Connect with us

Ferizaj

Kryetari i KH ”Kastrioti” i konsideron të pavërteta akuzat ndaj tij

Published

on

Në janar të këtij viti Ahmet Hysenaj, i njohur si Ahmet Petrova, u zgjodh kryetar i klubit të hendbollit “Kastrioti” në Ferizaj. Mirëpo pas 10 muajve, brenda klubit u shfaqën pakënaqësi nga disa persona, të cilët po kërkojnë shkarkimin e tij  me arsyetim se nuk janë paguar lojtarët. Një  gjë të tillë e mohon Petrova, duke e treguar versionin e tij për këtë akuzë.

“Kur kam ardhë kam dalë para lojtarëve dhe u kam thënë se kam ardhë me qëllim me ju ndihmu juve, me rikthy hendbollin në Ferizaj siç ka qenë. Ua solla trajnerin me nam dhe në shkurt janë stërvitur dhe ua kam dhënë një rrogë, më pas më 13 mars ka mbaruar kampionati dhe ua kam dhënë edhe një rrogë të plotë, mandej kur ia filluan thanë edhe një rrogë, unë iu thash se nuk e di që iu kam mbetur borxh, më thanë që kanë stërvitur në maj, por të gjitha ishin të shkruara në fletore të cilat edhe i shikuam së bashku dhe përfundoi aty”, tha Petrova.

Petrova po dyshon se e gjithë kjo është bërë pasi ka kërkuar që gjithçka të shkoj në bazë të ligjit.

“Mua po më vjen turp me fol, unë kam kërkuar me u kry konform ligjit çdo gjë, ne e kemi bërë një projekt, e kemi bërë se kush me qenë në bord, bile të paktën një femër me qenë në bord, unë s’kam pas me qenë aty fare, por vetëm me iu ndihmu, me të vërtet po më vjen keq sepse me shpifje e me qëllime të tjera me bë kështu është shumë e dëmshme”, theksoi ai.

Kjo situatë e ka prekur Petrovën, i cili thotë se ndjehet i trishtuar nga këto akuza meqë është munduar që të ofroj gjithçka për këtë klub si nga ana profesionale, ashtu edhe nga ajo materiale.

“Më beso po trishtohem kur po dëgjoj duke thënë s’ma ke dhënë rrogën po du me të shkarku, trishtim me të vërtet, qëllimi im ka qenë që ky klub me pas edhe femra edhe meshkuj pasi kështu ka qenë gjithmonë, me u kyç të gjithë njerëzit e hendbollit, kjo është e vërteta, mua më kanë trishtu me të vërtet. Unë iu dëshiroj suksese, më vjen keq kush i ka shty, por gjithsesi unë prap do t’iu ndihmoj me mjete materiale”, u shpreh Petrova.

75 vjeçari Ahmet Petrova ka qenë kryetar i klubit të hendbollit qysh kur ky klub ishte themeluar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli

Published

on

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli.

Lajmi për vdekjen e Dr.Kolollit u bë i ditur nga familjarët dhe shokët e tij në rrjetet sociale.

Dr. Bashkim Kololli kreu studimet pranë Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë dhe në Zagreb të Kroacisë. Ai ishte ndër mjekët nga plejada e parë e mjekëve ferizajas.

Si specialist i neuropsikiatrisë, i ndjeri punoi në spitalin e psikiatrisë në Neuchatel, në spitalin e kantonit të Valaisit dhe së fundmi në spitalin psikiatrik të Marsensit.  

Në nderim të jetës dhe veprës të të ndjerit Dr. Bashkim Kololli, sot më 16 Korrik 2024, në ora 11:30, në Teatrin “Adriana” do të mbahet mbledhje komemorative.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Trending