Connect with us

Ferizaj

“Dhuna nuk fshehet mrena mureve” – Ekspozitë me tregimet e grave që kanë pësuar dhunë në familje

Published

on

Në sheshin e Ferizajt, para objektit të komunës po mbahet eskpozita e quajtur “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”.

Brenda kësaj hapësire janë tregimet e grave që kanë pësuar dhunë në familje.

Besarta Breznica, koordinatore në Rrjetin e Grave të Kosovës thotë se vetëm gjatë vitit 2021, në Polici kanë qenë të raportuara 2489 raste të dhunës në familje.

Ekspozita ka për qëllim që të ngrisë vetëdijen tek qytetarët se çka është dhuna, cilat institucione duhet të kontaktohen në rast se ndodh dhuna në familje dhe cilat janë përgjegjësitë e institucioneve. Gjatë viteve të fundit është rritë raportimi i dhunës në familje në institucionet tona mirëpo se si po ndihmohen viktimat nga institucionet mbetet një pikëpyetje e madhe. Institucionet shpesh nuk u dalin në ndihmë viktimave të dhunës në familje prandaj edhe e shohim të nevojshme organizimin e ekspozitës“, thotë Breznica për TV TEMA.

Ekspozita do të jetë e hapur në sheshin e Ferizajt deri në ora 16:00.

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 1 mijë e 300 gjoba brenda një jave

Published

on

Policia Rajonale e Ferizajt, javën e kaluar ka shqiptuar 1 mijë e 351 gjoba për kundërvajtje në trafik, ndërsa ka hequr 12 patentë-shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda.  

Në komunikatën për media thuhet se gjatë kësaj periudhe janë raportuar 14 aksidente me gjithsej 24 persona të lënduar dhe 17 aksidente me dëme materiale.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj shqipton mbi 6 mijë gjoba për një muaj

Published

on

Gjatë muajit maj, policia rajonale e Ferizajt ka shqiptuar 6313 gjoba për kundërvajtje, ndërsa ka hequr 98 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion, për të cilat parashihet masa mbrojtëse heqje e patentë shoferit.

Për tejkalim të shpejtësisë janë shqiptuar 1 mijë e 842 gjoba, për përdorim të telefonit gjatë ngasjes 293 gjoba, për drejtim të mjetit pa patentë shofer 137 gjoba, për mos vendosjen e rripit të sigurisë janë shqiptuar 134 gjoba derisa për ngasje të automjetit me afat të skaduar të regjistrimit janë shqiptuar edhe 81 gjoba.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Policia Rajonale e Ferizajt apelon tek shoferët që të bëjnë kujdes në trafik derisa ka bërë ftesë për bashkëpunim me synim parandalimin e aksidenteve në trafik.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Trending