedhin mes kandidatit për president nga koalicioni për Ardhmëri Evropiane, presidenti aktual i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pandarovski dhe Gordana Siljanovska- Davkova, kandidate e partisë opozitare VMRO DPMNE.

Për këto zgjedhje parlamentare u dorëzuan 17 lista kandidatësh, 16 nga partitë dhe koalicionet politike dhe një nga një grup zgjedhësish. Në zgjedhje marrin pjesë 61 parti. Prej tyre, 11 në mënyrë të pavarur dhe 50 në pesë koalicione.

Sot, një ditë para zgjedhjeve, të parët votojnë të sëmurët dhe të pafuqishmit, të burgosurit, të moshuarit dhe të regjistruarit nga diaspora, por vetëm për zgjedhjet presidenciale.

Continue Reading

Trending