Në vendin tonë ditëve të fundit ka filluar shiu.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës megjithatë njofton se gjatë javës moti do të jetë i ndryshueshëm, përcjell TV TEMA.

Derisa të mërkurën dhe të enjten nuk priten reshje shiu, ditët tjera parashikohet të kenë shi.

Raporti i plotë i IHMK-së:

Parashikimi i Motit për pesë ditë ( 10-14 prill 2023)!

Mot i ndryshueshëm

E hënë- Mot  i vranët dhe me intervale me diell. Vranesirat kohëpaskohe parashihen të shoqërohen me reshje shiu. Temperaturat do të jenë pozitive në të dy vlerat ekstreme.

 E martë- Mot i vranët dhe vende-vende me reshje të dobëta shiu. Gjatë ditës do të ketë intervale me diell.Temperaturat do të shënojnë  rritje të lehta në vlerat e maksimaleve, kryesisht në mesditë.

E merkurë-Mot me vranësira të shpërndara dhe  me diell. Temperaturat do mbesin konstante me të ditës së marte.

E enjte- Mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Kjo ditë parashihet të jetë dita më e nxehtë e javës,për shkak të prezence së masave të ajrit me origjinë nga jugperendimi.

E premte-Mot kryesisht i vranët dhe me kushte për reshje. Temperaturat do të shënojnë ulje të lehta në vlarat e maksimaleve.

Vikendi parashihet i vranët dhe me reshje shiu.

Gjatë kësaj periudhe kohore do të ketë erëra të lehta deri mesatare nga drejtimi i veriperendimit dhe jugperendimit, ndersa presioni atmosferik do të shënoj vlera të rritura mbi normalen.

Të ngjashme

Të tjera