Connect with us

Ferizaj

FerFilm fillon përzgjedhjen e 134 filmave për edicionin e sivjetëm

Published

on

Festivali ndërkombëtar i filmit, FerFilm, po afrohet. Kanë mbetur më pak se dy javë prej fillimit të edicionit të 9-të të këtij festivali. Rreth aktivitetit dhe filmave të cilët do të jenë pjesëmarrës në këtë festival na tregon Sabri Pajaziti, Udhëheqës i Sektorit të Kulturës .

“Zakonisht muaji shtator është vetëm i identifikuar me festivalin e filmit. Këto dy vitet e fundit pandemia ka çrregulluar edhe kalendarin tonë, gjithsesi ne jemi përgatitur, qysh në muajin qershor është hapur mundësia e aplikimit për filma domethënë në platformën e ueb faqes të FerFilmit dhe tash jemi në proces të selektimit.”

Sabri Pajaziti – Udhëheqës i Sektorit të Kulturës
Sabri Pajaziti – Udhëheqës i Sektorit të Kulturës

Ky festival përmban filma të shkurtë. Janë 134 filma që kanë konkurruar, nga kategoritë e ndryshme, ku përfshihen filmat eksperimental, të animuar dhe dokumentar.

“Deri më tani festivali ka karakter të filmit të shkurtë, kanë aplikuar 134 filma të katër kategorive që nënkuptohet filmat eksperimental, filmat e animuar, filmat e luajtur dhe filmat dokumentar ku tani janë ne proces të selektimit, zakonisht festivalet e kanë një karakteristikë tjetër nuk është patjetër kinemaja për shkak se në shumë festivale Europiane shfaqen filmat pranë liqeneve pra në ambient të hapur, gjithsesi disa filma edhe ata të metrazhit të gjatë të cilët ne nuk i kemi në festival, por e kemi vetëm një  film mysafir të metrazhit të gjatë kanë disa kritere më të veçanta për shkak se kinemaja duhet me qenë sa më profesionale, meqë ne nuk kemi kinema profesionale Teatri Ardiana është gjithmonë nikoqir edhe i festivalit por edhe i shumë organizimeve të tjera.”

Sabri Pajaziti – Udhëheqës i Sektorit të Kulturës

Gjithashtu në këtë festival të filmit të shkurtër, do të marrë pjesë vetëm një film i metrazhit të gjatë i cili do të jetë mysafir në këtë festival ai titullohet “Luaneshat e Kodrës” nga regjisorja Luana Bajrami. Ndërsa në kuadër të gjitha këtyre aplikimeve janë afro 10 filma shqiptarë që kanë aplikuar nga Shqipëria dhe nga Kosova, por ende nuk dihet se cilët do të jenë pjesë e këtë festival.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Ferizajasi pa patentë shofer tejkaloi në vijë të plotë

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt njoftoi se më 26.02.2024 në orën 23:59 në rrugën “Rexhep Bislimi” një person ka bërë tejkalim në vijë të plotë duke drejtuar veturën e tipit Saimler Benz me targa vendore.

Personi me inicialet A.M, 22 vjeç, u ftua në stacionin e Policisë dhe ndaj tij u nis fletëparaqitje për gjykatë, pasi përpos kundërvajtjes ai nuk e kishte të fituar të drejtën për patentë shofer.

Continue Reading

Ferizaj

Pas rrahjes mes vete, arrestohen dy ferizajas

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar dy persona, të cilët sulmuan fizikisht njëri-tjetrin pas një mosmarrëveshjeje.

Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se rrahja mes tyre ndodhi të hënën mbrëma, rreth orës 20:00, në rrugën “Riza Goga” në Ferizaj.

Të arrestuarit pas intervistimit, me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

“Rr. Riza Goga, Ferizaj  26.02.2024 – 20:00. Dy të dyshuar meshkuj kosovarë janë arrestuar për arsye se pas një mosmarrëveshje kanë sulmuar fizikisht njëri-tjetrin. Të dyshuarit pas intervistimit me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje.”

Continue Reading

Ferizaj

Drejtori i Policisë Rajonale në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti në takim Drejtoren e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin, Yolanda Edwards

Published

on

Drejtori i  Drejtorisë Rajonale të Policisë në Ferizaj, nënkolonel Faton Pllana priti sot në takim pune, Yolanda Edwards,  Drejtore e Planeve dhe Operacioneve të Sigurisë në ASG për Ballkanin.

Në komunikatën për media thuhet se në takim, nënkoloneli Pllana njoftoi drejtoren Edwards dhe stafin e saj për situatën e sigurisë në rajon, të cilën e vlerësoi të jetë e qetë, si dhe për disa aktivitete që policia rajonale i ka ndërmarrë me komunitetin.

Të dyja palët u pajtuan për avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve ndërmjet policisë dhe të KFOR-it amerikan, me qëllim të ruajtjes së sigurisë së përgjithshme në rajon, ka njoftuar zëdhënësi i Policisë Rajonale të Ferizajt, Kanun Veseli.

Continue Reading

Trending