Politikania serbe, Rada Trajkoviq, ka thënë se druan që ideja e këmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë është riaktualizuar. Këtë e ka ndërlidhur me vizitat që zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ia bëri Luginës së Preshevës të martën dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, veriut të Kosovës.

Në një shkrim në Twitter, Trajkoviq ka komentuar lajmin që kryetari i Komunës së Bujanoci, Nagip Arifi, është pro këmbimit të territoreve. Sipas tij, do të ishte e drejtë që Serbia ta merrte veriun e Mitrovicës, ndërsa Kosova Luginën e Preshevës. Në “Interaktiv” të KTV-së, Arifi tregoi të martën se çështjen ia ka parashtruar edhe zëvendëskryeministrit Bislimi, por se s’kishte marrë përgjigje për këtë kërkesë.

Kam dronë se përmendja e kësaj ideje të vjetër (të keqe) gjatë vizitës së Bislimit nuk ishte aksidentale. Vizitat e përnjëkohshme të Bërnabiqit në veri dhe të Bislimit në Luginën e Preshevës, më duken si orkestrim për të ringjallur idenë e ‘këmbimit të territoreve’ si kompromis ‘të pranueshëm’ për Vuçiqin dhe Kurtin”, ka shkruar Trajkoviq në Twitter.

Ideja e këmbimit të territoreve ka qarkulluar vite më parë, por në publik ajo u kundërshtua nga akterë politikë në vend si dhe nga partnerët ndërkombëtarë./Koha

Të ngjashme

Të tjera