BE-ja duhet t’i marrë seriozisht kërcënimet e Vladimir Putinit se ai mund të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë, ka thënë shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

Josep Borrell tha për BBC se lufta kishte arritur në një “moment të rrezikshëm”.

Vërejtjet e tij vijnë pasi Rusia fillon një mobilizim të pjesshëm dhe shkon për të aneksuar katër rajone të Ukrainës.

Putin është përballur me pengesa në fushën e betejës, me forcat e tij të shtyra nga një kundërofensivë ukrainase.

“Sigurisht që është një moment i rrezikshëm, sepse ushtria ruse është shtyrë në një qoshe dhe reagimi i Putinit – duke kërcënuar me përdorimin e armëve bërthamore – është shumë i keq”, tha Borrell.

Shtatë muaj që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, analistët pajtohen se forcat e Putinit janë në këmbë, por ai tha se duhet të arrihet një “zgjidhje diplomatike”, një zgjidhje që “ruan sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”.

“Përndryshe, mund ta përfundojmë luftën, por nuk do të kemi paqe dhe do të kemi një luftë tjetër”, tha ai.

Në një fjalim të rrallë drejtuar kombit në fillim të kësaj jave, Putin tha se vendi i tij kishte armë të ndryshme shkatërrimi dhe se do t’i përdorte të gjitha mjetet që ka në dispozicion, duke shtuar se nuk po bën blof.

“Kur njerëzit thonë se nuk është një blof, duhet t’i marrësh seriozisht,” tha zoti Borrell./KK

Të ngjashme

Të tjera