Connect with us

Sport

Kupa e Kosovës: Dinamo pret Vushtrrinë kurse Ferizaj i shkon Vëllaznimit

Published

on

Nga tërheqja e shortit për rrethin e dytë të Kupës së Kosovës në futboll, i cili u zhvillua sot në prani të Komisionit të Garave, zyrtarëve të Federatës së Futbollit dhe përfaqësuesve të klubeve, u mësuan çiftet e ndeshjeve të 32 ekipeve të futbollit të cilat do të përballen më  5 dhe 6 dhjetor për të siguruar kualifikimin për fazën e 1/8 së finales.

Kështu shorti  deshi që futbollistët e Dinamos të presin në shtëpi ekipin e Vushtrrisë kurse ekipi i Ferizajt do të përballet si mysafir me Vëllaznimin në Gjakovë.

Çiftet pas tërheqjes së shortit:

Dinamo – Vushtrria

Vëllaznimi – Ferizaj

Prishtina e Re – Behari

Rahoveci – Prishtina

Fushë Kosova – 2 Korriku

Ramiz Sadiku – Gjilani

Suhareka – Trepça

Vllaznia – Trepça’89

Flamurtari – Dukagjini

Feronikeli 74 – Istogu

Dardanët – Drita

Liria – Rilindja 1974

Llapi – Phoenix

Ulpiana 1932 – Vjosa

Malisheva – Kika

Drenica – Ballkani

Kosovë

Franco Foda emërohet trajneri i ri i Kosovës

Published

on

Franco Foda është trajneri i ri i Përfaqësueses së Kosovës në futboll.

Ai u prezantua nga Federata e Futbollit të Kosovës gjatë konferencës së sotme për media.

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi, ka thënë se Foda

Trajneri  57-vjeçar ka nënshkruar kontratë dyvjeçare me FFK. Foda për shumë vjet drejtoi kampionin e Austrisë, Sturm Grazin, pastaj ekipin gjerman Kaisterslautern ndërkaq nga viti 2018 deri më 2022, ishte trajneri i ekipit kombëtar të Austrisë, me të cilin arriti kualifikimet në Evropianin e vitit 2020.

Foda pritet të debutojë te Kosova më 22 mars, në ndeshjen miqësore kundër Armenisë në Yerevan.

Continue Reading

Kosovë

Kosova renditet e 102-ta në ranglistën e re të FIFA-s

Published

on

Në ranglistën e re të FIFA-s të publikuar sot, përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka rënë për një pozitë dhe aktualisht renditet në pozitën e 102-të me 1202 pikë.

Përkundër kualifikimit në Euro 2024, edhe përfaqësuesja e Shqipërisë kësaj radhe është renditur më dobët pasi humbi dy pozita dhe tani është në vendin e 64-të me 1382 pikë.

Nga vendet fqinje, Maqedonia është në pozitën e  68-të, Mali i Zi në pozitën e 72-të dhe Serbia e cila renditet në pozitën e 32-të.

Listës edhe më tej i prijnë kampionët e botës, Argjentina, pasuar nga Franca në pozitën e dytë dhe Anglia në të tretën.

Continue Reading

Kosovë

Akil Gjakova fitoi medaljen e bronztë në Grand Slamin në Paris

Published

on

Akil Gjakova fitoi medaljen e bronztë në Grand Slamin në Paris.

Ai në kategorinë deri 73 kilogramë, mposhti xhudistin Behruzi Khojazoda nga Taxhikistani.

Në luftë për medaljen e bronztë, Gjakova u kualifikua pas fitores në repasazh ndaj Adil Osmanovit nga Moldavia pasi më herët, në çerekfinale xhudisti kosovar humbi me tre dënime nga Shakhram Akhadovi i Uzbekistanit.

Continue Reading

Trending