Connect with us

Ferizaj

Stadiumi i qytetit të Ferizajt – Ministri Çeku thotë se është marrë vesh me Agim Aliun

Published

on

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje nga Ferizaj, Enver Haliti ka shpërndarë një video ku gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ka pyetur Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Hajrulla Çeku rreth stadiumit të qytetit të Ferizajt.

Haliti pyeti ministrin Çeku se kur parashihet të filloj projektimi dhe ndërtimi i stadiumit dhe se si janë marrë vesh me qeverisjen lokale.

Çeku tha se me kryetarin e Ferizajt, Agim Aliun janë marrë vesh të bëjnë një studim të fizibilitetit për stadiumin.

Jemi marrë vesh për analizë për dy gjëra. E para, të caktojmë lokacionin adekuat për ndërtimin e stdiumit dhe e dyta, të përcaktojmë kategorinë dhe kapacitetin e nevojshëm për stadiumin. Studimin e prorositë Ministria e Kulturës e sapo të kemi përgjigje do fillojmë projektimin dhe ndërtimin e stadiumit. Ministria do e realizojë dhe financojë në tërësi këtë stadium“, u përgjigj Çeku.

Gjatë shtrimit të pyetjes, deputeti Haliti tha se qeverisja lokale në Ferizaj po propagandon se Ministria e Kulturës dhe deputetët ferizajas e kanë ndalur këtë projekt.

Ferizaj është ndër komunat më të mëdha dhe me kontributin më të madh më së shumti në buxhetin e shtetit pas Prishtinës dhe ende nuk ka stadium. Për vite të tëra, partitë që udhëhoqën me Ferizajn por edhe me Qeverinë nuk kanë bërë asgjë për ndërtimin e stadiumit, për më tepër kanë shkatërruar stadiumin “Ismet Shabani” që ka pasë Komuna e Ferizajt. Në buxhetin e vitit 2022 së bashku me kolegun Dimal Basha kemi dorëzu një amendament ku janë ndarë 100 mijë euro për fillimin e projektit të stadiumit por deri më sot ende nuk ka filluar“, deklaroi Haliti.

Postimi i deputetit Haliti:

Ferizaj

Ferizajasi pa patentë shofer tejkaloi në vijë të plotë

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt njoftoi se më 26.02.2024 në orën 23:59 në rrugën “Rexhep Bislimi” një person ka bërë tejkalim në vijë të plotë duke drejtuar veturën e tipit Saimler Benz me targa vendore.

Personi me inicialet A.M, 22 vjeç, u ftua në stacionin e Policisë dhe ndaj tij u nis fletëparaqitje për gjykatë, pasi përpos kundërvajtjes ai nuk e kishte të fituar të drejtën për patentë shofer.

Continue Reading

Ferizaj

Pas rrahjes mes vete, arrestohen dy ferizajas

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar dy persona, të cilët sulmuan fizikisht njëri-tjetrin pas një mosmarrëveshjeje.

Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se rrahja mes tyre ndodhi të hënën mbrëma, rreth orës 20:00, në rrugën “Riza Goga” në Ferizaj.

Të arrestuarit pas intervistimit, me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

“Rr. Riza Goga, Ferizaj  26.02.2024 – 20:00. Dy të dyshuar meshkuj kosovarë janë arrestuar për arsye se pas një mosmarrëveshje kanë sulmuar fizikisht njëri-tjetrin. Të dyshuarit pas intervistimit me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje.”

Continue Reading

Ferizaj

Drejtori i Policisë Rajonale në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti në takim Drejtoren e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin, Yolanda Edwards

Published

on

Drejtori i  Drejtorisë Rajonale të Policisë në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti sot në takim pune, Yolanda Edwards,  Drejtore e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin.

Në komunikatën për media thuhet se në takim, nënkoloneli Pllana njoftoi drejtoren Edwards dhe stafin e saj për situatën e sigurisë në rajon, të cilën e vlerësoi të jetë e qetë, si dhe për disa aktivitete që policia rajonale i ka ndërmarrë me komunitetin.

Të dyja palët u pajtuan për avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve ndërmjet policisë dhe të KFOR-it amerikan, me qëllim të ruajtjes së sigurisë së përgjithshme në rajon, ka njoftuar zëdhënësi i Policisë Rajonale të Ferizajt, Kanun Veseli.

Continue Reading

Trending