Connect with us

Ferizaj

Gati një vit nga debakli zgjedhor në Ferizaj – LVV e LDK akoma të pareformuara

Published

on

Po i afrohemi një vjetorit të debaklit që pësuan Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në zgjedhjet lokale në Ferizaj.

Më 17 tetor 2021 zgjedhjet për të parin e Komunës së Ferizajt i fitoi Agim Aliu i PDK e me 62.3% të votave, kurse pas tij erdhi kandidati i LVV-së Valon Ramadani me 26% të votave e pastaj kandidatja e LDK-së Sibel Halimi me 9.3% të votave.

Ky rezultat kaq i thellë tregoi për plogështinë degëve të Vetëvendosjes e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Ferizaj.

Sa për krahasim, atë vit në zgjedhjet e përgjithshme LVV në Ferizaj kishte fituar  61.9% të votave, ndërsa  PDK doli e dyta me 20.9%, e LDK-ja pat mbete vetëm me 8.99% të votave.

Fitorja galopante e Aliut ndaj Ramadanit e Halimit nxori në pah nevojën për reformimin e degëve të VV-së e LDK-së në Ferizaj.

Jo shumë kohë pas zgjedhjeve lokale VV e LDK treguan se do të kenë zgjedhje të brendshme dhe se do të ndryshohen strukturat e do zgjidhen kryetarë të ri të degëve respektive.

Deri tani, LDK-ja ka zgjedhur si kryetare të forumit të gruas në Ferizaj, ish-asamblisten Bahrije Hyseni, kurse LVV ka zgjedhur kryetarët e rinj të nëndegëve.

Edhe pas gati një viti të dy këto parti akoma nuk kanë zgjedhur kryetarët e rinj në degët e tyre në Ferizaj.

Për dallim nga njëra-tjetra, Lëvizja Vetëvendosje e ka hapur garën për të parin e partisë në Ferizaj kurse LDK akoma nuk e ka filluar këtë proces, por nga burime jozyrtare të TV TEMA kuptohet se ky proces mund të filloj gjatë këtij muaji.

TV TEMA mëson se për kryetare të degës së LVV-së në Ferizaj po kandidon Fatbardha Zogaj-Reka, kurse më herët kandidaturën për këtë pozitë e kishte shpallur edhe Valon Ramadani i cili edhe ishte kandidat për kryetar të Ferizajt në zgjedhjet e vitit 2021.

Ramadani megjithatë sipas burimeve jo zyrtare i ka rënë pishman për kandidimin e tij dhe është tërhequr nga gara, duke e bërë Zogaj-Rekajn kryetare “De facto” të degës së LVV-së në Ferizaj.

Televizioni Tema ka tentuar të marr informata nga të dy këto parti se si po u shkon procesi zgjedhor brenda degës por nga LDK refuzuan të flasin me arsyetimin se akoma nuk ka filluar procesi për zgjedhjen e kryetarit kurse nga Lëvizja Vetëvendosje nuk pati disponim të flitet për këtë çështje në këtë fazë.

Edhe Valon Ramadanit iu dha mundësia të tregoj se a është tërheqë nga gara dhe nëse po pse, por Ramadani nuk i është përgjigjur thirrjeve të TV TEMA.

Se pse këto procese zgjedhore brenda degëve të këtyre dy partive pas debaklit të vitit të kaluar po mbahet i fshehur nuk mund të dihet me saktësi por ajo që dihet është se votuesit ferizajas u kanë dhënë porosi të qartë si Lëvizjes Vetëvendosje ashtu edhe Lidhjes Demokratike të Kosovës se u duhet reformë në Ferizaj në mënyrë që të bëhen subjekte politike serioze në garë për të parin e Ferizajt.

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending