Connect with us

Ferizaj

Përmes ligjit synohet mbrojtja e vlerave të luftës

Published

on

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së Gazmend Bytyçi, ditë më parë ka nisur ri-procedimin e Ligjit për mbrojtjen vlerave të luftës së UÇK-së projektligj ky i cili ka mbetur në gjysmë që dy vite.

“Ligji është proceduar në vitin 2018 nga kryetari i PDK-së Kadri Veseli, por për shkak të ndryshimeve të qeverisë ka mbetur pa u proceduar dhe pa u marrë vendimi i plotë i këtij ligji dhe tashmë ne e kemi riproceduar, unë kam pas nderin që ta përfaqësoj këtë nismë të PDK-së, si ligj ka kaluar disa procedura dhe shumë shpejt presim që ky ligj të vie në kryesinë e Kuvendit dhe më pastaj të procedohet dhe ne në këtë kohë do ta shfrytëzojmë për të bërë debate dhe për të marrë informacione që iu interesojnë grupeve të tjera të interesit siç janë në këtë rast kategoritë e dala nga lufta dhe gjithë qytetarëve që ky ligj të jetë sa më i plotë dhe që më në fund vlera e luftës të trajtohet dhe të mbrohet me një ligj ashtu siç e meriton”, tha ai.


Bytyçi tha se ky ligj parasheh edhe sanksionimin e njerëzve e grupeve që abuzojnë me luftën e UÇK-së. Në këtë rast ai përmendi deklaratën e këshilltarit të ish- kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi.


“Ligji ka bazën e vet juridike duke filluar nga preambula apo arsyen pse është ky ligj, tregon se cka është lufta, cila është stema e UÇK-së, kush është familje e dëshmorit, kush është veterani e invalidi dhe në kuadër të saj në tre nenet e saj thuhet që në këtë ligj kjo është vlerë e mbrojtur e këtij shteti dhe këtij vendi dhe për këtë të gjithë qytetarët dhe sidomos zyrtarët publik janë të obliguar që ta mbrojnë këtë ligj, në rast të mos mbrojtjes apo dëmtimit sanksionohen me ligj. Ne që nga paslufta luftën e UÇK-së si vlerë të veçantë kombëtare nuk e kemi trajtuar siç është dashur prandaj kjo ka krijuar hapësirë që të abuzojnë me këtë vlerë që është mbi çdo gjë, edhe kjo e fundit ishte një skandal duke e cilësuar luftën kriminale duke bërë krahasime mes komandantëve të luftës dhe pushtuesve dhe më e keqja është që u tha nga një zyrtar publik shtetëror “,tha Bytyçi.


Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte hartuar nga kryetari i PDK-së Kadri Veseli, i cili projektligj ishte thënë se është marrë model nga ligji kroat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Ferizaj

Një person humb jetën si pasojë e rrokullisjes së kamionit në Jezerc

Published

on

Një person humbi jetën si pasojë e aksidentit të trafikut me kamion, që ndodhi pasditen e sotme  në fshatin Jezerc të Ferizajt.

Sipas policisë, dyshohet se kamioni, i cili ishte në lëvizje nga Ferizaj në drejtim të fshatit Jezerc në vendin e quajtur “Lumi i vogël”, në rrethana ende të panjohura, humb kontrollin dhe rrokulliset disa metra poshtë rrugës.

Në aksident humbi jetën shoferi i kamionit, mashkull kosovar i moshës madhore.

Vdekja e tij është konstatuar në vendngjarje nga mjekët e Emergjencës së Ferizajt.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Continue Reading

Trending