Connect with us

Kosovë

Apel për kujdes të shtuar gjatë aktiviteteve nëpër bjeshkë e pyje

Published

on

Pas reshjeve të dendura dhe të vazhdueshme të borës në Kosovë, të cilat mund të përcillen edhe me erëra të fuqishme veriore, Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor ka apeluar për vëmendje për të gjithë qytetarët që duan ta kalojnë këtë fundjavë në bjeshkë.

Në njoftimin e këtij shërbimi emergjent kërkohet kujdes i shtuar gjatë skjimit, sidomos në pyje, pasi gropat e pemëve janë të rrezikshme dhe vdekjeprurëse.

Po ashtu, apelohet për kujdes të shtuar në shtigjet gjatë ngjitjeve bjeshkatare në sipërfaqet e pjerrëta malore apo kalimet e ekspozuara, si dhe pajisjen me mjetet e duhura për këtë aktivitet përfshirë transmetuesin e pozicionit (GPS), çantën e ndihmës së parë, helmetën, kazmën,  kthetrat si dhe veshmbathje adekuate dimërore, thuhet në njoftimin e Shërbimit të Kërkim-Shpëtimit Malor kurse për çdo urgjencë rekomandohet të  kontaktoni në numrin emergjent 112 apo +383 49 84 02 28

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosovë

Nga e diela kufizohet qarkullimi i mjeteve të rënda të transportit në Kosovë

Published

on

Në periudhën nga 14 korriku deri më 31 korrik në orarin prej orës 11:00 deri në ora 17:00 do të ndalohet qarkullimi i automjeteve me peshë mbi 7.5 tonë në autostrada, rrugë nacionale dhe rajonale .

Ky vendim i qeverisë është bazuar në rekomandimet e Departamentit për Menaxhimin e Rrugëve dhe Policisë së Kosovës, me qëllim të ruajtjes së rrugëve nga dëmtimet si rezultat i temperaturave të larta.

“Ndalohet qarkullimi në autoudhë, rrugë nacionale dhe rajonale për të gjitha automjetet e transportit të mallrave me peshë më të madhe se 7.5T. Ky vendim vlenë nga data 14 korrik 2024 deri më 31 korrik 2024 për periudhën nga ora 11:00 deri në ora 17:00”, ka njoftuar përmes Facebookut zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Continue Reading

Kosovë

Shkaku i temperaturave të larta kufizohet orari i punës për disa kategori

Published

on

Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që si pasojë e temperaturave të larta në periudhën nga 13.07.2024  deri më 20.07.2024 të kufizojë orarin e punës në disa kategori.

Sipas vendimit, të cilin Ministria ka thënë se e ka marrë në bazë të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, deri më 20 korrik nga puna duhet të lirohen gratë shtatzëna.

Nëse kjo është e pamundur atëherë gratë shtatzëna duhet të punojnë nga shtëpitë.

Gjatë kësaj periudhe personat me sëmundje kronike duhet të punojnë orar të shkurtuar dhe atë deri në 4 orë në ditë.

Gjithashtu, deri më 20 korrik do të ndalohet edhe puna në ambiente të hapura në sektorin e ndërtimtarisë gjatë orarit 11:00-17:00.

Vendimi thotë se varësisht prej temperaturave që mbizotërojnë gjatë korrikut dhe gushtit, do të merren masa të tjera.

Continue Reading

Kosovë

Rrënohen skelet e ndërtimit në Llozanë – Dyshohet për viktima

Published

on

Në një nga sheshet e Llozanës, në Zvicër, është shembur skela e kullës prej druri ‘Malley Phare’. Dyshohet se ka viktima në njerëz. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9:25 e mëngjesit e sotëm, transmeton RTK.

Në vendngjarje kanë arritur një numër i madh i policëve dhe të ambulancave, ku me shpejtësi u vendos një perimetër sigurie dhe filluan kërkimet për viktimat e mundshme.

Ekipet e shpëtimit po bëjnë të pamundurën për të ndihmuar me operacionet e ndihmës.

Continue Reading

Trending