Connect with us

Kosovë

Kaloi në përjetësi shkrimtari dhe intelektuali i shquar, Fadil L. Curri

Published

on

Në varrezat e Butelit në Shkup, nga kjo e diele (7 prill 2024) prehet shkrimtari, gazetari, mësimdhënësi dhe intelektuali i shquar shqiptar, Fadil L. Curri.

Fadil Curri lindi në fshatin Dërmjak të Hanit të Elezit, më 25 shtator 1959. Arsimin fillor, të mesëm dhe të lartë i kreu në Shkup. Pas përfundimit të studimeve punoi si kryeredaktor i gazetës “Sharri” në Han të Elezit, redaktor përgjegjës në RTV Toska në Shkup,  drejtor për kulturë, rini dhe sport në Kaçanik, kurse vitet e fundit punoi si mësimdhënës i gjuhës shqipe e letërsisë në Han të Elezit.

Curri ishte edhe botues i revistës “E vërteta” në Shkup e Tetovë, Kaçanik e Han të Elezit kurse shkrimet e para i botoi në revistat e njohura letrare të asaj kohe, “Gëzimi” e “Fatosi”.

Në fushën letrare, Fadil Curri është redaktor, recensent dhe lektor i qindra librave letrarë e shkencorë si dhe autor i mbi dhjetë librave të botuar, si: duzine

•  A(h) fati(h) në peshojë” (Përmbledhje tekstesh, biseda e shënime me të burgosur politik dhe shënime për krimin në Bllacë të Shkupit nga çetnikët e komunistët),

• “Kohë qorre – A blind time ” (përmbledhje me poezi në shqip e anglisht),

• “Kronikë për dashuri ” (roman me dy botime),

• “Muzat e Hanpencit” (panoramë letrare shkollore e Hanit të Elezit),

• “Tregime për fëmijë ” (përmbledhje tregimesh për fëmijë),

• “Rinjoja pas vdekjes në… Kosovë” (roman, vazhdim tematik i “Kronikë për një dashuri”),

• “Kështu mendonte, fliste e shkruante Adem Kastrati ” (biografi dhe shkrime të tjera),

“Aty ku u kalitën kampionët ” (monografi e historisë së mundjes në Han të Elezit),

• “Arka e thesareve” (dramë e inskenuar dhe e shpërblyer në Festivalin Dramatik të shkollave të Kosovës në Skenderaj, pastaj e botuar si libër),

• “Hani i Elezit leksikor me frazeologji ” (fjalë të shënuara nga kjo anë).

• “Pallë kritike mbi qepallën agonike ”, SHB “Shkupi”, Shkup 2015.

• “Shtegtime letrare”, 2023.

I ndjeri Fadil L. Curri, pas vetes la bashkëshorten dhe katër fëmijë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosovë

Deri më tani shtatë të arrestuar në rastin “AlbKings”

Published

on

Është mbyllur përfundimisht grupi “Albkings”, që dyshohej për publikim të jashtëligjshëm të fotove intime dhe të dhënat personale të qytetarëve në rrjetet sociale.

Kjo u bë e ditur gjatë një konference për media  të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, gjatë së cilës, prokurorja e rastit, Erza Bajrami – Kastrati, dha detaje rreth hetimeve duke konfirmuar njëherazi edhe  arrestimin deri më tani të shtatë personave.

“Me 14 prill është lëshuar aktvendim për ndalimin e njërit prej administratorëve të AlbKings. I njëjti dyshohet për veprën penale vjedhja e identiteteve dhe kredencialeve. Me 23 prill, është ndaluar edhe personi i dytë i gjinisë femër, e përfshirë në këtë rast, duke qenë njëra nga administratoret e këtij grupi, ka kryer të njëjtën vepër si personi i parë. Me 23 maj, pas hetimeve të vazhdueshme, prokuroria ka arritur të lëshojë aktvendim për ndalimin e personit të tretë, saktësisht administratorit kryesor dhe themeluesit të grupit. Ndaj të njëjtit prokuroria ka parashtruar kërkesë për paraburgim dhe kjo është miratuar nga Gjykata. Me lejoni të theksoj se në saje të bashkëpunimit të Prokurorisë, Policisë dhe qytetarëve kemi arritur t’i identifikojmë dhe arrestojmë shtatë persona të përfshirë në këtë rast penal”, theksoi Bajrami-Kastrati.

Derisa kryeprokurori i Prishtinës Zejnullah Gashi, theksoi se ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa përket veprave penale që do të ndiqen.

“Ju njoftoj se Prokuroria në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka arritur me sukses të gjurmojë, zbulojë dhe të arrestojë të gjithë kryesit të veprave penale të vjedhjes së identitetit dhe kredencialeve. Marrë parasysh se jemi duke hetuar ende, kërkojmë që të kurseheni sa i përket pyetjeve, pasi që mund të cenojmë konfidencialitetin dhe integritetin e hetimeve. Ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa i përket veprave penale që do të ndiqen”, tha Gashi.

Continue Reading

Kosovë

LDK kërkon dorëheqjen e Kurtit dhe pastaj zgjedhje

Published

on

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm ka miratuar unanimisht qëndrimin për zgjedhjet e parakohshme, duke thënë se së pari duhet të dorëhiqet kryeministri Albin Kurti, pastaj të bëhet shpërndarja e në fund të caktohet data e zgjedhjeve.

Me këtë qëndrim, LDK-ja edhe zyrtarisht ka refuzuar nismën e kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili propozoi që tri partitë opozitare, PDK, LDK dhe AAK të iniciojnë nismën për shpërbërjen e kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Në një njoftim në Facebook, LDK-ja ka thënë se është e gatshme për zgjedhjet kurdo që mbahen në Kosovë “prandaj është e vetmja parti që po bën të gjitha përgatitjet dhe po vazhdon takimet me qytetarë anë e kënd vendit”.

Continue Reading

Kosovë

Krasniqi i habitur me refuzimin e LDK-së dhe AAK-së për zgjedhjet e parakohshme

Published

on

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka njoftuar se mundësia për shpërndarjen e Kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme tashmë është ezauruar.

Krasniqi, në një konferencë për media tha se thirrja dhe propozimi i PDK-së për koordinim mes partive më të mëdha politike lidhur me këtë proces nuk e ka gjetur mbështetjen e nevojshme.

“Unë mund të hamendësoj për arsyet e gatishmërisë deklarative së partisë në pushtet për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, por vërtetë jam i habitur nga mosgatishmëria e partive opozitare për ta bërë një gjë të tillë, sepse mos shkuarja në zgjedhe efektivisht po ia zgjatë mandatin pushtetit aktual. Më lejoni të ritheksoj se Partia Demokratike e Kosovës ka qenë dhe është gjithmonë e gatshme për cilindo variant që mundëson zgjedhje të parakohshme dhe largimin e kësaj Qeverie”, është shprehur kreu i PDK-së.

Krasniqi theksoi se edhe për PDK-në dorëheqja ka qenë mënyra e preferuar e shkuarjes në zgjedhje, por mundësi reale në tavolinë ishte vetëm shpërndarja e Kuvendit, andaj siç u shpreh, nuk e kupton se pse LDK-ja dhe AAK-ja nuk e mbështetën idenë e shkuarjes në zgjedhje përmes shpërndarjes së Kuvendit.

Kreu I PDK-së tha se një gjë të tillë nuk e mban në mend të ketë ndodhur në historinë e demokracisë parlamentare.

“Refuzimi për të shkuar në zgjedhje të hershme, për mua vërtet mbetet befasues. Nuk dëshiroj të spekuloj se a janë të papërgatitura partitë opozitare, a kanë nevojë për kohë më shumë, por një gjë e di, nuk më kujtohet ndonjë rast tjetër në historinë e demokracisë parlamentare ku Qeveria thotë ‘ejani të shkojmë në zgjedhje, jam e gatshme’, e opozita thotë ‘jo, vazhdoje mandatin deri në fund’. Këtë e kam të vështirë ta kuptoj, por e kam të vështirë edhe ta arsyetoj”, tha Krasniqi.

Propozimin për shpërndarjen e Kuvendit, PDK e ka dhënë në mbledhjen e Këshillit Drejtues qysh në korrik të vitit 2023 dhe e ka përsëritur në mbledhjen e radhës në shkurt të këtij viti, duke vlerësuar se vendi ka nevojë për një Qeveri të re, kredibile, të aftë dhe të përgjegjshme, e cila rikthen Kosovën në kursin e zhvillimit dhe integrimit.

Continue Reading

Trending