Connect with us

Ferizaj

Trajneri kroat i FC Ferizaj vlerëson kosovarët: Keni talent e cilësi por duhet të punoni

Published

on

Klubi i futbollit Ferizaj prezantoi trajnerin e ri Andrej Panadiq nga Kroacia.

Kryetari i klubit, Lulzim Abazi në konferencë tha se synimi është renditja sa më e lartë. Teksa shtoi se nuk është shqetësuese renditja si të fundit të Superligë pasi që ka hapësirë për përmirësim.

I kemi kushtu rëndësi përzgjedhjes së kryetrajnerit. Superliga është bë shumë interesante e prandaj edhe kemi pasë shumë oferta, edhe nga shtetet si Anglia, Turqia e shtetet që na rrethojnë nga menagjerë e trajnerë të ndryshëm por ne kemi vlerësu që sistemi kroat na përgjigjet si filozofi“, thotë Abazi.

Trajneri Panadiq tha se ka parë disa lojë të Ferizajt dhe se do të punojë shumë dhe se ka mentalitet të njëjtë me shqiptarët.

Jemi të fundit në tabelë por janë 2 ose 3 ekipe me nga 8 pikë, çka nëse fitojmë? Para nesh 1 ose 2 ekipe i kanë 11 pikë, gjithçka ndryshon. Në 2-3 lojë gjithçka ndryshon. Cili është objektivi im? Unë duhet te njoh skuadrën personalisht. Kam pare disa loje, ka material ne këtë skuadër. Ju duhet ta dini se ju nga Kosova jeni shume te talentuar ne futboll. Unë kam luajtur me një prej jush, me Kujtim Shalen, për mua një lojtar i mrekullueshëm, sa lojtarë me cilësitë e tij ka tani ne Kosove? Unë mendoj shumë, por duhet të punoni me ta. Me e rëndësishmja është puna, ky është qëllimi im tani sepse nuk mund të ndryshojmë asgjë në tre ditë“, deklaroi Panadiq.

Trajneri Panadiq përfundoi fjalën e tij duke shtuar se do të tentoj të njihet personalisht me ekipin dhe të punojë me ta për të arritur synimet.

Ferizaj

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Published

on

Policia e Ferizajt  ka arrestuar personin e kërkuar L.Q ( M/K) i moshës 25 vjeç.  

Ai u arrestua, të hënën,  më 15.04.2024 rreth orës 15:00, në një qendër tregtare në afërsi të stacionit policor në Ferizaj, pasi ishte shpallur në kërkim me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprat penale ‘‘Rrezikim i trafikut publik” dhe “Kalim i paautorizuar i vend kalimeve kufitare ” , për të cilat është dënuar me 72 ditë burgim.

Pas kompletimit të dokumentacionit i arrestuari është dërguar në vuajtje të dënimit.

Continue Reading

Ferizaj

I dyshuari për vrasjen dhe plagosjen në Ferizaj dërgohet në mbajtje për 48 orë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka bërë të ditur se është dërguar në mbajtje për 48 orë i arrestuari V.A., i dyshuar për vrasjen e ish gruas (21 vjeçe) dhe plagosjen e vëllait të mitur (15 vjeç) të viktimës.

Sipas prokurorisë, dorasi dyshohet për veprën penale “vrasja”, ndërsa brenda afatit ligjor ndaj të dyshuarit do të parashtrohet edhe kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit.

“I dyshuari në këtë rast, me iniciale V.A., me vendim të Prokurorit të Shtetit, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vrasja” sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme, rreth orës 14:40, në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, kurse i dyshuari është arrestuar rreth orës 15:15.

Si pasojë e të shtënave, viktima 21 vjeçare ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kurse i plagosuri, vëllai i viktimës, i moshës së mitur është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Mjeku kujdestar, Sefedin Fazliu tha se i plagosuri është pranuar me plagë shpuese nga arma e zjarrit në parakrahun e djathtë dhe pas intervenimit kirurgjik i është hequr plumbi .

Më pas, pacienti është transferuar për trajtim në repartin e ortopedisë në spitalin e Ferizajt, tha Fazliu.

Continue Reading

Ferizaj

Vrasja në Ferizaj – I arrestuari është ish-bashkëshorti i viktimës

Published

on

Prokuroria themelore në Ferizaj ka konfirmuar se i dyshuar për vrasjen e një gruaje (21 vjeç) dhe plagosjen e një të riu, pasditen e sotme në Ferizaj është ish-bashkëshorti i viktimës.

Sipas prokurorisë në Ferizaj, dyshoohet që motivi është te një mosmarrëveshje mes ish-bashkëshortëve. Ata janë takuar afër Qendrës për Punë Sociale dhe aty ka ndodhur rasti.

Siç mësohet, dy ish-bashkëshortët  ishin në proces të ndarjes dhe kanë pasur mosmarrëveshje për çështjen e kujdestarisë së fëmijëve, kurse i plagosuri është vëllai i viktimës.

 I dyshuari ka kërcënuar edhe një punëtore sociale në këtë qendër, derisa pas të shtënave ai ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes kur edhe u arrestua nga Policia.

Njoftimi i Policisë:

“ Me datën 12.04.2024 në ora 14:40 kemi pranuar një informatë se në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj ka të shtëna me armë zjarri . Për pasojë,  nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femërore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestarë, ndërsa është plagosur një person mashkull , i cili është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

I dyshuari pasi ka shtënë me armë zjarri është larguar nē drejtim të panjohur.

Ekipe të policisë menjëherë kanë rrethuar zonën dhe në ora 15:15 kanë arritur që tê arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje.

Ekipe të hetuesve dhe krimteknikët  janë në vendin e  ngjarjes të cilët janë duke e ekzaminuar vendin e ngjarjes,  ndërsa për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Trending