Connect with us

Ferizaj

Banorët e fshatit Dremjak në hall, u shembet rruga sa herë që bie shi

Published

on

Në gjendje të tmerrshme shndërrohet rruga Ramë Behluli në lagjen e Behlulve në fshatin Dremjak të Ferizajt sa herë që bie shi.

Banorët e kësaj rruge të shtruar me zhavorr tregojnë se kjo rrugë e gjatë prej 150 metrave bëhet e pakalueshme kur ka të reshura.

Xhemajl Baliu, një nga banorët e kësaj ane tregon se ka vite që kërkojnë zgjidhje rreth kësaj çështjeje e që si përgjigje kanë marrë se kjo rrugë do të shtrohet me asfalt por që kjo nuk ndodhi asnjëherë.

Këtu jemi shtatë shtëpi, sa herë ka reshje kemi gjithmonë problem, e shihni edhe vet se si del zhavorri në rrugë krejt, nuk mundemi me hy me asgjë absolut. Kemi lajmëru në Komunë se si e kemi rastin, kanë ardhë e kanë këqyrë “po, po marrim masa”, por asnjëherë nuk kanë marrë masa. Prej pas lufte kështu është gjithë. Kanë ardhë e kanë shtru, prap zalli ka dalë në rrugë, i njejti problem gjithë. Sa herë ka shi të madh e shihni edhe ju vet çfarë dëmi shkakton. Me shtru prap me zhavorr prap vjen poshtë. Para dy muajve kanë qenë, kanë thënë që do të ndërmarrin diçka por nuk kanë lajmëru as po, as jo dhe të njejtin problem e kemi edhe sot. Kërkesa jonë është me kry këtë rrugë një herë e për gjithmonë, ose asfalt ose diçka tjetër vetëm mos të kemi probleme. Jemi shtatë shtëpi, shtatë familje, e shihni edhe vet çfarë gjendje është“, thotë Baliu për TV TEMA.

Për rrugën me të cilën shtatë familje kanë probleme e mezi e kalojnë, Drejtori i Infrastrukturës në Ferizaj, Meriton Hajdini përmes një përgjigje me shkrim thotë se nuk po mund të shtrohet për shkak të rritjes së çmimeve.

Sa i përket rrugëve në fshatin Dremjak, po ashtu rrugës në lagjen e Behlulëve, janë të tenderuara, por nuk është duke u punuar për arsyen e ngritjes së çmimeve deri në një rishikim të kontratave nga ana e Qeverisë“, deklaroi Hajdini  për TV TEMA.

Banorët e kësaj rruge përballen edhe me personat e pandërgjegjshëm të cilët hedhin mbeturina në lumin e fshatit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending