Connect with us

Sport

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor jep këshilla për aktivitetet malore gjatë dimrit

Published

on

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor përmes një paralajmërimi këshillon për kujdes gjatë aktiviteteve malore në sezonin e dimrit.

Përmes njoftimit në rrjetet sociale ky shërbim këshillon adhuruesit e natyrës që gjatë aktivitete malore të përdorin  këpucë dimërore me shtresa mbrojtëse dhe specifika dimërore, veshje me shtresa për temperatura të ulëta kurse alpinistët dhe bjeshkatarët udhëzohen që gjatë ngjitjes në male të përdorin kthetra për këpucë dhe kazmë alpine për të evituar rrezikun nga rrëshqitja.

Gjithashtu rekomandohet mbajtja mjeteve për të navigacion, hartë dhe busull  apo pajisje GPS si dhe çantë të ndihmës së parë, thuhet mes tjerash në postimin e  Shërbimit të Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës, ku janë publikuar edhe numrat e kontaktit për raste urgjence.

Kosovë

Kosova mbetet e 102-ta në ranglistën e re të FIFA-s

Published

on

Në ranglistën e re të FIFA-s, të publikuar sot, përfaqësuesja e Kosovës në futboll mbetet në pozitën e 102-të, me 1205 pikë.

Kjo pasi në dy ndeshjet miqësore të muajit mars “Dardanët” fituan me rezultat 1:0 kundër Armenisë në Jerevan, ndërsa pësuan humbje nga Hungaria me rezultat 2:0 në Budapest.

Bazuar në rezultatet e fundit, përfaqësuesja e Shqipërisë ka rënë për dy pozita dhe aktualisht gjendet në pozitën e 66-të me 1375 pikë.

Ranglistës së FIFA-s edhe më tej i prinë Argjentina, pasuar nga Franca në pozitën e dytë kurse në vendin e tretë është ngritur përfaqësuesja e Belgjikës.

Continue Reading

Kosovë

Historike për boksin e Kosovës – Donjeta Sadiku kualifikohet për Lojërat Olimpike Paris 2024

Published

on

Donjeta Sadiku e ka siguruar normën e parë olimpike në histori të boksit të Kosovës.

Donjeta e siguroi kualifikimin në Lojërat Olimpike Paris 2024, pasi sot mundi italianen, Alessia Mesiano, në gjysmëfinalen e kategorisë -60 kg, të turneut botëror kualifikues për Paris.

Me katër fitore radhazi, Sadiku siguroi “biletën” për lojërat olimpike “Paris 2024”.

Continue Reading

Kosovë

Franco Foda emërohet trajneri i ri i Kosovës

Published

on

Franco Foda është trajneri i ri i Përfaqësueses së Kosovës në futboll.

Ai u prezantua nga Federata e Futbollit të Kosovës gjatë konferencës së sotme për media.

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi, ka thënë se Foda

Trajneri  57-vjeçar ka nënshkruar kontratë dyvjeçare me FFK. Foda për shumë vjet drejtoi kampionin e Austrisë, Sturm Grazin, pastaj ekipin gjerman Kaisterslautern ndërkaq nga viti 2018 deri më 2022, ishte trajneri i ekipit kombëtar të Austrisë, me të cilin arriti kualifikimet në Evropianin e vitit 2020.

Foda pritet të debutojë te Kosova më 22 mars, në ndeshjen miqësore kundër Armenisë në Yerevan.

Continue Reading

Trending