Connect with us

Kosovë

Haradinaj demanton kolegët opozitarë, thotë se në takim e lexoi draft-statutin për Asociacionin

Published

on

Pas takimit të zhvilluar me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Europian për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, krerët e partive opozitare konfirmuan se në zyrën BE-së u bisedua për draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe disa çështje të tjera.

Në deklarimin e tij për media , kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi tha se në takim, Lajçak nuk ua ka prezantuar tekstin integral të draftit për Asociacionin, por që u ka thënë se drafti është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

Krasniqi u shpreh i shqetësuar për mos bërjen publike të draftit duke dyshuar se aty mund të fshihet diçka, duke përdorur një shprehje siç tha ndërkombëtare “dreqi fshihet në detaje”.

“Shqetësimet tona vazhdojnë të jenë prezentë për arsye sepse nuk jemi të njoftuar në detajet e siç thotë një shprehje “dreqi fshihet në detaje”. Neve na duhet t’i shohim detajet e tekstit për të qenë të sigurt se një themelim i Asociacionit nuk do ta ndryshojë për të keq karakterin unitar të shtetit tonë dhe nuk do ta transformojë Kosovën nga idealet e themeluesve të saj”, tha Krasniqi.

Edhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri tha se në këtë takim nuk është biseduar në veçanti për temën e asociacionit.

Haziri tha se vlerëson angazhimin e Lajçak për takim me opozitën, përkundër që, siç u shpreh,  vazhdojnë të mbeten në “terr” sa i përket mos zbardhjes së draftit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.  

Nënkryetari i LDK-së u shpreh se Lajçak u ka treguar që Kosova i ka thënë “po” planit të sekuencimit dhe zbatimin e marrëveshjes sipas modelit europian, përderisa vlerësoi se është rëndësishme që drafti të shihet në detaje dhe të analizohet.

“Ajo që është e rëndësishme është se dokumenti, drafti i moderuar për Kosovën duhet me u pa në detaje sepse duhet me u lexu, e me u studiu , me u analizu dhe atë mundësi besoj se do ta kemi kur të vlerësojnë të tjerët sepse ne vazhdojmë të mbahemi në parimet e njëjta “, ka thënë Haziri.

Por, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj në deklarimin e tij para mediave demantoi kolegët opozitarë sa i përket temës së asociacionit.

Për dallim nga kolegët e tij, Haradinaj tha se në takim me Lajçakun kanë pasur mundësi të njoftohen me dokumentin e draft-statutit , ta lexojnë atë në tërësi si dhe të bisedojnë për hapat e mëtejmë që e presin Kosovën  në bazë të planit franko-gjerman.

“E kemi lexuar draftin në tërësi, drafti i shpjegon të gjitha mundësitë që asociacioni ia jep komunave me shumicë serbe, kuptohet çdo herë i referohet  Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Në këtë draft nuk ndryshohen përgjegjësitë e komunave, komentet se a pajtohemi më këtë draft do ti japim për shqyrtimit nga Gjykata Kushtetuese. Në hyrje të dokumentit shpjegohet se drafti duhet të shqyrtohet nga Kushtetuesja dhe të gjitha aktet tjera”, tha mes tjerash Haradinaj.

Kosovë

Deri më tani shtatë të arrestuar në rastin “AlbKings”

Published

on

Është mbyllur përfundimisht grupi “Albkings”, që dyshohej për publikim të jashtëligjshëm të fotove intime dhe të dhënat personale të qytetarëve në rrjetet sociale.

Kjo u bë e ditur gjatë një konference për media  të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, gjatë së cilës, prokurorja e rastit, Erza Bajrami – Kastrati, dha detaje rreth hetimeve duke konfirmuar njëherazi edhe  arrestimin deri më tani të shtatë personave.

“Me 14 prill është lëshuar aktvendim për ndalimin e njërit prej administratorëve të AlbKings. I njëjti dyshohet për veprën penale vjedhja e identiteteve dhe kredencialeve. Me 23 prill, është ndaluar edhe personi i dytë i gjinisë femër, e përfshirë në këtë rast, duke qenë njëra nga administratoret e këtij grupi, ka kryer të njëjtën vepër si personi i parë. Me 23 maj, pas hetimeve të vazhdueshme, prokuroria ka arritur të lëshojë aktvendim për ndalimin e personit të tretë, saktësisht administratorit kryesor dhe themeluesit të grupit. Ndaj të njëjtit prokuroria ka parashtruar kërkesë për paraburgim dhe kjo është miratuar nga Gjykata. Me lejoni të theksoj se në saje të bashkëpunimit të Prokurorisë, Policisë dhe qytetarëve kemi arritur t’i identifikojmë dhe arrestojmë shtatë persona të përfshirë në këtë rast penal”, theksoi Bajrami-Kastrati.

Derisa kryeprokurori i Prishtinës Zejnullah Gashi, theksoi se ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa përket veprave penale që do të ndiqen.

“Ju njoftoj se Prokuroria në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka arritur me sukses të gjurmojë, zbulojë dhe të arrestojë të gjithë kryesit të veprave penale të vjedhjes së identitetit dhe kredencialeve. Marrë parasysh se jemi duke hetuar ende, kërkojmë që të kurseheni sa i përket pyetjeve, pasi që mund të cenojmë konfidencialitetin dhe integritetin e hetimeve. Ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa i përket veprave penale që do të ndiqen”, tha Gashi.

Continue Reading

Kosovë

LDK kërkon dorëheqjen e Kurtit dhe pastaj zgjedhje

Published

on

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm ka miratuar unanimisht qëndrimin për zgjedhjet e parakohshme, duke thënë se së pari duhet të dorëhiqet kryeministri Albin Kurti, pastaj të bëhet shpërndarja e në fund të caktohet data e zgjedhjeve.

Me këtë qëndrim, LDK-ja edhe zyrtarisht ka refuzuar nismën e kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili propozoi që tri partitë opozitare, PDK, LDK dhe AAK të iniciojnë nismën për shpërbërjen e kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Në një njoftim në Facebook, LDK-ja ka thënë se është e gatshme për zgjedhjet kurdo që mbahen në Kosovë “prandaj është e vetmja parti që po bën të gjitha përgatitjet dhe po vazhdon takimet me qytetarë anë e kënd vendit”.

Continue Reading

Kosovë

Krasniqi i habitur me refuzimin e LDK-së dhe AAK-së për zgjedhjet e parakohshme

Published

on

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka njoftuar se mundësia për shpërndarjen e Kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme tashmë është ezauruar.

Krasniqi, në një konferencë për media tha se thirrja dhe propozimi i PDK-së për koordinim mes partive më të mëdha politike lidhur me këtë proces nuk e ka gjetur mbështetjen e nevojshme.

“Unë mund të hamendësoj për arsyet e gatishmërisë deklarative së partisë në pushtet për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, por vërtetë jam i habitur nga mosgatishmëria e partive opozitare për ta bërë një gjë të tillë, sepse mos shkuarja në zgjedhe efektivisht po ia zgjatë mandatin pushtetit aktual. Më lejoni të ritheksoj se Partia Demokratike e Kosovës ka qenë dhe është gjithmonë e gatshme për cilindo variant që mundëson zgjedhje të parakohshme dhe largimin e kësaj Qeverie”, është shprehur kreu i PDK-së.

Krasniqi theksoi se edhe për PDK-në dorëheqja ka qenë mënyra e preferuar e shkuarjes në zgjedhje, por mundësi reale në tavolinë ishte vetëm shpërndarja e Kuvendit, andaj siç u shpreh, nuk e kupton se pse LDK-ja dhe AAK-ja nuk e mbështetën idenë e shkuarjes në zgjedhje përmes shpërndarjes së Kuvendit.

Kreu I PDK-së tha se një gjë të tillë nuk e mban në mend të ketë ndodhur në historinë e demokracisë parlamentare.

“Refuzimi për të shkuar në zgjedhje të hershme, për mua vërtet mbetet befasues. Nuk dëshiroj të spekuloj se a janë të papërgatitura partitë opozitare, a kanë nevojë për kohë më shumë, por një gjë e di, nuk më kujtohet ndonjë rast tjetër në historinë e demokracisë parlamentare ku Qeveria thotë ‘ejani të shkojmë në zgjedhje, jam e gatshme’, e opozita thotë ‘jo, vazhdoje mandatin deri në fund’. Këtë e kam të vështirë ta kuptoj, por e kam të vështirë edhe ta arsyetoj”, tha Krasniqi.

Propozimin për shpërndarjen e Kuvendit, PDK e ka dhënë në mbledhjen e Këshillit Drejtues qysh në korrik të vitit 2023 dhe e ka përsëritur në mbledhjen e radhës në shkurt të këtij viti, duke vlerësuar se vendi ka nevojë për një Qeveri të re, kredibile, të aftë dhe të përgjegjshme, e cila rikthen Kosovën në kursin e zhvillimit dhe integrimit.

Continue Reading

Trending