Connect with us

Ferizaj

Turneu i pingpongut “Gani Maloku” mbahet të shtunën

Published

on

Klubi i PingPongut “Gani Maloku” organizon turne memorial të veteranëve.

Sipas njoftimit nga ky klub, turneu mbahet më 15 tetor në shkollën e mesme Ekonomike “Faik Konica”, teksa paraqitja e lojtarëve bëhet deri më 14 tetor në ora 16:00, përcjell TV TEMA.

Ky turne ka pesë kategori: *40 – 49 vjeçar (të lindur në vitin 1982 ose përpara)

*50 – 59 vjeçar (të lindur në vitin 1972 ose përpara)

*60 – 64 vjeçar (të lindur në vitin 1962 ose përpara)

*mbi 65 vjeçar (të lindur në vitin 1957 ose përpara)

*Çifte (double)

Njoftimi i plotë i Klubit të PingPongut “Gani Maloku”:

Organizohet Turneu Memorial i veteranëve “Gani Maloku”

Me 15 tetor në Shkollën e Mesme te Larte Ekonomike “Faik Konica” në Ferizaj (lokacioni: https://goo.gl/maps/fsnTd3q3DxfLARat7 ), FPPK në bashkëpunim me Kpp ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut memorial të veteranëve “Gani Maloku”.

Turneu do të organizohet për këto 5 kategori:

*40 – 49 vjeçar (të lindur në vitin 1982 ose përpara)

*50 – 59 vjeçar (të lindur në vitin 1972 ose përpara)

*60 – 64 vjeçar (të lindur në vitin 1962 ose përpara)

*mbi 65 vjeçar (të lindur në vitin 1957 ose përpara)

*Çifte (double)

Paraqitjen e lojtarëve mund ta bëni deri të enjten më 14 tetor në ora 16:00 në emailin komisionigarave@fppk.com

Shorti do të hidhet para fillimit të garave.

Garat do të zhvillohen fillimisht në fazën e grupeve sipas sistemit secili me secilin, për të kaluar pastaj në skeletin kryesor me sistem eliminimi, ndërsa në kategoritë që ka numër të vogël të pjesëmarrësve do të zhvillohet vetëm sistemi secili me secilin.

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Ferizaj

Një person humb jetën si pasojë e rrokullisjes së kamionit në Jezerc

Published

on

Një person humbi jetën si pasojë e aksidentit të trafikut me kamion, që ndodhi pasditen e sotme  në fshatin Jezerc të Ferizajt.

Sipas policisë, dyshohet se kamioni, i cili ishte në lëvizje nga Ferizaj në drejtim të fshatit Jezerc në vendin e quajtur “Lumi i vogël”, në rrethana ende të panjohura, humb kontrollin dhe rrokulliset disa metra poshtë rrugës.

Në aksident humbi jetën shoferi i kamionit, mashkull kosovar i moshës madhore.

Vdekja e tij është konstatuar në vendngjarje nga mjekët e Emergjencës së Ferizajt.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet një person në Kaçanik për sulm ndaj policit në detyrë

Published

on

Një person është arrestuar mëngjesin e djeshëm në Kaçanik pas refuzimit për shoqërim në stacion policor dhe rezistimit gjatë arrestimit. Me këtë rast  një zyrtar policor ka pësuar lëndime dhe ka pranuar trajtim mjekësor, bëhet e ditur në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës.

Rasti po trajtohet me dyshimin për veprën penale “Sulm ndaj personit zyrtar”.  

Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Continue Reading

Trending