Connect with us

Ferizaj

Lojtarët e FC Ferizaj të përgatitur për Prishtinën, nesër ndeshja e parë si vendas pas rikthimit në Superligë

Published

on

Klubi i Futbollit Ferizaj sot ka mbajtur konferencë për media para ndeshjes së të dieles kundër klubit FC Prishtina në ora 17:00.

 Trajneri i Ferizajt, Arbnor Morina thotë se kjo ndeshje e ka peshën si çdo ndeshje tjetër.

Kemi me lujtë me një klub mjaft të komponuar dhe me traditë por edhe ne nuk jemi mbrapa. Loja e parë kah aan e rezultatit ka qenë e mangët por kah angazhimi dhe loja ka qenë mirë. Besoj që djemt do na bëjnë krenar dhe me u gëzu sepse kanë stërvitë mirë dhe nesër është sportive me besu që kemi me u paraqitë mirë dhe me pas rezultat pozitiv“, deklaroi trajneri Morina.

Drejtori sportiv i Ferizajt, Agron Selmani thotë se ndeshja e parë vendas e klubit në Superligë kundër Prishtinës ka rëndësi të madhe.

Klubi jonë i ka marrë të gjitha masat që organizimi të shkojë mirë dhe e presim të përgatitur ndeshjen. Presim një vijueshmëri të tifozëve dhe pak a shumë se do prezantohemi në format më ndryshe. Nesër është ditë feste në qytetin tonë dhe shpresojmë që tifozët të marrin pjesë. Kemi datë festive pa e paragjyku rezultatin“, thotë Selmani.

Kapiteni i FC Ferizajt, Florim Berisha thotë se gjatë javës punuan shumë dhe janë mobilizuar në maksimum.

Prishtina është ekip me traditë dhe gjatë javës kemi marrë masa se si do të luajmë dhe jemi në maksimum të përgatitur për këtë ndeshje“, deklaroi kapiteni Berisha.

Edhe sulmuesi Astrit Fazliu në konferencë u shpreh se ndeshja me Prishtinën është e fortë por kanë punuar gjatë tërë javës për të.

Shpresoj që nesër ta vëmë në pah punën tonë dhe të jemi në ditën tonë më të mirë dhe të arrijmë trepikëshin e parë sepse në çdo ndeshje hyjmë për fitore por pasi që e kemi lojën e parë si vendas në Superligë të gjithë do përkushtohemi maksimalisht për trepikëshin” u shpreh Fazliu.

Për këtë ndeshje tifo grupi i Ferizajt, Ultras Ujqit kanë lajmëruar se nuk do të marrin pjesë, siç thonë ata për shkak të mosmarrëveshjeve me klubin.

Ferizaj

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Published

on

Policia e Ferizajt  ka arrestuar personin e kërkuar L.Q ( M/K) i moshës 25 vjeç.  

Ai u arrestua, të hënën,  më 15.04.2024 rreth orës 15:00, në një qendër tregtare në afërsi të stacionit policor në Ferizaj, pasi ishte shpallur në kërkim me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprat penale ‘‘Rrezikim i trafikut publik” dhe “Kalim i paautorizuar i vend kalimeve kufitare ” , për të cilat është dënuar me 72 ditë burgim.

Pas kompletimit të dokumentacionit i arrestuari është dërguar në vuajtje të dënimit.

Continue Reading

Ferizaj

I dyshuari për vrasjen dhe plagosjen në Ferizaj dërgohet në mbajtje për 48 orë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka bërë të ditur se është dërguar në mbajtje për 48 orë i arrestuari V.A., i dyshuar për vrasjen e ish gruas (21 vjeçe) dhe plagosjen e vëllait të mitur (15 vjeç) të viktimës.

Sipas prokurorisë, dorasi dyshohet për veprën penale “vrasja”, ndërsa brenda afatit ligjor ndaj të dyshuarit do të parashtrohet edhe kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit.

“I dyshuari në këtë rast, me iniciale V.A., me vendim të Prokurorit të Shtetit, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vrasja” sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme, rreth orës 14:40, në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, kurse i dyshuari është arrestuar rreth orës 15:15.

Si pasojë e të shtënave, viktima 21 vjeçare ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kurse i plagosuri, vëllai i viktimës, i moshës së mitur është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Mjeku kujdestar, Sefedin Fazliu tha se i plagosuri është pranuar me plagë shpuese nga arma e zjarrit në parakrahun e djathtë dhe pas intervenimit kirurgjik i është hequr plumbi .

Më pas, pacienti është transferuar për trajtim në repartin e ortopedisë në spitalin e Ferizajt, tha Fazliu.

Continue Reading

Ferizaj

Vrasja në Ferizaj – I arrestuari është ish-bashkëshorti i viktimës

Published

on

Prokuroria themelore në Ferizaj ka konfirmuar se i dyshuar për vrasjen e një gruaje (21 vjeç) dhe plagosjen e një të riu, pasditen e sotme në Ferizaj është ish-bashkëshorti i viktimës.

Sipas prokurorisë në Ferizaj, dyshoohet që motivi është te një mosmarrëveshje mes ish-bashkëshortëve. Ata janë takuar afër Qendrës për Punë Sociale dhe aty ka ndodhur rasti.

Siç mësohet, dy ish-bashkëshortët  ishin në proces të ndarjes dhe kanë pasur mosmarrëveshje për çështjen e kujdestarisë së fëmijëve, kurse i plagosuri është vëllai i viktimës.

 I dyshuari ka kërcënuar edhe një punëtore sociale në këtë qendër, derisa pas të shtënave ai ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes kur edhe u arrestua nga Policia.

Njoftimi i Policisë:

“ Me datën 12.04.2024 në ora 14:40 kemi pranuar një informatë se në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj ka të shtëna me armë zjarri . Për pasojë,  nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femërore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestarë, ndërsa është plagosur një person mashkull , i cili është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

I dyshuari pasi ka shtënë me armë zjarri është larguar nē drejtim të panjohur.

Ekipe të policisë menjëherë kanë rrethuar zonën dhe në ora 15:15 kanë arritur që tê arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje.

Ekipe të hetuesve dhe krimteknikët  janë në vendin e  ngjarjes të cilët janë duke e ekzaminuar vendin e ngjarjes,  ndërsa për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Trending