Connect with us

Arbëri

Dy shqiptarë në listën e më të kërkuarve në Europë

Published

on

Aleks Burreli, 55 vjeç, nga fshati Suç i Matit dhe Edinjo Pulti, 37 vjeç, nga Shkodra, vijojnë të jenë të vetmit shqiptarë në listën “Europe Most Wanted Fugitives” të Europol.

Pas përditësimit të fundit, në këtë listë janë gjithsej 45 persona nga e gjithë Europa që kërkohen për vepra të rënda penale, vrasje dhe masakra me shumë të vdekur.

Aleks Burreli, i cili njihet edhe me emrin Gani, është në kërkim ndërkombëtar nga Qipro për vrasjen e biznesmenit Fanos Kalopsidiotis  bashkë me dy persona të tjerë dhe plagosjen 2 të tjerëve më 23 qershor 2016.

Në të njëjtën ngjarje mbeti i vrarë Jani Vogli, në atë kohë 41 vjeç, bashkëpunëtor i Burrelit.

Aleks Burreli ishte i pari që u përfshi në listën “Most Wanted” të Europol, dhe prej asaj kohe nuk është lokalizuar nga agjencitë partnere.

Një vit më vonë,  në listën e më të kërkuarve u shtua një tjetër bashkëkombës i tij, Edinjo Pulti,  37 vjeç nga Shkodra. Ai kërkohet nga Luksemburgu për tentativë vrasje pasi më 2 gusht 2020 u përfshi në një përleshje në Pétange, ku sipas Europol, Pulti goditi disa herë me thikë dy persona, njërin prej tyre në bark.

Pulti është emër i njohur për drejtësinë shqiptare për një plagosje shumë vite më parë.

Ai u arrestua në vitin 2022, por për shkak të mungesës së marrëveshjes për ekstradim mes Shqipërisë dhe Luksemburgut, u la i lirë, duke konsideruar se brenda vendit nuk ka asnjë çështje penale të hapur.

Listën e përditësuar të personave më të kërkuar nga Europol mund ta shikoni këtu: https://eumostwanted.eu/

Arbëri

Nga incidenti me armë zjarri mbetet i vrarë këngëtari Amar Ismani

Published

on

Në një përleshje me armë zjarri që ndodhi mbrëmë në Shkup, në lokacionin e njohur si Rruga e Plastikave mbeti i vrarë këngëtari shqiptar, Amar Ismani.

Në incident janë përfshirë disa persona ndërsa janë plagosur edhe tre të tjerë.

Lajmin për vdekjen e artistit e bëri të ditur edhe vëllai i tij, Edin Ismani në rrejtin social Facebook.

Continue Reading

Arbëri

Në Tiranë arrestohen 4 kosovarë për trafikim armësh

Published

on

Policia e Tiranës ka arrestuar në flagrancë 4 shtetas të Kosovës të dyshuar për trafikim të armëve dhe municioneve. Në këtë aksion u  sekuestruan 10 armë zjarri.

Gjatë operacionit, në vend parkimin e një terminali autobusësh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

Sipas policisë, transporti i armëve u realizua me një autobus që drejtohej nga i dyshuari E.Th. dhe nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar për shitje në Tiranë me çmim prej 1500-3000 euro.

Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë edhe në disa raste të tjera.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë.

Continue Reading

Arbëri

Nga mesnata ka filluar heshtja zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Nga mesnata, në Maqedoni të Veriut, filloi heshtja zgjedhore në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare që përfundon me mbylljen e vendvotimeve më 8 maj në orën 19.

Më 8 maj, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale qytetarët do të mund të zgjedhin mes kandidatit për president nga koalicioni për Ardhmëri Evropiane, presidenti aktual i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pandarovski dhe Gordana Siljanovska- Davkova, kandidate e partisë opozitare VMRO DPMNE.

Për këto zgjedhje parlamentare u dorëzuan 17 lista kandidatësh, 16 nga partitë dhe koalicionet politike dhe një nga një grup zgjedhësish. Në zgjedhje marrin pjesë 61 parti. Prej tyre, 11 në mënyrë të pavarur dhe 50 në pesë koalicione.

Sot, një ditë para zgjedhjeve, të parët votojnë të sëmurët dhe të pafuqishmit, të burgosurit, të moshuarit dhe të regjistruarit nga diaspora, por vetëm për zgjedhjet presidenciale.

Continue Reading

Trending