Connect with us

Ferizaj

Anulimi i dasmave dëmton bizneset

Published

on

Përveç pushimeve vera për kosovarët paraqet edhe kohë dasmash. Por, pandemia globale i ka ndryshuar gjërat. Grumbullimi i shumë njerëzve në një vend, është rreziku kryesor i pandemisë dhe duke parë që dasmat paraqesin rrezik të madh shumë kosovarë i kanë anuluar ato e disa të tjerë i kanë shtyer për vitin e ardhshëm.

Anulimi i dasmave po dëmton një rrjet të gjerë të bizneseve që lidhen me to.

Leunora Krasniqi, pronare e dyqanit të veshjeve të nusërisë, thotë se anulimi i dasmave i ka shkaktuar shumë humbje financiare.

“Sa i përket vitit 2020 është katastrofë, tani edhe ora policore, kemi humbje, me të vërtet është tmerr, nga shteti, komuna nuk kemi absolutisht fare ndihmë. Kemi bërë investime të shumta, ne zakonisht e presim korrikun dhe gushtin dhe tani anulimi i dasmave shumë shumë na ka bërë dëme”, tha Krasniqi.

Për shkak të mosorganizimit të dasmave, në prag të falimentimit është edhe Arben Ramdani, pronar i dyqanit  të këpucëve.

“Sivjet është tepër dobët, viteve të tjera ka qenë qyteti më i frekuentuar, ka pasur dasma, ndërsa sivjet dasma nuk ka, mërgimtarë jo dhe ne tani jemi thuajse në buzë të falimentimit. Nuk kemi pasur as maturantë, tani as dasma, pasi në një dasmë janë 300 veta, mund të blejnë 100 prej tyre, tani nuk ka fare, me të vërtet jemi duke shkuar vetëm teposhtë” ,tha Ramadani.

Qytetarët kanë anuluar edhe pushimet. Në kompaninë turistike “Sharr Turist” në Ferizaj, thonë se pas shfaqjes së pandemisë mbi 60% e rezervimeve janë anuluar.

 “Me krahasu me vitin e kaluar kemi shumë humbje të mëdha, ne për rezervime zakonisht për Antalya kemi filluar prej muajit janar dhe shkurt ku kemi pasur shumë kërkesa për rezervime, por pas pandemisë ka pasur shumë kërkesa për anulim e shtyerje, kryesisht arsyet e anulimit të rezervimeve nga ana e qytetarëve ishin që nuk po guxojnë me udhëtu për shkak të pandemisë”, tha Besart Shabani.

Në fillim të këtij muaji, Qeveria e Kosovës ka marr vendim që të ndalohen tubimet me më shumë se 50 persona.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli

Published

on

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli.

Lajmi për vdekjen e Dr.Kolollit u bë i ditur nga familjarët dhe shokët e tij në rrjetet sociale.

Dr. Bashkim Kololli kreu studimet pranë Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë dhe në Zagreb të Kroacisë. Ai ishte ndër mjekët nga plejada e parë e mjekëve ferizajas.

Si specialist i neuropsikiatrisë, i ndjeri punoi në spitalin e psikiatrisë në Neuchatel, në spitalin e kantonit të Valaisit dhe së fundmi në spitalin psikiatrik të Marsensit.  

Në nderim të jetës dhe veprës të të ndjerit Dr. Bashkim Kololli, sot më 16 Korrik 2024, në ora 11:30, në Teatrin “Adriana” do të mbahet mbledhje komemorative.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Trending